Čeští odpůrci islámu pomáhají i muslimům – v Kurdistánu

"Jsou to vlastenci, a ne uprchlíci"

Čeští odpůrci islámu pomáhají i muslimům – v KurdistánuNOVÉ
Šárka Petrová a Shamsadin Shamou v uprchlickém táboře Šarija Foto: Foto: Roja Sor
2
Domov
Vojtěch Beran
Sdílet:

Manželský pár ze severních Čech, který dlouhodobě pomáhá kurdským a jezídským dětem, vysílá už devátý kamion s humanitární pomocí do válkou zmítaného Kurdistánu. Tentokrát však manželé mají nečekané pomocníky – v jejich snažení se je rozhodli podpořit antiislámští aktivisté z Konvičkova Bloku proti islámu.

Kamion s humanitární pomocí odjede z Čech 10. srpna. Bude to už podeváté, co Šárka Petrová z Teplic a její jezídský manžel Shamsadin Shamou vypraví do Kurdistánu náklad oblečení, potravin, bot a jiných potřebných věcí. Manželé pomáhají především kurdským a jezídským sirotkům, jejichž rodiče zemřeli při ozbrojených střetech s radikály z Islámského státu.

Přestože se nejedná o první kamion vypravený teplickým párem, bude to první kamion na jehož naplnění se výrazněji podíleli Češi. Stovky lidí se domlouvají na Facebooku a posílají severočeskému páru prakticky všechno, co můžou postrádat – oblečení, trvanlivé potraviny, dětské pleny, nádobí, vojenské boty, léky, obvazy… Ještě v červnu si přitom Petrová zoufala, že Češi moc pomáhat nechtějí a s manželem se tak musí spoléhat především na Němce.

Zvýšený zájem Čechů o pomoc Kurdům, kteří jinak z velké části vyznávají islám, však nepřišel sám od sebe. Manželům z Teplic se totiž při shromažďování a svozu potřebného materiálu rozhodla pomoct jiná organizace. A sice islamofobní spolek Blok proti islámu, vzešlý z iniciativy Islám v České republice nechceme (IvČRN). Spolek vede docent Jihočeské univerzity Martin Konvička, který je známý jako přední kritik islámu v Česku a který proslul svými nevybíravými výroky na adresu muslimů.

Ačkoli to na první pohled může vypadat jako vtip, antiislámští aktivisté svoji pomoc Kurdům myslí zcela vážně. „Když se podíváte do historie, zjistíte, že jsme vždy podporovali Kurdy. Jde o to, že Blok proti islámu i IvČRN jsou hlavně proti islámu v Evropě. Do Kurdistánu z Turecka proudí stovky milionů dolarů na islamizaci, Kurdové jsou terčem útoků radikálních muslimů a tak není divu, že Kurdové poslední roky islám opouštějí. Jsou to spíše vlastenci, bojují jako lvi a bojují za svoji státnost. Mají rádi svou zem stejně jako my a nehrozí, že by chtěli zaplavit Evropu a islamizovat ji,“ vysvětlil pro ECHO24.cz postoj odpůrců islámu Artur Fišer, tiskový mluvčí Bloku proti islámu. Aktivisté prý zároveň Kurdy vnímají jako spojence v boji proti Islámskému státu. 

Sběrná místa jsou po celém Česku

Aktivisté z Bloku proti islámu ve spolupráci s organizací Roja Sor (kurdsky Červené slunce) začali po celém Česku organizovat sběrná místa, kam můžou lidé vozit věci, které sami nepotřebují, ale které mohou mít pro jezídy a Kurdy hodnotu zlata. Sběrná místa lze nalézt v téměř každém větším městě na celém území republiky. Namátkou lze jmenovat například Prahu, Brno, Hradec Králové, Ostravu, Teplice nebo Jáchymov.

Každou oblast má na starosti zpravidla jeden koordinátor, který je většinou přímo spjatý s Blokem proti islámu. Ten uskladňuje dary obyčejných lidí a připravuje je na převoz do Hudcova, kde sídlí organizace Roja Sor. Z Hudcova manželé později převezou náklad do Německa, kde už čeká další část nákladu a zde potom proběhne nakládka kamionu. „Mám to doma všechno zarovnané, někdo pořád něco vozí. V podstatě dělám takového dispečera,“ řekla k tomu pro ECHO24.cz Iva Procházková, která působí jako styčný pracovník mezi Blokem proti islámu a organizací Roja Sor. Procházková zároveň koordinuje svoz věcí v Ústeckém kraji.

