1 Schválení směrnice o držení zbraní

Česku navzdory. Europoslanci schválili omezení držení zbraní

, AKTUALIZUJEME

Témata: , ,

Evropský parlament dnes většinou hlasů schválil návrh směrnice zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi, proti které má výhrady hlavně Česko. Pro předloženou kompromisní podobu směrnice hlasovalo 491 z 697 přítomných europoslanců, 178 bylo proti a 28 se zdrželo.

O pozměňovacích návrzích, předložených poslankyní Ditou Charanzovou (ANO) jménem liberálů, se ani nehlasovalo. Parlamentní zpravodajka Vicky Fordová z Británie totiž varovala, že tím by přišla vniveč veškerá dosavadní práce na vylepšení původního návrhu Evropské komise a práva dosavadních legálních držitelů zbraní by se ocitla v ohrožení.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Charanzová označila přijetí dokumentu za „promarněnou šanci“, domnívá se však, že ještě bude možné využít výjimek – po vstupu směrnice v platnost totiž budou mít členské státy 15 měsíců na to, aby ji zapracovaly do vlastních zákonů a předpisů.

Hlasování předcházela bouřlivá debata, v níž zazněla i obvinění z populismu a ignorance, anebo naopak z posedlosti byrokratickou regulací, která lidem ztrpčí život. Jako odpůrci nové normy vystupovali mimo jiné napříč politickým spektrem čeští europoslanci. Zástupci nejsilnějších poslaneckých klubů, evropských lidovců a socialistů, ale dali najevo, že za návrhem stojí.

Novelu Evropská komise prosazuje už od teroristických útocích v Paříži na podzim roku 2015, protože si od ní slibuje větší kontrolu nad zbraněmi a zajištění bezpečnosti pro občany. Kritici směrnice od začátku poukazují na to, že teroristé a kriminálníci legálně držené zbraně většinou nepoužívají. Čeští europoslanci, ale i poslanci tento způsob boje EU s terorismem označují za nefunkční. S názorem, že by Češi měli mít možnost bránit se v souvislosti s teroristickými hrozbami sami, se ztotožňuje i prezident Miloš Zeman.

Čeští a slovenští europoslanci vznesli celkem 26 pozměňovacích návrhů. Vedle Dity Charanzové to byli i europoslanec Stanislav Polčák (za TOP 09 a STAN), Jiří Pospíšil (za TOP 09 a STAN) nebo Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle Pospíšila je například sporný bod, podle něhož by některé typy samonabíjecích zbraní mohly dostat výjimku pro ty, kteří budou oprávněnými držiteli těchto zbraní ke dni vstupu nové směrnice v platnost.

V souvislosti s hlasováním v Evropském parlamentu se v centru Prahy bude také konat demonstrace. Ve středu dopoledne se na Václavském náměstí podle organizátorů sejdou „na historicky první velké manifestaci držitelů zbraní v Česku“ ti, kteří chtějí podpořit ústavní právo na legální zbraň.

Čtěte také:

Češi se chtějí teroristům bránit sami. V Bruselu nepodpoří odzbrojování

Zbraňová směrnice EU – špatný krok špatným směrem

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.