1 Krádež za bílého dne

VIDEO: Strhl obraz a odkráčel. Podívejte se na troufalost lupiče ve slavné galerii

, , VIDEO UVNITŘ

Témata: , , ,

Ruští policisté našli obraz ruského malíře Archipa Kuindžiho, který byl ukradený v neděli z moskevské Treťjakovské galerie. Jednatřicetiletý muž podezřelý z krádeže byl zatčen, informovala agentura TASS. Mnohé zaskočilo, s jakou jednoduchostí se podařilo zloději obraz odnést; za bílého dne a v přítomnosti nemalého počtu lidí v galerii.

Na videu z bezpečnostní kamery jde zahlédnout muže v černém svetru a džínách, jak si chvilku prohlíží obraz. Náhle ho ovšem jednoduše sundá ze zdi a odkráčí pryč skrze davy lidí, kteří se momentálně nacházeli v galerii. Jeden z očitých svědků se později přiznal, že si muže spletl se zaměstnancem muzea. Než si opravdoví pracovníci uvědomili, co se stalo, byl zloděj už v ulicích Moskvy.

Mluvčí ministerstva vnitra sdělila, že zatčený policistům řekl, kam Kuindžiho plátno z roku 1908 schoval. Krajina s názvem Aj-Petri.Krym je pojištěna na 12 milionů rublů (čtyři miliony korun). Policie dopadla pachatele v obci Zarečje u Moskvy a plátno bylo schováno na staveništi. Policii je muž znám, loni v prosinci byl zatčen za držení drog. Propuštěn byl s podmínkou, že nesmí z Ruska vycestovat.

Kuindžiho plátno s krymským námětem je součástí sbírky v Petrohradu a do Moskvy bylo převezeno na soubornou výstavu tohoto malíře řeckého původu. Jeho díla mají značnou cenu – v roce 2008 byla jedna z Kuindžiho prací v aukční síni Sotheby‘s vydražena za tři miliony dolarů (67 milionů korun).

Treťjakovská galerie se stala terčem zlodějů a vandalů už několikrát. Loni v květnu jeden z návštěvníků vážně poničil mistrovské plátno malíře Ilji Repina nazvané „Ivan Hrozný a jeho syn Ivan“. Muž kovovou tyčí prorazil ochranné sklo a obraz na několika místech protrhl.

Minulý týden neznámí pachatelé ukradli z moskevského Státního historického muzea vzácnou ikonu ze 16. století v hodnotě čtyř milionů rublů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: VIDEO: V Polsku tajně poráželi nemocné krávy a maso prodávali, tvrdí televize

VIDEO: Po přistání se rozlomil trup. Kamera zachytila havárii ruského letadla Tu-22

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info
, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.