‚Kdo lže, ten krade!‘ Pochod Čápů u sněmovny čeká na Babiše

Babiš a dotace

‚Kdo lže, ten krade!‘ Pochod Čápů u sněmovny čeká na BabišeAKTUALIZUJEME 9
Domov

Filip Nachtmann

Andrej Babiš nemluví pravdu a kdo lže, ten krade. Tvrdí to aspoň organizátoři happeningu nazvaného Pochod Čápů, který se od středeční 13. hodiny koná v těsné blízkosti Poslanecké sněmovny. Poslanci totiž odpoledne budou na mimořádné schůzi řešit kauzu dotací pro farmu Čapí hnízdo vicepremiéra a šéfa hnutí ANO Babiše. Podle účastníků akce mají čápi rádi luxusní hnízda a Babiš by tak měl na dotacích dostávat co nejvíce peněz. Cíl shromáždění je jediný – aby ho při svém příjezdu do sněmovny viděl právě Babiš.

Čapí pochod vyšel v půl 12 z Kampy a na Malostranském náměstí chce vydržet po celou dobu konání mimořádné schůze.

„Jsme tady, protože máme rádi luxusní sídla a přejeme si proto, aby Andrej Babiš dostával co nejvíce dotací. Naším cílem je, aby nás před začátkem schůze viděli alespoň někteří poslanci, nejlépe samozřejmě poslanec Babiš,“ řekl při zahájení akce novinář Pavel Šafr. Jeho server Svobodné fórum se na happeningu podílí společně s aktivisty ze skupiny Kaputin, kteří jinak organizují akci proti ruskému prezidentu Putinovi.

Na akci dorazilo zhruba deset lidí v kostýmech čápů, kteří s sebou měli transparenty s nápisy jako „Všetky si vás kúpím“, „Babiš za mříže“ nebo „Stát není vaše hnízdo“. Malostranské náměstí také objíždějí dvě auta s reklamními nosiči proti Babišovi.

„Vzkážeme Andreji Babišovi, že si s Českou republikou nemůže dělat, co chce,“ dodávají organizátoři. Zároveň chtějí Babiše vyzvat k podání demise.

Mimořádná schůze ke kauze Čapího hnízda začíná ve středu v půl čtvrté odpoledne. Babiš na ní má prozradit, kdo byl majitelem farmy na Benešovsku v době, kdy žádala o evropské dotace. Podle serveru HlídacíPes.org měli být držiteli anonymních akcií Babišův „dvorní právník“ Václav Knotek a Gabriela Knapová, která prý rovněž pracuje v právním oddělení Babišova holdingu Agrofert.

Čtěte také: Kalousek: Nezajímá mě, koho Babiš označí za bílého koně

Společnost Farma Čapí hnízdo patřila do roku 2007 do Babišova koncernu Agrofert. Poté byly akcie převedeny na anonymní formu, aby farma jako malá firma dosáhla na evropskou dotaci kolem 50 milionů korun. Firma z koncernu Agrofert by ji podle všeho dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila zpět mezi firmy Babišova koncernu. Pravice teď Babiše podezřívá z dotačního podvodu a účelového obcházení dotačních pravidel.

Více čtěte: Babišovi právníci – strážci tajemství čapích hnízd