Rusko může zničit jeho posedlost západními agenty

Statistické průzkumy

Rusko může zničit jeho posedlost západními agentyNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Rusku hrozí, že kvůli posedlosti takzvanými „západními agenty“ ztratí kontrolu nad důležitými statistickými daty, nezbytnými pro správné vyhodnocování stavu společnosti i ekonomiky. Výzkumy, které nedopadnou podle představ tamní vlády, jsou totiž označeny jako provokace a jejich autoři jsou zařazeni na seznam podezřelých, píše agentura Bloomberg.

Na seznam takzvaných západních agentů putovala naposledy renomovaná sociologická agentura Levada, která byla potrestána za příjímání finančních příspěvků od zahraničních dárců. Všechny organizace na tomto seznamu přitom musí svou další práci předkládat pro posouzení vládním úředníkům, všechny publikované výsledky navíc musí být označeny značkou zahraničního agenta.

Skutečný důvod pro zvýšený dohled nad Levadou vidí však někteří odborníci ve zveřejnění nedávného předvolebního průzkumu, podle kterého ztrácí strana prezidenta Vladimira Putina Jednotné Rusko svou popularitu a v současné době tak má mezi lidmi podporu pouze 31 procent. Vládní agentury přitom setrvale vykazují 40 procent hlasů, které jsou Rusové odhodláni Putinově straně odevzdat.

„Za touto novou špionskou mánii, v níž se opakují ty nejhorší příklady totalitní praxe v různých zemích, stojí chladné a cynické zájmy moci, vlastnictví a ideologické kontroly,“ okomentoval nově zavedené postupy ředitel Levady Lev Gudkov. Zákaz svobodného provádění výzkumů podle něj může Rusko vést do pozice „chudé a agresivní populace, která se bude pokoušet najít útěchu v iluzích národní nadřazenosti a výjimečnosti.“

Správné směřování státu a zejména jeho ekonomiky přitom není bez rozsáhlých sociologických šetření možné. Rusku tak podle některých expertů může hrozit i kompletní odstřihnutí od reality, v rámci kterého se nakonec může uchýlit k sérii rozhodnutí, jimiž zcela zlikvidují například veřejné rozpočty.

„V polouzavřeném systému prostě nemůžete pracovat bez veřejných průzkumů. Vůbec pak nechápete, co se ve skutečnosti děje,“ vysvětluje Igor Bunin z moskevského Centra pro politické technologie. Množství nezávislých organizací přitom podle něj zajišťuje důvěryhodnost a vzájemnou kontrolu vědeckých pracovníků.

Samotní představitelé ruské vlády si však prozatím z kritiky nového nařízení velkou hlavu nedělají. Prezidentská kancelář má podle svého vyjádření dostatek dat od ruských agentur, výzkumy financované zahraničním kapitálem tak nehodlá dále využívat. V případě pokračujících stížností má navíc Levada podle Putinova mluvčího Dmitrije Peskova k dispozici možnost využít jakékoli nástroje, jimiž se může bránit před soudem.

Čtěte také: Levada naštvala Kreml. Poslední nezávislí sociologové v ohrožení

Peněžní dar ze Západu? Poslanci by za něj mohli do vězení

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články