George Washington měl doma otroky. Sundáme i jeho sochu? ptá se Trump

Trump a nepokoje v Charlottesville

George Washington měl doma otroky. Sundáme i jeho sochu? ptá se TrumpNOVÉ
Americký prezident Donald Trump Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Svět
Sdílet:

Americký prezident Donald Trump vyvolal pozdvižení svými výroky na úterní tiskové konferenci v New Yorku. Mělo to být rutinní vyjádření k plánům v oblasti infrastruktury, ale Trump se vrátil k protestům v Charlottesville a znovu tvrdil, že vinu na tamních násilnostech nenese jenom krajní pravice, ale i tábor jejích odpůrců. Podle CNN šlo na tiskové konferenci o téměř surrealistickou podívanou, při níž hojně gestikulující Trump odhalil pravou podstatu svého politického myšlení.

Trump v první reakci na násilnosti ve virginském Charlottesville hovořil o odpovědnosti „mnoha stran“, po silném tlaku médií a politiků ale v pondělí výslovně kritizoval rasisty a neonacisty. V úterý mimo jiné řekl, že levicoví demonstranti „násilně napadli druhou skupinu“.

Trump byl již o víkendu také kritizován za pozdní reakci. „Prohlášení, které jsem udělal v sobotu, první prohlášení bylo dobré, ale nedělají se komentáře, dokud neznáte fakta,“ hájil se v úterý Trump.

Donald Trump tvrdil, že ne všichni viníci byli pravicoví extremisté. Agentura AP upozornila, že mezi protestujícími byli členové Ku Klux Klanu, mnozí z nich byli ozbrojeni a někteří nesli nacistické prapory a provolávali rasistická hesla.

Americký prezident v úterý také prohlásil, že za jeho vlády se rasová situace v zemi zlepšila. Dodal, že vytváření pracovních míst by mohlo mít pozitivní vliv na zmenšování projevů rasismu v zemi.

Trump se podle agentury Reuters novinářů zeptal, zda by se měla také odstranit socha George Washingtona, protože měl doma otroky. Generál Lee velel ve válce Severu proti Jihu armádě Konfederace, která zastávala zachování otroctví.

Trump se také zastal svého hlavního stratéga Steva Bannona, jehož po víkendových násilnostech mnozí kritizovali, že je tolerantní vůči skupinám propagujícím nadřazenost bělochů či krajně pravicovou ideologii. Bannon podle Trumpa není rasista.

V Charlottesville v sobotu bělošští rasisté a neonacisté protestovali proti plánům na odstranění sochy konfederačního generála Roberta Leea z místního parku, v ulicích se s nimi pak střetli kritici neonacismu a rasismu. Jeden z bělošských radikálů se pak rozjel autem proti skupině protestujících a zabil přitom dvaatřicetiletou ženu a 19 lidí zranil.

Trumpa kritizovali i Republikáni

Podle amerických novinářů Trump v úterý poskytl podporu nacionalistickým skupinám a zcela jistě vystupňoval rasistické napětí a strach. „Jeho politický tým nemá šanci tohle ustát nebo to vzít zpět,“ uvedla CNN. Mnohé zaujal nekompromisní a rezolutní Trumpův tón, který nepřipouštěl námitek.

Na twitteru se velmi rychle objevily reakce, kriticky se vyjádřilo mnoho republikánů. Předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan sdělil, že považuje nadřazování bílé rasy za odpudivé a že v tomto ohledu není morální dvojsmyslnost přijatelná.

Trumpovo obviňování „obou stran“ se nelíbilo ani republikánovi Mittovi Romneymu. „Ne, to není stejné. Jedna strana je rasistická, fanatická, nacistická. Ta druhá je proti rasismu a fanatismu. To jsou morálně jiné světy,“ tweetoval Romney.

Vlivný senátor John McCain vyzval prezidenta, aby se vyjádřil jasně a nesměšoval bělošské nacionalisty s jejich odpůrci. „Rasisté a Američané, kteří jsou proti nenávisti a fanatismu, nejsou jedno a totéž. To by měl prezident Spojených států říci,“ sdělil McCain.

Spokojenost naopak projevil šéf Ku Klux Klanu David Duke. „Děkuji, prezidente Trumpe, za vaši čestnost a odvahu říci pravdu,“ tweetoval.

Demokratický senátor Brian Schatz sdělil, že Trumpa nepovažuje za svého prezidenta. „Jako Žid, Američan a lidská bytost nemám slov, abych vyjádřil své znechucení a zklamání. To není můj prezident,“ napsal na twitteru. Senátor Bernie Sanders, který prohrál v předvolební kampani nominační boj v táboře demokratů s Hillary Clintonovou, se domnívá, že Trump svými výroky poškodil USA. „Poškodilo to naši zem a miliony Američanů, kteří bojovali a zemřeli v boji proti nacismu,“ napsal.

Severoamerický dopisovatel stanice BBC Anthony Zurcher se domnívá, že jestliže Trump svými prvními výroky k Charlottesville zažehl politický požár, pak v úterý „do ohně přilil kbelík petroleje a zatančil si kolem plamenů“.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Trump nás zradil! Američtí rasisté odsoudili „svého“ prezidenta za tvrdou kritiku

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články