1 Krádež za bílého dne

VIDEO: Strhl obraz a odkráčel. Podívejte se na troufalost lupiče ve slavné galerii

, , VIDEO UVNITŘ

Témata: , , ,

Ruští policisté našli obraz ruského malíře Archipa Kuindžiho, který byl ukradený v neděli z moskevské Treťjakovské galerie. Jednatřicetiletý muž podezřelý z krádeže byl zatčen, informovala agentura TASS. Mnohé zaskočilo, s jakou jednoduchostí se podařilo zloději obraz odnést; za bílého dne a v přítomnosti nemalého počtu lidí v galerii.

Na videu z bezpečnostní kamery jde zahlédnout muže v černém svetru a džínách, jak si chvilku prohlíží obraz. Náhle ho ovšem jednoduše sundá ze zdi a odkráčí pryč skrze davy lidí, kteří se momentálně nacházeli v galerii. Jeden z očitých svědků se později přiznal, že si muže spletl se zaměstnancem muzea. Než si opravdoví pracovníci uvědomili, co se stalo, byl zloděj už v ulicích Moskvy.

Mluvčí ministerstva vnitra sdělila, že zatčený policistům řekl, kam Kuindžiho plátno z roku 1908 schoval. Krajina s názvem Aj-Petri.Krym je pojištěna na 12 milionů rublů (čtyři miliony korun). Policie dopadla pachatele v obci Zarečje u Moskvy a plátno bylo schováno na staveništi. Policii je muž znám, loni v prosinci byl zatčen za držení drog. Propuštěn byl s podmínkou, že nesmí z Ruska vycestovat.

Kuindžiho plátno s krymským námětem je součástí sbírky v Petrohradu a do Moskvy bylo převezeno na soubornou výstavu tohoto malíře řeckého původu. Jeho díla mají značnou cenu – v roce 2008 byla jedna z Kuindžiho prací v aukční síni Sotheby‘s vydražena za tři miliony dolarů (67 milionů korun).

Treťjakovská galerie se stala terčem zlodějů a vandalů už několikrát. Loni v květnu jeden z návštěvníků vážně poničil mistrovské plátno malíře Ilji Repina nazvané „Ivan Hrozný a jeho syn Ivan“. Muž kovovou tyčí prorazil ochranné sklo a obraz na několika místech protrhl.

Minulý týden neznámí pachatelé ukradli z moskevského Státního historického muzea vzácnou ikonu ze 16. století v hodnotě čtyř milionů rublů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: VIDEO: V Polsku tajně poráželi nemocné krávy a maso prodávali, tvrdí televize

VIDEO: Po přistání se rozlomil trup. Kamera zachytila havárii ruského letadla Tu-22

EchoPrime

od 249 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo v digitální podobě.

Více info
, ,