Česko je ve světové špičce – v počtu žalob na stát

Arbitráže proti Česku

Česko je ve světové špičce – v počtu žalob na státNOVÉ
Česko loni řešilo dvanáct arbitráží Foto: Shutterstock
1
Domov
Vladimír Ševela
Sdílet:

Jen Argentinu a Venezuelu žalují zahraniční firmy častěji než Českou republiku, ukazuje dlouhodobý žebříček organizace UNCTAD podle právě zveřejněných dat z konce roku 2014. Česko tak udrželo „bronzovou“ příčku z předchozího roku. Český stát ale loni ani letos zatím ještě žádnou arbitráž neprohrál a dvě ukončil úspěšně. Přestože celosvětově nejčastěji žalující firmy pocházejí z USA, v roce 2014 žalovali Česko pouze investoři z EU.

Britská společnost WNC Factoring chce po Česku půl miliardy korun za to, že jí stát údajně prodal podnik zahraničního obchodu Škodaexport v horší kondici, než tvrdily poskytnuté informace. Jiná ostrovní firma, A11Y Ltd. obchodující s pomůckami pro zrakově postižené tvrdí, že Česko proti ní uplatnilo diskriminační postup, a žádá proto náhradu asi 860 milionů korun. Česká republika vedla loni ještě deset dalších arbitrážních sporů. Sedm z toho se týkalo investic v solární energetice.

Česko patří dlouhodobě mezi státy, vůči nimž jsou mezinárodní arbitráže vedeny nejčastěji. Dlouhodobě tak v tabulce organizace UNCTAD (Konference OSN o obchodu a rozvoji) udrželo i ke konci roku 2014 třetí příčku. Až za Českem jsou (v tomto pořadí) Egypt, Kanada, Mexiko, Ekvádor, Indie a Ukrajina. Tedy s výjimkou Kanady vesměs země nepříliš stabilní a s ekonomickými problémy, což se týká i arbitrážních „lídrů“ Argentiny a Bolívarské republiky Venezuely. Pokud jde o žaloby podané pouze za rok 2013, ocitlo se Česko dokonce úplně na prvním místě. Tehdy totiž bylo podáno zmíněných sedm žalob kvůli solárním elektrárnám.

Co změní Transatlantická dohoda

„V minulosti se bohužel Česká republika nechala několikrát zahraničním investorem zastrašit a docházelo k narovnávání sporů namísto účinné obrany státních zájmů, a to někdy i v rozporu s doporučeními zastupující advokátní kanceláře. Investory takovýto trend mohl motivovat k podání žalob založených na slabších nárocích s nadějí na mimosoudní narovnání,“ míní mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka. Mluvčí připomněl, že stát loni vyhrál dva spory a neprohrál ani jeden. Neúspěšnými žalujícími byla firma Forminster Enterprise Limited, která stát žalovala o 800 milionů korun kvůli pozastavení akcionářských práv ve sporu o obchodní dům Kotva. Pro Česko úspěšně skončil i spor s firmou Anglia Auto Accessories, jež chtěla za údajně zmařenou investici do výroby střešních nosičů pro auta na Hodonínsku 200 milionů korun.

Česko podle statistiky čelilo za dobu své existence celkem 27 arbitrážním žalobám. „Statistika však ukazuje pouze počet sporů a nikoli výši žalovaných částek, která je ve sporech proti České republice oproti jiným zemím relativně nízká. Nabízí se srovnání s Ruskou federací, proti které sice není vedeno mnoho sporů, ale jen v mediálně známém případu společnosti Yukos jí byla uložena povinnost zaplatit přibližně 50 miliard dolarů,“ podotýká Ležatka.

Nejčastěji žalující firmami jsou celosvětově společnosti pocházející ze Spojených států. Kritici připravované Transatlantické dohody o obchodu a investicích (TTIP) se obávají její plánované doložky ISDS, která má upravovat mezinárodní arbitráže – podle odpůrců TTIP ve prospěch USA. „Nepředpokládáme, že by přijetí dohody TTIP v budoucnu mělo na počet mezinárodních arbitráží výrazný vliv. Česká republika oproti některým jiným členským státům EU v minulosti uzavřela s USA dvoustrannou dohodu o ochraně investic, na základě které může být v současné době žalována za porušení ustanovení této dohody, avšak žádné žaloby podané ze strany amerických investorů neevidujeme,“ dodává Ležatka.

Sdílet:

Hlavní zprávy