Trumpův kabinet: Protivníci z kampaně, magnáti i „vzteklý pes”

PŘEHLED NOVÉ ADMINISTRATIVY

Trumpův kabinet: Protivníci z kampaně, magnáti i „vzteklý pes”NOVÉ
Ilustrační snímek. Foto: Foto: Shutterstock
1
Svět
  • Tomáš Kačmár
Sdílet:

Za velkého zájmu médií a v napjaté atmosféře probíhalo minulý týden v americkém Senátu slyšení mužů a žen, které si budoucí prezident Donald Trump vybral do svého kabinetu. Kandidáti, které Trump navrhl do vedení ministerstev a dalších klíčových pozic, představují pestrou směs – jde o finanční magnáty, bývalé vojáky i imigrantku z Tchaj-wanu. Před inaugurací, která se uskuteční 20. ledna, Trumpovi zbývá vybrat jen kandidáta na ministra zemědělství.

Donald Trump slibuje velké změny. Hodlá předělat Obamovu zdravotnickou reformu, vyjednat novou smlouvu NAFTA nebo zmrazit nábor státních úředníků. Ačkoliv od některých radikálnějších slibů z předvolební kampaně upustil, stále jsou takové, které chce splnit. Jde například o stavbu zdi na hranicích s Mexikem, masivní deportování nelegálních přistěhovalců či znovuzavedení mučících metod jako waterboarding při výsleších osob podezřelých z terorismu. A kdo mu pomůže toto všechno prosadit?

Prvním nominantem do Trumpova kabinetu je Jeff Sessions, který dostane na starost resort spravedlnosti. Sessions je bývalý senátor státu Alabama a patří ke konzervativnímu křídlu republikánů. Právě do jeho sekce by spadalo případné obžalování Trumpovy protivnice z voleb Hillary Clintonové za používání soukromého mailu ve státních záležitostech. Samotný Sessions nicméně při slyšení v Senátu z minulého týdne k věci zaujal neutrální postoj. Připustil, že kritické výroky, jimiž v minulosti skutky Clintonové komentoval, by mohly zpochybňovat jeho objektivitu. Účasti na vyšetřování se prý proto zřekne. Sessions byl jedním z prvních podporovatelů Trumpa na cestě stát se prezidentem a stejně jako on je hlasitým kritikem imigrace.

Trump dále do svého kabinetu získal Elaine Chaová, Američanku původem z Tchaj-wanu, která byla ministryní práce ve vládě George Bushe mladšího. Tentokrát ovšem bude řídit resort dopravy, do její bývalé funkce bude uveden ředitel sítě restaurací CKE Andrew Puzder.

Ministrem zdravotnictví se má stát Tom Price. Ortoped, ze kterého se stal politik, je velkým odpůrcem tzv. Obamacare. Price ovšem není jediným lékařem v kabinetu. Překvapivý tah učinil Trump nominováním svého oponenta z republikánských primárek, chirurga Bena Carsona, ministrem pro bytovou výstavbu a rozvoj měst. Carson po neúspěchu a odstoupení z primárek podporoval právě Trumpa. Carson mimochodem proslul tím, že jako první chirurg dokázal oddělit siamská dvojčata spojená lebkou.

Ministerstva obrany a pro vnitřní bezpečnost svěří Trump vojákům ve výslužbě. Ministrem obrany se stane generál James Mattis, přezdívaný jako „Vzteklý pes“. Mattis je oproti Trumpovi velmi kritický vůči Rusku, ale spojuje je vůle bojovat s Islámským státem. Trump si dále vybral generála Johna Kellyho jako ministra pro vnitřní bezpečnost, pod jehož agendu spadá mimo jiné jeden z hlavních Trumpových slibů – stavba zdi na hranici s Mexikem.

Trump také přidělí několik ministerských postů „lidem z branže“, čili jiným miliardářům a magnátům. Ministryní školství se stane aktivistka a miliardářka Betsy DeVos, ministrem obchodu magnát Wilbur Ross, který zbohatl díky odkupování firem topících se v dluzích. A byť se během kampaně Trump vyjadřoval ostře proti finančníkům z Wall Street, přenechá post ministra financí bývalému bankéři z Goldman Sachs Stevenu Mnuchinovi.

U postu ministra zahraničí dlouho nebylo jasno. Těsně po volbě byli hlavními favority bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani, který v kampani hlasitě orodoval za Trumpa, a senátor z Tennessee Bob Corker. Do Trumpova hledáčku se velmi překvapivě dostal i bývalý republikánský kandidát na prezidenta Mitt Romney, který během voleb proti Trumpovi vystupoval velmi kriticky. Přesto se po volbách sešli a podle jejich slov schůzka proběhla nadějně. Nakonec trochu překvapivě tento post získal Rex Tillerson. Jedná se o prezidenta ropné společnosti Exxon Mobile, který má blízké vztahy s Ruskem. Dokonce dostal od prezidenta Vladimira Putina Řád přátelství, nejvyšší ruské vyznamenání pro cizince.

Ministrem vnitra se má stát Ryan Zinke, nynější kongresman a další bývalý voják v Trumpově vládě. Post ministra energetiky připadne bývalému neúspěšnému kandidátovi na prezidenta Rickymu Perrymu. Nejdéle sloužící guvernér Texasu (2000–2015) přitom patřil k největším kritikům Donalda Trumpa. Jeho politiku označil za „jedovatou směsici demagogie, hanebnosti a hlouposti“. Perry je mimo jiné kritikem teorie o globálním oteplování.

Po Novém roce, přesněji 11. ledna, Trump vyřešil jeden ze dvou zbývajících postů, když jako ministra pro záležitosti veteránů označil Davida Shulkina. Shulkin nemá armádní historii, ale působil v několika lékařských centrech a školách, kde se mimo jiné zabýval zdravím válečných veteránů.

Donald Trump si do vlády sestavil mix vysloužilých vojáků, bývalých rivalů a finančních magnátů. Stále mu zbývá ohlásit jméno ministra zemědělství. Trumpovy kandidáty na šéfy jednotlivých ministerstev ještě musí schválit Senát amerického Kongresu. Ve stočlenném Senátu mají republikáni 52člennou většinu.

Funkce prezidenta Spojených států amerických se ujme 20. ledna 2017 a vystřídá tak po dvou volebních obdobích demokrata a prvního černocha v prezidentském úřadu Baracka Obamu.

Čtěte také: Trump tvrdě o Merkelové: S migranty udělala katastrofální chybu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články