6 pomoc obětem fanatiků z IS

Manželé z Teplic vyrazili na pomoc jezídům do Kurdistánu

NOVÉ

Provozovatelka teplické autoškoly Šárka Petrová si v prosinci udělala volno a odletěla z Evropy. Nemířila ale za teplem, nýbrž do uprchlických táborů v Kurdistánu, kam několik dní před ní dorazil její manžel, Shamsadin Shamou. Ten je jezíd a do severního Iráku přivezl vlastním autem zimní oblečení pro jezídské sirotky a další pozůstalé po obětech řádění fanatiků z Islámského státu.

O vánočních a novoročních svátcích si oba manželé z Teplic vyposlechli desítky svědectví o vraždění, znásilňování a vypalování domovů. Ti, kteří masakry islamistů přežili, živoří už několik měsíců v nedostatečně vyhřátých stanech v uprchlických táborech, jakých jsou v iráckém Kurdistánu desítky. Na útěku je tam přibližně milion lidí, z toho až 400 tisíc příslušníků prastaré jezídské komunity převážně z provincie Sindžár, která se po staletí brání islamizaci.

„Nejhůř jsou na tom děti, kterým zavraždili rodiče, často žijí v táborech bez jakéhokoliv příbuzného. Jsou jich stovky, možná tisíce,“ říká Šárka Petrová, která se z Iráku před několika dny vrátila do Česka. Její manžel Shamsadin Shamou, jeden z mála jezídů, kteří žijí v České republice, ještě zůstal v Kurdistánu, nyní se na pár týdnů přesune do jezídských uprchlických táborů v Sýrii. Předtím za doprovodu pešmergů, kurdských milicí, dostal i do severoirácké oblasti Sindžár, kde se na některých místech ještě bojuje a kde se mu podařilo část pomoci rozdělit v několika vesnicích.

Pan Shamou se v severočeských Teplicích  živil jako kuchař. Když se sedmapadesátiletý muž loni v létě dozvěděl o hrozném masakru jezídů v oblasti Sindžár, rozhodl se okamžitě pomoct. Sehnal tři tuny sušeného mléka a vlastní dodávkou je odvezl do Kurdistánu. S manželkou založil sdružení Roja Sor (kurdsky Červené slunce) a především díky dárcům z Německa poté zajistil pět kamionů oblečení, bot a hygienických prostředků, které v prosinci odjely k jezídům do Iráku a Sýrie. „Snažíme se oslovovat i Čechy, ale kromě několika lidí většinou z Prahy, kterým chceme moc poděkovat, se zatím na pomoci příliš nepodílejí. Nevím proč,“ krčí rameny Šárka Petrová.

Jezídi své děti do Evropy posílat nechtějí

Tepličanka se v uprchlických táborech setkala také s ženami a dívkami, které radikálové z IS unesli, znásilnili a pak prodali jiným mužům. Asi čtyři sta z nich se pešmergům povedlo osvobodit. V jednom z táborů u města Duhok Petrová mluvila s třináctiletou dívkou, které islamisté vyvraždili celou rodinu. „Unesli ji, zneužívali a pak ji poslali do Bagdádu, kde ji prodali jako dobytek. Podařilo se ji osvobodit. Je na tom teď hodně špatně,“ vypráví Petrová. Kurdská vláda této dívce a několika dalším s podobným osudem zaplatila psychologa kurdského původu, který přijel do uprchlického tábora ze Švédska.

Denní teplota v severním Iráku se v těchto dnech pohybuje kolem pěti stupňů, v noci padá k nule. Lidem v táborech chybí teplé oblečení, jídlo, voda, léky. „Jídlo mají mnohdy jen dvakrát denně, někdy ani to ne. Elektřina v táborech často vypadává, chybí záchody, umývárny. Chceme nyní shánět peníze mimo jiné právě na sanitární zařízení,“ říká Petrová. V Irbílu, v hlavním městě iráckého Kurdistánu, se setkala i s tamním českým generálním konzulem Jaroslavem Reifem. „Jejich pomoc je skutečná,“ napsal Reif deníku ECHO24.cz o Červeném slunci v e-mailu. Kromě českého diplomata teplický pár spolupracoval pochopitelně s místními úředníky, především zástupcem kurdské regionální vlády pro záležitosti jezídů, který se jmenuje Elias Alli Isso.  „On a jeho lidé se nám snažili hodně pomoct,“ zdůrazňuje Petrová.

Shamsadin Shamou měl původně v plánu dovézt některé sirotky do Německa, kde tamní jezídi chtěli vybudovat dětský domov. „Jezídi v Iráku ale nechtějí pouštět děti do Evropy, aby nepřišly o svou kulturu,“ říká Petrová. Červené slunce chce tedy prosazovat „adopce“ jezídských sirotků na dálku.

Facebooková stránka Červeného slunce:

https://www.facebook.com/pages/Roja-Sor-CZ-1/770349573053824?fref=ts

 

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.