1

Lékaři na venkově chybí, stát by měl problém řešit

Témata:

V našem městě, ve kterém žije zhruba dva tisíce tři sta obyvatel, chybí zubní lékař a brzy budeme i bez pediatra. Přitom se nacházíme v rekreační oblasti u Lipenské přehrady a každé léto se rozrosteme o tisíce návštěvníků, z nichž někteří také potřebují lékařské ošetření.
My se tento problém snažíme řešit a zájemcům o lékařskou praxi u nás nabízíme výhodný nájem ordinací a okamžité bydlení v obecních bytech 1+1 a 2+1. K nim je k dispozici i garáž a zahrádka. Pokud by se u nás chtěl lékař usadit natrvalo, tak můžeme nabídnout zasíťovanou stavební parcelu na rodinný dům za velmi výhodnou cenu. Zatím je však naše snaha marná.

Přitom zvláště stomatologů je obecně málo, a pokud někdo z nich skončí, třeba proto, že odejde do důchodu a nepodaří se za něj sehnat náhradu, tak jeho klientům nastávají velké potíže, protože mnoho zubařů má stop stav a nové pacienty nepřijímají.

Vím, že tento problém je celostátní, a na jiných místech České republiky jsou na tom ještě hůř než my. Proto i myslím, že jeho řešením by se mělo zabývat i ministerstvo zdravotnictví společně se zdravotními pojišťovnami. Pomoci by například mohlo navýšení počtů studentů na lékařských fakultách.

Pokud bude více absolventů medicíny, tak logicky nebudou moci všichni pracovat v nemocnicích a velkých městech. K umístěnkám známých z éry socialismu, kdy absolvent vysoké školy musel povinně nastoupit na určené místo, se vracet nechceme a ani nemůžeme. Myslím si však, že by stálo za úvahu zavedení finančních pobídek pro lékaře, kteří by se rozhodli jít působit do menších měst a obcí.