Ústavní právník: Merkelová porušuje ústavu, nekontroluje hranice

Migrační krize dnes v bundestagu

Ústavní právník: Merkelová porušuje ústavu, nekontroluje hraniceAKTUALIZUJEME
Německá kancléřka Angela Merkelová Foto: FOTO: Shutterstock
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Odborník na německou ústavu se navezl do vlády Angely Merkelové kvůli uprchlické krizi. Kabinet podle Udo di Fabia porušuje zákon tím, že nechce kontrolovat státní hranice a tím zabránit přívalu běženců do země. Bývalý dlouholetý ústavní soudce kritizuje vládní představitele v době, kdy jejich přístup k migrační krizi mají dnes řešit poslanci Bundestagu. Informoval o tom server německé televize n-tv. 

„Federace je z ústavně-právních důvodů (...) povinná znovu zavést účinné kontroly spolkových hranic, když je dočasně nebo trvale narušen společný evropský systém zajištění hranic a kontroly migrace,“ řekl bývalý ústavní soudce Udo di Fabio (tuto funkci zastával v letech 1999 až 2011). 

V minulosti vypracoval odborný posudek na téma řešení migrační krize v Německu, který si u něj objednalo Bavorsko. Ten měl posloužit mnichovským politikům jako základ pro ústavní žalobu na spolkovou vládu. Nakonec se ale rozhodli s žalobou počkat. Přestože Fabio dospěl k závěru, že kabinet Merkelové neplní své povinnosti.  

Rozšiřte seznam bezpečných zemí, žádá Bavorsko

Bavorsko se rozhodlo dát vládě ještě možnost na vyřešení situace a vyzvalo ji, aby na seznam bezpečných zemí zařadila dalších dvanáct států. Mnichov si od toho slibuje, že se sníží počet žadatelů o azyl. Podle jejich představ by se na seznamu měly nově ocitnout Arménie, Gruzie, Moldavsko a Ukrajina, asijské země Bangladéš, Indie a Mongolsko a africké státy Alžírsko, Benin, Gambie, Mali a Nigérie. Znamená to, že lidé z těchto zemí nemají nemají v Německu nárok na udělení azylu. Na konci loňského října vláda na tento seznam přidala Albánii, Kosovo a Černou Horu.

Fabio není jediný, kdo Merkelovou a její kolegy kritizuje kvůli uprchlické krizi. Vyčítají jí, že vstřícný přístup k běžencům vedl mimo jiné k silvestrovským útokům na ženy v Kolíně nad Rýnem a dalších městech. Mezi pachateli byla údajně řada migrantů. Incidenty se budou ve středu zabývat němečtí poslanci.

Proti kancléřce se staví i zákonodárci z její domovské strany CDU, kteří ji chtějí přimět k lepší kontrole státních hranic. Lidé, kteří do země vstoupí ilegálně, by měli být podle jejich mínění bez váhání vráceni za hranice. Myslí si to například Christian von Stetten, který je jedním z iniciátorů této výzvy. Informoval o tom krátce před jednáním parlamentu deník Bild.

Podle předsedy poslaneckého klubu CDU/CSU Volkera Kaudera však většina zákonodárců nadále podporuje politický kurz Merkelové, která zavření hranici odmítá.

Výzvu pro vracení uprchlíků podepsalo 40 z 311 poslanců CDU/CSU

„Osoby, které do Německa nelegálně přicestovaly přes bezpečnou třetí zemi, musí být už na hranicích vráceny zpět, jak to předpokládá azylový zákon,“ uvádí se ve výzvě, kterou zatím podepsalo 40 z 311 poslanců CDU/CSU. Podpisy pod výzvu mohou zákonodárci připojovat ještě dva týdny, než o ní bude 26. ledna poslanecký klub hlasovat.

Kauder dnes v televizi ARD prohlásil, že většina konzervativních poslanců podporuje kurz Merkelové a s uzavřením hranic pro běžence nesouhlasí. Ve straně však podle něj jsou různé názory na to, jak letos dosáhnout výrazného snížení počtu přicházejících uprchlíků, o němž mluvila i kancléřka.

Policie v Bavorsku už začala vracet do Rakouska uprchlíky, kteří v Německu nechtějí požádat o azyl a pouze chtějí cestovat dál do skandinávských zemí. Od počátku roku takto policisté poslali zpět tisíce přistěhovalců.

Generální tajemník Křesťanskodemokratické unie (CDU) Peter Tauber dnes také v deníku Rheinische Post vyzval k rychlejším deportacím odmítnutých žadatelů o azyl. Podle něj imigrační úřady denně rozhodnou o 2000 žádostech, z toho zhruba polovina je neúspěšná. Spolkové země proto podle něj mají povinnost zajistit denně na 1000 deportací.

Dosud byl počet odmítnutých žadatelů o azyl, které Německo vrátilo do země původu, výrazně nižší. Od ledna do listopadu 2015 země odsunula 18.400 osob, úřady nicméně připomínají, že někteří odmítnutí žadatelé odjeli i dobrovolně.

Do Německa loni přišlo 1,1 milionu běženců, nejvíc od konce druhé světové války. Podle Merkelové se počet příchozích musí letos snížit. Hlasy po omezení imigrace ještě zesílily po silvestrovských incidentech v Kolíně nad Rýnem a v dalších městech, kde mladí muži sexuálně napadali a okrádali ženy. Podle policie mezi podezřelými jsou i běženci.

Vláda Angely Merkelové útoky odsoudila a slíbila kvůli nim zpřísnění imigračních zákonů. Ministři vnitra a spravedlnosti Thomas de Maiziére a Heiko Maas slíbili zjednodušení pravidel vypovězení cizinců, kteří se v Německu dopustí zločinu. Kancléřka Merkelová a vicekancléř Sigmar Gabriel se vyslovili pro přidělování povinného místa bydliště žadatelům o azyl. Vláda chce také zjednodušit postihování sexuálních násilníků.

Čtěte také: Silvestrovské útoky v Kolíně nebyly organizované, tvrdí vyšetřovatelé

Všichni podezřelí ze silvestrovských útoků jsou cizinci, prohlásil ministr

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články