Konvička a hnutí proti islámu jdou do voleb. Mají šanci uspět?

Nový hráč na politické scéně?

Konvička a hnutí proti islámu jdou do voleb. Mají šanci uspět?NOVÉ
Martin Konvička se chystá na vstup do politiky Foto: Repro: Aktuálně/DVTV
1
Domov
Oliver Jahn
Sdílet:

Své volební ambice znovu připomněl lídr hnutí Islám v ČR nechceme Martin Konvička. On sám se prý chystá příští rok kandidovat v krajských volbách a s Blokem proti islámu plánuje i boj o poslaneckou sněmovnu. Případný úspěch bude ale přímo úměrný jak aktuálnosti uprchlické otázky u nás, tak konzistenci v současnosti masivní podpory veřejnosti.

Bezmála 200 tisíc podpisů se už podařilo hnutí Islám v ČR nechceme shromáždit pod petici proti zavádění kvót na přijímání uprchlíků. O 50 tisíc lidí méně pak označilo stránku IVČRN na Facebooku „lajkem“. Ač jsou mnohdy způsoby prezentace tohoto hnutí proti islámu diskutabilní, podporuje ho znatelná část společnosti a přidávají se další.

Už z hodnocení je vidět, jak dokonale islám – a debata o reakci na něj – rozděluje společnost. 10-15 procent občanů si…

Posted by Martin Konvička on Wednesday, August 12, 2015

I proto tak Konvička pomýšlí na politiku, ačkoliv prý má rád svou práci a sám ji dělat nikdy nechtěl. „Příští rok budu kandidovat v krajských volbách,“ řekl šéf IVČRN Martin Konvička v rozhovoru pro DVTV. „O možné spolupráci jednáme i s Úsvitem a Svobodnými.“

Podle Konvičky je budoucí kandidatura protimuslimského hnutí ve volbách možná několika způsoby. Na výběr se prý nabízí možnost vytvořit nový subjekt, který by do voleb šel ve jménu všech obsažených hnutí. Možné je také zaregistrování stávajícího Bloku proti islámu jako politickou stranu nebo existuje také možnost spolupráce s některou z etablovaných stran.

„Pan Konvička z BPI v médiích uvedl, že plánuje jednání o předvolební spolupráci mj. se Stranou svobodných občanů. Žádné takové jednání ale neprobíhá, ani o něm Svobodní neuvažují a neplánují ho,“ dementovali ale vyjádření Konvičky o vyjednávání spolupráce Svobodní.

„Svobodní se nevyhýbají komunikaci či spolupráci s jinými politickými stranami. Úvahy o předvolební spolupráci s Blokem proti islámu jsou však mimo realitu,“ dodávají Svobodní, kteří ve svých řadách přitom stále mají jiného hlasitého odpůrce islámu a spolupracovníka Konvičky sociologa Petra Hampla.

V úvahu tak připadá možná spolupráce s Úsvitem – národní demokracie, vzniklým po rozštěpení strany Tomia Okamury. S členy Úsvitu spolupracuje v současnosti IVČRN i Blok proti islámu. Je ale pravděpodobné, že do voleb do poslanecké sněmovny v roce 2017 budou BPI a podobné organizace chtít jít za sebe, ať už pod stávajícím názvem nebo v budoucnu nově stvořeným.

„Nutno podotknout, že volby jsou za dlouhou dobu a do té doby se může leccos změnit,“ řekl pro ECHO24.cz k volebním šancím Konvičkova hnutí politolog Tomáš Lebeda. „Jejich možný úspěch ovlivňuje řada faktorů. Pana Konvičku osobně neznám, ale podobným stranám se v minulosti nepodařilo uspět třeba pro absenci pořádného lídra.“

Lebeda míní, že situace může být během voleb odlišná a Konvičkovo hnutí může ztratit na popularitě. „Může se stát, že před volbami už otázka imigrantů nebude v České republice tolik rezonovat, tomu všemu ale bude podřízena předchozí kampaň a směřování programu. Možné výsledky nyní předjímat nelze,“ dodal Lebeda.

Pokud by ale uprchlická krize znamenala v roce 2017 stále zásadní problém a u nás ožehavou otázku, dá se očekávat, že bude antiislámská rétorika mezi lidmi stále oblíbená. Už v současnosti tvoří podporovatelé IVČRN a spol. téměř takový počet, aby se minimálně na hranici 5 % ve sněmovních volbách pohybovalo. Není tak vyloučené, že by se podobné hnutí mohlo do poslanecké sněmovny probojovat.

Čtěte také: Čeští odpůrci islámu pomáhají i muslimům – v Kurdistánu

Antiislamisté přitvrzují. V Praze rozmístili figuríny kamenovaných žen

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články