V Praze a ve středních Čechách se zase o sesbíraný materiál stará Roman Wimmer, místopředseda středočeské divize Bloku proti islámu. „Zatím se na mě obrátilo asi deset lidí. Někdo toho dal víc, někdo míň. Teď můžu naplnit asi jednu dodávku, ale obracejí se na mě stále další, takže nakonec možná naplním i dvě,“ popsal pro ECHO24.cz, jak zatím pokračují práce. „Jedná se hlavně o předměty denní potřeby – nádobí, dětské oblečení, plenky… Obracejí se na nás i naše členky, které darují různé šaty, dámské boty a tak podobně. Kromě obnošených věcí občas donesou i něco úplně nového,“ upřesnil Wimmer.

„Prošlé autolékárničky nechceme“

Koordinátoři se snaží apelovat na to, ať lidé neposílají prošlé autolékárničky – na internetu se totiž objevila výzva, která k tomu nabádala. Prošlé lékárničky jsou totiž jezídům a Kurdům úplně k ničemu – přestože některé jejich části mohou být stále použitelné, nelze je převézt přes hranice. Podle Procházkové nejsou potřeba ani potraviny, které prý lidé posílají relativně často: „(Kurdové a jezídové) mají potraviny zajištěné v místě. Od vlády dostávají příděly těstovin, rýže a dalších potřebných věcí.“

Jinak je ale prý potřeba prakticky všechno, přičemž ani příliš nezáleží na tom, v jakém stavu se zasílané věci nacházejí – děravé boty jsou pořád lepší než žádné. Obzvláště citelný je prý nedostatek dětských plen, sušeného mléka, hygienických prostředků a dětského oblečení. Důležité jsou v tuto chvíli také peníze, které lze zaslat na transparentní účet organizace Roja Sor. Organizace totiž za pronájem kamionu musí zaplatit částku kolem 5 tisíc eur (přibližně 135 tisíc korun). Do sobotního odpoledne se podařilo vybrat jen polovinu konečné sumy. 

Při příspěvku na transparentní účet je důležité vyplnit políčko důvodu platby, a sice „Transport pomoc“. Účet totiž manželé používají i pro svůj další projekt, ve kterém sbírají prostředky na vybavení školy v uprchlickém táboře Šarija. Název tábora, který připomíná islámské právo šaría, v minulosti vedl k humorné epizodě, kdy se příznivci IvČRN začali proti zasílání peněz ohrazovat, protože se domnívali, že se jedná o náboženskou školu. Pro příspěvek na vybavení školy je potřeba do políčka důvodu platby napsat „škola Sharya“.

K pomoci je přiměla zvěrstva islamistů

Manželé z Teplic kromě vypravování kamionů a podpory školy v uprchlickém táboře iniciují i další projekty – například plánují postavit v iráckém městě Duhok dětský domov pro mladé Kurdy a jezídy, kteří přišli o rodiče v boji. Server ECHO24.cz už dříve informoval, že manželům se podařilo získat povolení regionálních úřadů pro stavbu domova. Teď čekají na definitivní povolení z Bagdádu, „Už máme připravený pozemek i projekt toho domova,“ upřesnila Petrová. 

V minulosti se objevily pokusy zdiskreditovat organizaci Roja Sor i oba manžele z Teplic. Lidé v internetových diskusích například tvrdili, že pomoc nedochází k potřebným, ale vytrácí se po cestě. Český konzul v severoiráckém Irbílu to však rázně odmítl, když pro ECHO24.cz e-mailem potvrdil, že „jejich pomoc je skutečná“.

Řada lidí se prý na manžele z Teplic obrátila s výtkou, že spolupracují s hnutím, jež ministerstvo vnitra opakovaně zařazuje do svých zpráv o extremismu. Petrová to však odmítá a zdůrazňuje, že důležité jsou činy. „My nejsme politická organizace, nezajímáme se o to, co si ti lidé myslí. Důležité je, že pomáhají potřebným,“ popsala Petrová pro ECHO24.cz spolupráci s Blokem proti islámu. Petrová zároveň antiislámským aktivistům za jejich pomoc poděkovala. 

Šárka Petrová a její jezídský manžel Shamsadin Shamou se začali angažovat poté, co fanatici z Islámského státu v červnu 2014 vtrhli do severoirácké provincie Sindžár. Když se doslechli o vypálených vesnicích, zabitých mužích a znásilněných ženách, rozhodli se – s přihlédnutím k manželovu jezídskému původu – že pomůžou alespoň v rámci svých možností.

Čtěte také: Manželé z Teplic vyrazili na pomoc jezídům do Kurdistánu

Děti tu hrůzou křičí ze spaní, líčí Češka život jezídských uprchlíků

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články