1 Chorvatsko po zavedení online tržeb

Někdo neříká pravdu: Babiš, nebo Eurostat

Témata:

Ministr financí Andrej Babiš, nebo Evropská komise nemluví pravdu. Zatímco Babiš tvrdí, že se po zavedení online pokladen v Chorvatsku zvýšily příjmy z daní i počet podnikatelů, z tabulek Eurostatu vyplývá pravý opak.

„Navýšil se počet podnikatelů. Snížily se daně. Vybralo se o to víc. Takže je to odzkoušený. Přestaňte lhát, prosím vás,“ hájil ministr chorvatský experiment v diskusním pořadu ČT „Máte slovo“.

O třetinu živnostníků méně

Počet podnikatelů klesá v Chorvatsku od roku 2010, zpočátku vlivem ekonomické krize. V roce 2012, když byl zákon o pokladnách schválen, jich bylo ještě 244 tisíc. V roce 2013 se k systému online pokladen postupně připojovali a ubylo jich 15 tisíc. Loni už byly pokladny povinné pro všechny a podnikatelů ubylo o dalších 22 tisíc.

Své tvrzení o zvýšení počtu podnikatelů může Babiš opírat o počty firem s nejméně jedním zaměstnancem, kterých během dvou let přibylo o 12 tisíc. To svědčí o tom, že část živnostníků, kterých ubylo o 49 tisíc (skoro o třetinu), založila společnost s ručením omezeným. Část z nich zřejmě přešla do zaměstnaneckého poměru, protože i zaměstnanců přibylo 14 tisíc. Celkově nezaměstnanost vyrostla z šestnácti na 17,3 procenta a je dnes třikrát vyšší než v Česku.

Nejvíce bylo pokladnami postiženo zemědělství a maloobchod, kde ubylo 25 tisíc resp. devět tisíc živností a podniků. Restaurací a hotelů bylo před zavedením pokladen čtrnáct tisíc, loni jich zbylo o dva tisíce méně. Vzestup naopak zaznamenaly dopravní firmy.

Nižší výběr DPH loni i předloni

Výběr jednotlivých druhů daní se v Chorvatsku po roce 2012 obecně snižoval nebo stagnoval. V případě daně z přidané hodnoty, na kterou se projekt online pokladen zaměřil, se v roce 2012 vybralo 40,6 miliardy kun, o rok později 41,7 miliardy a loni 41 miliardy kun. To jde hodnotit jako jednoznačný neúspěch.

Babiš tvrdí, že v roce 2013 příjmy rychleji nevyrostly jen z toho důvodu, že se snížila sazba pro hotely a restaurace z třiadvaceti na deset procent. Ovšem ve stejném roce se zvýšila sazba pro veškeré ostatní služby a zboží z 23 na 25 procent. Nárůst základní sazby DPH měl z čistě statistického pohledu zvýšit příjmy nejméně o tři miliardy. Operace s online pokladnami tak způsobila výpadek dvě miliardy a jen zčásti to jde vysvětlit snížením sazeb pro restaurace a hotely.

Loni záhřebská vláda naopak zvýšila sazbu pro restauratéry a hoteliéry z 10 na 13 procent. Jediným efektem byl pokles výběru o 700 milionů kun. Schodek rozpočtu se nesnížil. V roce 2012 byl 5,3 procenta HDP, předloni se zvětšil o jedno promile a loni dosáhl 5,7 procenta. Státní dluh vyrostl během reforem z 69 na 85 procent HDP.  

Čtěte také: Nový modrý pták navyšoval daně, vykřikoval Babiš v debatě

Více o zavedení online pokladen čtěte v aktuálním vydání Týdeníku Echo.

Tajemství EET. Stát bude podporovat on-line udavačství

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.