Otevřenost na ministerstvu financí? Ne, zbytečné utrácení

Politická aréna

Názor experta TOP 09 pro IT

Jaroslav Poláček

Ministerstvo financí se vytasilo pozitivy a sociálními jistotami v oblasti zveřejňování dat. Představilo nový informační server a nevědomky v celé nahotě ukázalo, jak záludný je resortismus, se kterým v informačních technologiích v naší zemi bojujeme snad od začátku.

Co to je resortismus? Laicky řečeno hrabání na vlastním písečku. Každý resort (nejčastěji ministerstvo) si sveřepě hájí svůj rozpočet a své projekty, protože je děla samozřejmě nejlépe. Výborně popisuje tento boj o peníze a moc Sir Humphrey v seriálu Jistě, pane ministře.

Chcete příklad? Tak například si řeknete, že zveřejníte všechny své faktury. To je určitě chvályhodné. Ale nevyužijete již postavený systém, který dnes využívají desítky institucí a úřadů (včetně ministerstva financí). A uděláte to levně, takže někdo vytvoří excel se seznamem například faktur a dá ho „na internet“. K tomu samozřejmě hezky barevný web a informace vložená do úst náměstka, že jeho resort je v této aktivitě první. A celé to je laciné.

Celé to je hlavně zbytečné. Relevance informací je závislá na vůli úředníka, který data filtruje. Nejde o automatický výstup z účetnictví, což znamená riziko chyb při nastavování filtrů a samozřejmě i riziko manipulace. Samozřejmě jde o přehled, dokumenty jako takové nikdo nespatří. Spatřil by, kdyby byl využíván tzv. registr smluv. A je to zase další nový systém, nová adresa a otázkou zůstává, jak dobře budou data takto umístěná vyskakovat z běžných vyhledávačů jako je například Google.

Otevřená data jsou prostě trochu něco jiného. Mají padat ze systému státní pokladny, mají splňovat formátové standardy RDF.

Každý nový rozcestník je fajn. Každá upřímná snaha o větší transparentnost se cení. Ale už vidím tu debatu a přemlouvání ostatních rezortů na vládě, jak ji v médiích sliboval ministr Babiš. Jejím důsledkem budou dvě místa, dva systémy a dvoje peníze. A horší možnosti pro občana, aby našel to, co hledá. A tohle jsme chtěli? Ano?

A jen na okraj. Registr smluv dnes využívají dvě ministerstva – finance a zahraniční věci. Finance určitě nejsou první úřad, který kdy data o svém provozu zveřejnil. Do registru smluv se již před mnoha měsíci zapojil například Liberecký kraj a také řada obcí. Příslib strojově zpracovatelných dat na novém portálu není všude, stále se odkazuje na PDF. A některá data jsou dle mého názoru přehledněji umístěná na původním zdroji, například vývoj státního rozpočtu. Last, but not least – možná by jiné nástroje MF mohly být lépe naplňovány, například portál dotinfo. A možná k jejich plnění chybí „jenom“ legislativa…