Spor Babiše a Sobotky graduje. Vicepremiér zahrál kartu OKD
napětí v koalici
Přestřelka mezi dvěma nejvyššími představiteli české vlády se přesunula na Ostravsko. Ministerstvo financí vedené šéfem ANO Andrejem Babišem striktně odmítlo dotovat těžbu v dole Paskov. Facka z Letenské ulice přiletěla záhy poté, co premiér Bohuslav Sobotka a ministr průmyslu Jan Mládek (oba ČSSD) plán pomoci horníkům načrtli.
„Ministerstvo financí nesouhlasí s jakoukoli další finanční podporou soukromé společnosti OKD. Nesouhlasí rovněž s návrhy ministra průmyslu Jana Mládka a předsedy vlády Bohuslava Sobotky, kteří připouštějí, že by stát mohl dotovat těžbu v dole Paskov až do roku 2016,“ uvedl mluvčí resortu financí Marek Zeman. Připomněl přitom podzimní vyjádření Sobotky, podle kterého měl tehdy situaci ve ztrátovém dole řešit pouze vlastník.
Komuniké Babišova resortu zašlo ale ještě dál. Do historie. „Není bez zajímavosti, že stát už jednu soukromou společnost, která OKD vlastnila, podpořil. A to cenou, za kterou jí v roce 2004 odprodal 46 procent akcií, které v OKD vlastnil,“ akcentoval tiskový odbor. Podtrhl přitom, že to byl nynější premiér Sobotka, kdo tehdy ministerstvo financí vedl. Koaliční partner ČSSD navršil věty tak, že by od něj mohla opisovat i nejkritičtější opozice.
„Posudek, na jehož základě stát prodával, byl natolik vadný, že s jeho autory je dnes vedeno trestní stíhání. Ještě v letech 2010 a 2011 firma vykázala zisk 6,3, respektive 6,1 miliardy korun. Kolik vydělali jednotliví společníci firem, se přesně neví, analytici však odhadují, že jen pan Bakala vydělal na koupi OKD 38 miliard. Jisté je, že stát na prodeji OKD desítky miliard korun prodělal,“ připojil klíčový resort Sobotkovy vlády.
Ministerstvo financí: Bakala měl peníze za OKD zpět za dva roky
„Za balík akcií získal stát 4,1 miliardy korun. Podle závěrů auditorů mohla přitom tehdejší vláda dostat od soukromé firmy Karbon Invest šestkrát víc. Zástupci Ernst & Young v roce 2005 ocenili tržní hodnotu státního podílu v OKD na 24 miliard korun,“ zrekapituloval mluvčí Zeman. Dodal přitom, že původní kupní cenu získal kupující na výplatě dividend zpět hned v prvních dvou letech.
Vše další je čistý zisk, zmiňuje resort financí. „Posudek, na jehož základě stát prodával, byl natolik vadný, že s jeho autory je dnes vedeno trestní stíhání. Ještě v letech 2010 a 2011 firma vykázala zisk 6,3, respektive 6,1 miliardy korun. Kolik vydělali jednotliví společníci firem, se přesně neví, analytici však odhadují, že jen pan Bakala vydělal na koupi OKD 38 miliard. Jisté je, že stát na prodeji OKD desítky miliard korun prodělal,“ připojil klíčový resort Sobotkovy vlády.
Sociální smír a nezaměstnaní horníci? Nezájem, zní od Babiše
„Pokud dnes soukromá společnost OKD, která svým majitelům vydělala za deset let desítky miliard, žádá od státu miliardy na záchranu dolu Paskov, nedá se taková žádost nazvat ničím jiným, než vydíráním,“ uzavřel Zeman. Argumentace o nezaměstnanosti horníků a sociálním smíru v Letenské ulici, kde resort sídlí, neobstála. Na to měly prý myslet už minulé vlády a vedení OKD.
Otevřená mediální válka mezi Sobotkou a Babišem začala na sklonku minulého týdne. Premiér v pátek při odpovědi na dotaz během tiskové konferenci řekl, že by bylo lepší, aby ministr financí přestal podnikat. Stoprocentní vlastník holdingu Agrofert mu ale obratem opáčil, že dodržuje zákon o střetu zájmů a nepodniká. Hned nabídl, že když se předsedovi ČSSD spolupráce s ANO nelíbí, ať vyvolá předčasné volby nebo si kouká najít jiného politického partnera.
Ve finále ministerstvo financí uvedlo, že vznese dotaz na Český báňský úřad. Chce totiž vědět, jak je možné, že OKD nedrží na vázaných účtech rezervu na odstranění následků důlní činnosti, ačkoliv jí to zákon ukládá a báňský úřad na to má dohlížet.
Paskov nesmí být precedent pro ostatní, varují finance
Resort Andreje Babiše nechce, aby byl případ dolu Paskov precedentem pro další problémy českého hornictví ani jiných průmyslových odvětví. Apeluje proto na Sobotku s Mládkem, aby společně vyvinuli tlak na Bakalu, aby situaci sám vyřešil ke spokojenosti všech. A to nejen u zmíněného dolu, ale také u problematických bytů na Ostravsku.
Otevřená mediální válka mezi Sobotkou a Babišem začala na sklonku minulého týdne. Premiér v pátek při odpovědi na dotaz během tiskové konferenci řekl, že by bylo lepší, aby ministr financí přestal podnikat. Stoprocentní vlastník holdingu Agrofert mu ale obratem opáčil, že dodržuje zákon o střetu zájmů a nepodniká. Hned nabídl, že když se předsedovi ČSSD spolupráce s ANO nelíbí, ať vyvolá předčasné volby nebo si najde jiného politického partnera.