Boj o moc u Svobodných: budou stranou proti islámu?

Macha vyzývá antiislamista Hampl

Boj o moc u Svobodných: budou stranou proti islámu?NOVÉ 2
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Doslova revoluce čeká v listopadu Stranu svobodných občanů. Vůbec poprvé od jejího vzniku před šesti lety se někdo ve volbě předsedy postaví Petru Machovi. Nejvýraznější tvář Svobodných vyzve kontroverzní sociolog Petr Hampl, který prosazuje bližší spolupráci s Blokem proti islámu. Stranu tak plánuje zachránit.

Spory obou politiků, tedy Petra Macha a Petra Hampla, už několik dní zaplavují sociální sítě. A zapojila se do nich dokonce už i Machova manželka. Kandidáti na post šéfa Svobodných si nic nedarují – možná i proto, že právě na internetu mají šanci oslovit velkou část svých voličů i spolustraníků.

Hampl požaduje, aby se Svobodní úzce propojili s Blokem proti islámu Martina Konvičky, jehož je sám členem.

Nehraje se přitom o nic menšího než o další směřování strany. Listopadové vnitrostranické volby rozhodnou o tom, jestli ve vyostřeném konfliktu vyhrají idealisté, či pragmatici. Ale také o tom, jestli budou Svobodní pokračovat v současné filosofii, nebo se stanou stranou jednoho tématu.

Vyzyvatel Hampl, který se ke kandidatuře rozhodl po popíchnutí jednoho z místopředsedů, jde totiž do souboje s jediným, zato dost kontroverzním tématem. Požaduje, aby se Svobodní úzce propojili s Blokem proti islámu Martina Konvičky, jehož je sám členem. A aby se zaměřili čistě na otázky imigrantů a islámu. Vedení vyčítá, že stranu nechalo programově téměř zaniknout, protože všechna témata Svobodných přebrala ODS.

„Strana, původně založená jako strana svobodných občanů, je dnes stranou izolovaných pseudoelit s ambicí peskovat a převychovávat naprostou většinu obyvatel České republiky. Stranu dnes vedou lidé, kteří se nechali koupit, připojili se k establishmentu, převzali koncept politické korektnosti a tomu přizpůsobili i každodenní politiku a komunikaci. Kandiduji, aby se to změnilo,“ tepe současné vedení Hampl, který chce v září partaji představit záchranný plán.

‚Využijme Blok proti islámu‘

Ten bude v podstatě spočívat v jediné věci: právě ve větší koordinaci s Martinem Konvičkou a ve vymezování se proti imigrantům a islámu obecně. „Ve světě se celkově změnila politická situace a v příštích deseti letech bude politika o tom, jak se stavíme k imigraci a k islámu. Všechny strany se k tomu budou muset postavit. Petr Mach říká, že islám je náboženství jako každé jiné. Moje stanovisko je jiné. Takže tady se neshodneme,“ řekl Hampl deníku ECHO24.cz.

Podle sociologa by se Svobodní měli úplně odvrátit od současné politiky, která drží stranu jen na zhruba dvou procentech podpory, a vše vsadit na spolupráci s Blokem proti islámu. Jeho preference jsou dle Hampla aktuálně na pěti až deseti procentech. Mohlo by jít o volební koalici, společnou kandidátku či tichou dohodu o tom, že proti sobě subjekty nebudou stavět své kandidáty.

„Mě zarazilo, když jsem Petra Hampla slyšel mluvit o tom, že když nebudou Svobodní fungovat podle něj, tak se zasadí o zničení strany. Já chci Svobodné vést dál jako klasicky liberální stranu,“ říká Mach.

Současné vedení přiznává, že Hampl může mít ve straně až desítky následovníků. Jakékoliv sbližování s islamofoby ale odmítá. Podle šéfa a zakladatele Svobodných Petra Macha nemá strana jednoho tématu žádnou šanci na úspěch.

„Mě zarazilo, když jsem Petra Hampla slyšel mluvit o tom, že když nebudou Svobodní fungovat podle něj, tak se zasadí o zničení strany. Já chci Svobodné vést dál jako klasicky liberální stranu. Z něj cítím jen touhu akcentovat jediné téma. A ani nepoznám, jestli jde o Petra Hampla, pana Konvičku či Adama B. Bartoše,“ kontruje Mach a dodává: „Ale je to vůbec poprvé, kdy bude soutěž více kandidátů o předsednické křeslo. Uvidíme.“

Oba muži spolu o svých sporech osobně nemluvili. A zatímco Mach si v listopadové volbě nepřipouští nic jiného než vítězství, Hampl přiznává, že o tom, kolik lidí ho ve straně skutečně podporuje, nemá jasno. Mohlo by prý jít o desítky spolustraníků. Volby ale chápe i jako referendum o tom, jak se má strana postavit k otázkám migrace a islámu.

Pokud Hampl neuspěje, bude muset odejít

O výsledku voleb se dá dopředu jen těžko spekulovat. U Svobodných totiž nevolí pouze delegáti, ale elektronicky všichni členové strany. Těch je zhruba tisíc, na druhou stranu jsou ale vnitrostranické volby pověstné svou tradičně nízkou účastí. Ta se pohybuje kolem třiceti procent. A o vítězi tak může v krajním případě rozhodnout i například něco přes sto Svobodných. Je ale možné, že vyhrocený spor přitáhne k volbě více straníků.

Otázkou zůstává, co se stane s Hamplem, pokud v podzimní volbě neuspěje. Mach si jeho další pokračování ve straně nedovede dost dobře představit. A má podporu dalších lidí z vedení.

„Myslím, že Petr Hampl nepochopil, že strana musí svůj program vnímat v širších souvislostech. Politika není o tom, že vše postavíme na jednom tématu. Nehledě na to, že by politika rozhodně neměla řešit náboženství. Pokud to Petr Hampl nechápe, měl by odejít. Možná s ním odejde 20 či 50 lidí, ale to nás nijak neohrozí,“ komentuje aktuální dění ve straně místopředseda Svobodných Jiří Payne s tím, že kdyby začali šířit nenávist proti islámu, zahrávali by si s ohněm.

Čtěte také: Konvička a hnutí proti islámu jdou do voleb. Mají šanci uspět?

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články