1

Lékaři na venkově chybí, stát by měl problém řešit

Témata:

V našem městě, ve kterém žije zhruba dva tisíce tři sta obyvatel, chybí zubní lékař a brzy budeme i bez pediatra. Přitom se nacházíme v rekreační oblasti u Lipenské přehrady a každé léto se rozrosteme o tisíce návštěvníků, z nichž někteří také potřebují lékařské ošetření.
My se tento problém snažíme řešit a zájemcům o lékařskou praxi u nás nabízíme výhodný nájem ordinací a okamžité bydlení v obecních bytech 1+1 a 2+1. K nim je k dispozici i garáž a zahrádka. Pokud by se u nás chtěl lékař usadit natrvalo, tak můžeme nabídnout zasíťovanou stavební parcelu na rodinný dům za velmi výhodnou cenu. Zatím je však naše snaha marná.

Přitom zvláště stomatologů je obecně málo, a pokud někdo z nich skončí, třeba proto, že odejde do důchodu a nepodaří se za něj sehnat náhradu, tak jeho klientům nastávají velké potíže, protože mnoho zubařů má stop stav a nové pacienty nepřijímají.

Vím, že tento problém je celostátní, a na jiných místech České republiky jsou na tom ještě hůř než my. Proto i myslím, že jeho řešením by se mělo zabývat i ministerstvo zdravotnictví společně se zdravotními pojišťovnami. Pomoci by například mohlo navýšení počtů studentů na lékařských fakultách.

Pokud bude více absolventů medicíny, tak logicky nebudou moci všichni pracovat v nemocnicích a velkých městech. K umístěnkám známých z éry socialismu, kdy absolvent vysoké školy musel povinně nastoupit na určené místo, se vracet nechceme a ani nemůžeme. Myslím si však, že by stálo za úvahu zavedení finančních pobídek pro lékaře, kteří by se rozhodli jít působit do menších měst a obcí.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.