Zemřel světoznámý dirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek

Zemřel slavný dirigent

Zemřel světoznámý dirigent České filharmonie Jiří BělohlávekAKTUALIZOVÁNO 1
Panorama
Echo24
Sdílet:

V noci ze středy na čtvrtek zemřel po dlouhé těžké nemoci šéfdirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek. Bylo mu 71 let. Bělohlávek se ve světě klasické hudby prosadil precizností, kvalitou i důrazem na interpretace českých skladatelů. Kromě České filharmonie byl například i šéfdirigentem Symfonického orchestru BBC.

„Bude chybět naší i světové hudební kultuře,“ reagoval ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Bělohlávkovu činnost dříve ocenili například bývalý český prezident Václav Havel a dokonce i britská královna Alžběta II., která ho vyznamenala Řádem britského impéria.

Úmrtí slavného dirigenta potvrdil mluvčí filharmonie Luděk Březina. Bělohlávek byl dirigentem světového formátu, léta byl znám dokonalou profesionalitou, pozorností k detailům i smyslem pro barevnost hudby. Na začátku letošního ledna Bělohlávek podepsal na dalších šest let smlouvu s Českou filharmonií. V čele nejznámějšího tuzemského orchestru stál čtyři sezony. Ve funkci měl setrvat do sezony 2021/2022.

Na začátku ledna se objevily spekulace o Bělohlávkově zdravotním stavu a onemocnění rakovinou. Kvůli zdravotním důvodům Bělohlávek navrhl v květnu pořadatelům Pražského jara, aby jeho festivalový program plánovaný na 22. května převzal dirigent Petr Altrichter.

K úmrtí se vyjádřil i právě ředitel Pražského jara Roman Bělor. „Je to událost, která logicky bude stigmatizovat konec Pražského jara,“ řekl. Tiskovou konferenci k závěrečnému koncertu letošního festivalu navíc zahájil minutou ticha za zesnulého dirigenta.

„Je především jeho zásluhou, že Česká filharmonie za posledních pět let zažila mnoho mimořádných úspěchů a znovu si vydobyla respektované postavení doma i v zahraničí – stala se vpravdě národním orchestrem, opět pronikla na pódia nejprestižnějších světových koncertních sálů a realizovala řadu oceňovaných nahrávek,“ uvedla filharmonie v tiskové zprávě.

„Pro Českou filharmonii, nejen orchestr, ale i celé administrativní zázemí, je odchod Jiřího Bělohlávka nenahraditelnou ztrátou, nejen z umělecké, ale také z lidské stránky,“ řekl generální ředitel ČF David Mareček. Podle něj byla smrt uznávaného šéfdirigenta nečekaná, přestože se na začátku ledna se objevily spekulace o Bělohlávkově zdravotním stavu. „Ještě v pondělí jsem za ním byl v nemocnici. Půl hodiny jsme si povídali a nic nenasvědčovalo tomu, že to vezme takový konec,“ sdělil Mareček.

Vedení České filharmonie nyní bude muset vyřešit zamluvené koncerty a zájezdy plánované s Bělohlávkem. „Zajistíme to nejnutnější, ale řešení situace spíše necháme na léto, teď to není na pořadu dne,“ podotkl Mareček. Česká filharmonie plánuje poslední rozloučení, k jehož podobě vydá zprávu v pátek.

K úmrtí Bělohlávka se vyjadřují také čeští politici. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ztratila Česká filharmonie i česká kultura v Bělohrádkovi velkou osobnost, která Česko proslavila ve světě. „Bude chybět naší i světové hudební kultuře,“ reagoval na twitteru na informaci o úmrtí šéfdirigenta České filharmonie ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). „Věřte mi, že je jen málo lidí, kterých jsem si vážil tak jako pana šéfdirigenta,“ napsal Herman v kondolenci zaslané Bělohlávkově manželce.

Šéf proslulého londýnského Symfonického orchestru BBC z let 2006 až 2012 byl známý dokonalou profesionalitou, pozorností k detailům i smyslem pro barevnost hudby. „Hudba je smysl mého života. Já dokonce pociťuju radost, i když si noty jenom čtu,“ řekl jednou Bělohlávek, jenž v roce 2012 převzal jako šéfdirigent Českou filharmonii, kterou přivedl na důležitá světová pódia. Ještě letos v lednu podepsal novou šestiletou smlouvu, v té době už ale bojoval s vážnou nemocí.

Gentleman vždy zachovávající dekorum byl také fanatikem dokonalé přípravy. „Dirigování je vysoká škola diplomacie,“ řekl jednou Bělohlávek, který o sobě tvrdil, že je povahou introvert a povoláním absolutní extrovert. Jeho práci ocenila například i královna Alžběta II., která mu před pěti lety udělila „za službu hudbě“ Řád britského impéria. Václav Havel Bělohlávkovi v roce 2001 propůjčil medaili Za zásluhy, pražská AMU mu loni udělila čestný doktorát.

Bělohlávek byl také prvním dirigentem, jemuž se po legendárním Herbertu von Karajanovi podařilo získat prestižní cenu Gramophone Award za orchestrální nahrávku ve dvou po sobě následujících letech. V roce 2012 ji získal za nahrávku symfonií Bohuslava Martinů a o rok později za hudební báseň Pohádka léta Josefa Suka.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Šéfdirigent Bělohlávek bude řídit Českou filharmonii dalších šest let

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články