‚Obešla voliče a pozvala Syřany.‘ Právníci podali ústavní stížnost na Merkelovou

BYLO OTEVŘENÍ HRANIC PROTIÚSTAVNÍ?

‚Obešla voliče a pozvala Syřany.‘ Právníci podali ústavní stížnost na MerkelovouNOVÉ
Ilustrační snímek. Foto: Foto: Shutterstock.com
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Skupina šesti právníků podala v západoněmeckém Karlsruhe ústavní stížnost proti kancléřce Angele Merkelové. Předmětem stížnosti je podle německého deníku Der Spiegel rozhodnutí kancléřky ze začátku září pozvat do země syrské uprchlíky. Soud by měl rozhodnout, jestli rozhodnutí Merkelové nebylo protiústavní.

Šestice právníků kancléřce ve stížnosti vyčítá, že svým rozhodnutím otevřít hranice obešla voliče, když ho učinila bez spolupráce s parlamentem. „Kancléř nesmí činit rozhodnutí mimo rámec zákona, který určují voliči prostřednictvím parlamentu,“ uvedl k podání stížnosti advokát Clemens Antweiler z Düsseldorfu, který je zároveň jejím autorem.

Spolkový ústavní soud by teď měl na základě stížnosti určit, jestli bylo rozhodnutí kancléřky ze začátku září otevřít hranice syrským uprchlíkům protiústavní. Soud by se měl zabývat i dalším předmětem stížnosti a sice, jestli Merkelová jednala protiústavně, když porušila evropské právo, konkrétně dohodu Dublin III, a německé zákony o azylu a o pobytu cizinců, jak uvádí právníci.

V této souvislosti Spiegel zmiňuje i interní dokument německého ministerstva vnitra a ministerstva spravedlnosti, který získal k nahlédnutí. Z dokumentu vyplývá, že Německo (stejně jako další státy EU) má právo odmítnout na svých hranicích žadatele o azyl a vrátit ho do takzvané třetí bezpečné země. Spiegel uvádí, že doteď nebylo formálně jasné, jestli do kategorie takzvaných třetích bezpečných zemí spadají i ostatní členské státy EU.

Právníci, kteří podali stížnost v Karlsruhe, tak předběhli politiky z bavorské CSU, kteří již v minulosti pohrozili, že kvůli kritické situaci na německých hranicích podají žalobu na kancléřku Merkelovou. „Budeme nadále tlačit na omezení počtu uprchlíků, jak politicky, tak možná i právně,“ uvedl už dříve bavorský premiér Horst Seehofer.

Bavorská CSU si ostatně nechala vypracovat i posudek u právníka Udo di Fabia, podle něhož kabinet Merkelové porušuje zákon tím, že nechce kontrolovat státní hranice a tím zabránit přívalu běženců do země. „Federace je z ústavně-právních důvodů (...) povinná znovu zavést účinné kontroly spolkových hranic, když je dočasně nebo trvale narušen společný evropský systém zajištění hranic a kontroly migrace,“ řekl bývalý ústavní soudce Udo di Fabio (tuto funkci zastával v letech 1999 až 2011).

Čtěte také: Ústavní právník: Merkelová porušuje ústavu, nekontroluje hranice

V minulosti vypracoval odborný posudek na téma řešení migrační krize v Německu, který si u něj objednalo Bavorsko. Ten měl posloužit mnichovským politikům jako základ pro ústavní žalobu na spolkovou vládu. Nakonec se ale rozhodli s žalobou počkat. Přestože Fabio dospěl k závěru, že kabinet Merkelové neplní své povinnosti.

Čtěte také: Změňte ihned kurz, vyzýval Seehofer kancléřku. A zkolaboval

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články