Kaslova munice do voleb: miliardový nákup plynárny
Lídr ANO jde do boje
Ovládnutí městského plynárenského podniku bude mít dohru u podzimních voleb v Praze. Lídr kandidátky hnutí ANO Jan Kasl tvrdí, že transakce okolo Pražské plynárenské byly předražené o dvě miliardy korun. Odkup akcií od firmy E.ON prosadil náměstek primátora Jiří Vávra z TOP 09. A ten trvá na tom, že šlo o nejlepší obchod města za posledních 20 let.
Česká metropole šla na ruku německé energetické společnosti. A při obchodech souvisejících s Pražskou plynárenskou přeplatila společnost E.ON zhruba o dvě miliardy korun. Kritický pohled na počínání radních z TOP 09 – a speciálně primátorova náměstka Vávry – nabídl serveru ECHO24.cz architekt a bývalý primátor Kasl. „Obchod byl velmi výhodný pro E.ON,“ tvrdí a kroutí hlavou na tím, proč se do něj Praha vůbec pouštěla.
Komplikovaná transakce měla podle Vávry jasný cíl. Dostat výnosný podnik s pravidelnou roční dividendou okolo 600 milionů korun plně do rukou města. Jeho vlastnická struktura byla donedávna spletitá a nastavená tak, že jakkoli měla Praha hlavní slovo v klíčových rozhodnutích, vlastnila jen zhruba čtvrtinový akciový podíl.
Základ celé konstrukce tvořila společnost Pražská plynárenská holding. V ní drželo 51 procent akcií město, zbylých 49 procent E.ON. Holding byl pak vlastníkem 50,2 procenta akcií přímo v Pražské plynárenské. Kromě něj měl v Pražské plynárenské dalších 49,3 procenta E.ON a o zbylou polovinu procenta se dělili menšinoví akcionáři.
„Debata na zastupitelstvu byla dlouhá, složitá. Ale nakonec argumenty pro nákup převládly.“
ODS byla proti, řadu pochybností přiznává i ČSSD
TOP 09 velmi stála o to, aby se plynárna dostala stoprocentně do rukou města. Jednání probíhala dlouho, akcelerovala ale až loni. Když se proti plánu postavila ODS, byl to jeden z důvodů, proč pravicová koalice na magistrátu skončila. A jakkoli ani ČSSD nebyla nejdřív o výhodnosti transakce přesvědčená, nakonec její zastupitelé, kteří jednobarevnou radu TOP 09 drží u moci, obchod celkem za šest miliard posvětili.
„Měli jsme řadu pochybností. Debata na zastupitelstvu byla dlouhá, složitá. Ale nakonec argumenty pro nákup převládly. Jestli návratnost bude taková nebo ne, ukáže až budoucnost,“ míní předseda zastupitelů ČSSD Miroslav Poche, který se v neděli stal europoslancem. Přiznává, že sám není velkým zastáncem investování městských peněz. A že cenu samotnou vlastně zastupitelé ani neřešili – spolehli se na znalecké posudky.
„Umím si představit, že když mi někdo pomůže velmi vstřícně na straně města a koupí ode mě něco za tyto peníze, tak jsou to operace, kterým v zastupitelstvu v podstatě nikdo nerozumí. A nikdo nemůže vědět, kolik tam proteklo peněz doopravdy.“
Transakci nadvakrát zkoumal také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Nic proti změně vlastnických poměrů nenamítl, cenu ale nezkoumal ani on. „Vůbec ne. Díváme se z hlediska soutěžního práva jenom na to, jestli nebude transakce narušovat soutěžní prostředí. Otázky, kolik to stojí a zda je to prodávající vůbec oprávněn prodat, řešit nemůžeme,“ zmínil místopředseda ÚOHS Michal Petr.
Kasl naznačuje Vávrův osobní prospěch, ten ho odmítá
Jasné je to, že E.ON chtěl z pražského angažmá odejít. A že náměstek Vávra přesvědčoval všechny zastupitele o tom, jak je obchod výhodný. Kasl proto naznačuje, že taková situace mohla mít také korupční potenciál. „Umím si představit, že když mi někdo pomůže velmi vstřícně na straně města a koupí ode mě něco za tyto peníze, tak jsou to operace, kterým v zastupitelstvu v podstatě nikdo nerozumí. A nikdo nemůže vědět, kolik tam proteklo peněz doopravdy,“ tvrdí.
Vávra ale nařčení z přemrštěné ceny i osobního prospěchu odmítá. „V žádném případě,“ odbyl pochybnosti. Poukázal přitom na detailní kontrolu, které je obchod se zahraničním partnerem podroben. „Bylo tu několik naprosto nezávislých firem, které dělaly posudek ceny. Musím říct za sebe naprosté přesvědčení, že tady bylo všechno naprosto dle ceníku, naprosto dle zákona. Za poslední roky snad nebyla v České republice ani transakce, která byla pod větším drobnohledem,“ míní.
Bankéřka kvituje cenu i synergie pro Pražany
Že Vávrovi kritici budou tahat za kratší konec, si myslí i Andrea Lauren, výkonná ředitelka nově vznikající investiční banky Roklen Fin. „Kupní cena s implikovanou valuací 8,43 miliardy za 100 procent společnosti je při zisku před odpisy, úroky a zdaněním ve výši 1,273 miliardy v roce 2013 srovnatelná s oceněními podobných firem v tomto sektoru ve světě,“ uvedla pro ECHO24.cz.
Lauren kvitovala navíc plán města propojit aktivity v plynárenství a distribuci elektřiny, který by podle ní mohl mít pro Pražany synergický efekt. Tomu přikyvuje i Vávra, který výhledově slibuje například společné vyúčtování a odečty energií. „V pražských poměrech a s panem Vávrou u kormidla jsem velmi opatrný na to, abych říkal, že je to velmi výhodné pro Pražany. Tím nás krmili moji kolegové a nástupci,“ varuje přesto Kasl.
Čtěte také: Kasl: Lídrem ANO jsem já a budu si vybírat lidi