'Islám v ČR nechceme' je zpět. Stránky obešly zákaz

NENávist na facebooku

'Islám v ČR nechceme' je zpět. Stránky obešly zákazNOVÉ 1
Domov
Vladimír Ševela
Sdílet:

Firma Facebook minulý týden smazala stránku „Islám v České republice nechceme“, která měla 65 tisíc fanoušků. Její kritici na ni upozorňovali řadu měsíců. Nyní ale na sociální síti vznikla nová stránka s téměř shodným názvem. „Je skoro jisté, že se dostaneme na původní počet,“ ujišťuje jeden z jejích tvůrců Martin Konvička.

„HNUS! žádná jiná víra neoslavuje smrt, destrukci a neštěstí druhých tak jako islám. Palestinci ve světě oslavují únos tří izraelských středoškoláků, který se odehrál minulý čtvrtek,“ hlásí jeden z aktuálních příspěvků na facebookové stránce „Islám v ČR nechceme“, jejíž název je jen kratší verzí jména stránky před několika dny zrušené.

Jinde vůdčí postava českého protiislámského internetového hnutí, entomolog z Jihočeské univerzity Martin Konvička říká: „Škoda, že je Tito nebo Mladič nevyhubili, ty „Bosňany“.“

Facebook původní stránku zrušil až zhruba rok poté, co na její obsah začaly přicházet stížnosti, informoval o tom server Lidovky.cz. Stěžovatelům – zejména z okruhu lidí, kteří založili parodickou iniciativu „Čechy v ČR nechceme“ - vadilo, že v diskusních příspěvcích se objevovaly nejen urážky konkrétních muslimů žijících v Česku, ale třeba i výzvy k fyzické likvidaci vyznavačů proroka Mohammeda . „Možná by nebylo od věci ty ňu-ňu studentky arabistky v hidžábech střílet preventivně,“ píše jeden z diskutujících v reakci na článek o atentátnici z Volgogradu,  která byla údajně ruskou konvertitkou. Jinde vůdčí postava českého protiislámského internetového hnutí, entomolog z Jihočeské univerzity Martin Konvička říká: „Škoda, že je Tito nebo Mladič nevyhubili, ty „Bosňany“.“

Sami kritici ale připouštějí, že Facebook stránky možná nezrušil kvůli obsahu, ale kvůli neplacené reklamě, která se tam občas objevovala – například na „protiimigrantská“ trička. Americká firma je totiž obvykle tolerantní i k mnohem brutálnějším výlevům nenávistí –  i přes upozornění na Facebooku už delší dobu visí více profilů vyzývajících k vraždění Romů.

„Náboženství nemá být chráněno před zesměšněním“

Konvička tvrdí, že stránky nejsou zaměřeny proti muslimům, ale především proti islámu, který je podle něj víc politikou než náboženstvím. „Muslimové nejsou nepřátelé. To jsou lidé, kteří měli tu smůlu, že s mateřským mlékem nasáli nepřátelskou ideologii. Ale ani náboženství nemá být chráněno před kritikou či dokonce zesměšněním. To bychom se dostali někam před Jana Husa,“ myslí si jihočeský vědec. Stránka „Islám v ČR nechceme“ má po několika dnech existence už více než 6300 příznivců.

„Problém těchto stránek je, že jim nejde o kritiku islámu, ale o podněcování nenávisti vůči jeho vyznavačům či těm, kteří s nimi podle nich kolaborují,“ míní Bronislav Ostřanský z Orientálního ústavu AV ČR. Ten si před časem na Konvičku stěžoval v dopise jeho rektorovi, protože entomolog si na internetu posteskl, že „Ostřanského a jemu podobné nelze postřílet“. Podle Ostřanského v Česku vychází řada knih či článků kritizujících islám, a nikdo nežádá jejich zákaz, na Facebook si ale lidé chodí „zařvat, že by muslimy rádi vystěhovali na Saharu a hodili by na ně atomovku.“ „Nebezpečné může být, když takové stránky zajímají desetitisíce lidí. Paradoxní je, že počet bojovníků proti islámu v Česku značně převyšuje počet muslimů,“ dodává orientalista.

Podle studentky Terezy Cajthamlové, která si na stránky „Islám v České republice nechceme“ stěžovala u firmy Facebook, jsou tyto stránky propojené s profily sdružení Czech Defence League, které ministerstvo vnitra jmenovalo ve své zprávě o extremismus za rok 2012, a také s xenofobním webem White Media.

Čtěte také: 'Nechceme tu cikány.' Facebook nejdřív tvrdil, že je vše v pořádku

Sdílet:

Hlavní zprávy