'Nechceme tu cikány.' Facebook nejdřív tvrdil, že je vše v pořádku

Svérázné právo netu

'Nechceme tu cikány.' Facebook nejdřív tvrdil, že je vše v pořádkuNOVÉ 1
Domov
Sdílet:

Vulgarity, xenofobie nebo zcizení identity. Na Facebooku i v dalších koutech digitálního světa mají těmto excesům už teď bránit zákony. Experti ale přiznávají, že vymahatelnost práva je zde stále problematická.

Na internetu se objeví vaše jméno a telefonní číslo s nabídkou, se kterou nemáte a ani nechcete mít nic společného. Třeba jako že zájemci nabízíte k sexu vlastní zfetovanou manželku. Byť to právně rozhodně není v pořádku, vy s tím nemůžete dělat téměř nic a tápe i policie. To je praxe současnosti, na kterou server ECHO24.cz upozornil opakovaně.

Čtěte také: Oběť šikany na Facebooku vypátrala pachatele. Policie tápe

Problémy přiznává i ministerstvo spravedlnosti. „Nový občanský zákoník výrazně posiluje právo na ochranu osobnosti a nemajetkových práv. Je to jeden z momentů, který se do něj promítá,“ uvedla pro ECHO24.cz první náměstkyně resortu Hana Marvanová. „Druhá věc je, jestli je to vymahatelné v konkrétních případech. Domnívám se, že za stávající úpravy je to vymahatelné obtížně,“ dodala.

„Vývoj bude ještě dlouhý. Rozhodně v tuto chvíli nemůžeme říct, že by všechny zákony dokázaly postihnout všechny situace,“ připojil se předseda ústavněprávního výboru sněmovny Jeroným Tejc (ČSSD). „Myslím si, že ani nebudeme schopni definovat okruh všech věcí do zákona. Do značné míry tu bude definovat judikatura soudu případně jiných orgánů, které se budou touto věcí zabývat,“ zmínil zároveň.

Soudní znalec v oboru IT a jeden ze členů Legislativní rady vlády zašel ještě dál. „Drtivá většina lidí si myslí, že když napíšeme zákon, máme vystaráno. Je to nešvar posledních pěti deseti let. A je to hluboký omyl,“ prohlásil Vladimír Smejkal a dodal: „Pokud zákon nedokážeme uplatňovat a vymáhat, stejně nemá smysl. Sebelepší úmluvy nemají smysl, pokud pachatele nedokážeme vypátrat a odsoudit.“

„Zkuste Facebook zažalovat u Obvodního soudu pro Prahu 7. Nikdo by tam ani přišel.“

Podle Smejkala například chybí celosvětová úmluva, která by například k potírání projevů xenofobie zavazovala všechny státy světa. Obecně přitom sám obsahově zaměřenou regulace ale odmítá. „Myslím, že nejrozumněji to dělají ve Spojených státech, kde prostě platí svoboda slova,“ uvedl. „Musí se volit prostředky, které neomezí svobodu, ale umožní ochranu nehmotných práv těm, kteří jsou tím dotčeni,“ přitakala náměstkyně Marvanová.

Dlouhý běh za ztracenou digitální identitou

Zřejmě nejproblematičtější otázkou je zcizení identity v digitálním světě. Založit si na Facebooku nebo jiné sociální síti profil pod reálným jménem někoho jiného je otázkou několika minut. Domoci se jeho zrušení ale běh na dlouhou trať.

Na problematickou komunikaci s provozovatelem v Česku nejpopulárnější sítě si dlouhodobě stěžuje také policie.

„Toto je problém, kterým se žádné úmluvy prakticky nezabývají. Provozovatelé serverů, zejména mají-li v ruce zdánlivou moc, tím mám na mysli nechvalně známý Facebook, s vámi jednají jako s obtížným hmyzem,“ zmínil Smejkal. „Zkuste Facebook zažalovat u Obvodního soudu pro Prahu 7. Nikdo by tam ani přišel,“ dodal zároveň.

Na problematickou komunikaci s provozovatelem v Česku nejpopulárnější sítě si dlouhodobě stěžuje také policie. Když žádá po Facebooku informace třeba o tom, kdo založil české stránky s otevřeně rasistickým obsahem, americká firma odmítá spolupracovat, protože tyto projevy nejsou v USA trestné.

Nevhodný obsah Facebook stáhne sám. Ale jen někdy

Facebook někdy vyhoví řadovým stěžovatelům a nevhodný obsah sám stáhne. Stává se tak ale obvykle až po delší době. Několik prvních stížností vždy odbývá automat odpovědí, že zmíněné stránky „neporušují zásady komunity“.

Stalo se tak i sdružení Romea, které minulý týden Facebooku nahlásilo stránky „Nechceme tu Cikány“ plné rasistických útoků.  „Vzápětí mi přišla odpověď, že stránky jsou v pořádku, tak jsem Facebooku napsala ještě několikrát, ale pokaždé dorazila zamítavá reakce,“ říká Jana Baudyšová z Romey.

Ještě minulý měsíc bylo možné na zamítavou žádost o smazání nenávistných profilů rovnou reagovat. Facebook nabízel další komunikaci a žádal o podrobnosti. Nyní to už možné není.

Stránky zmizely až tento čtvrtek, osm dní po marných žádostech Romey a pouhý den poté, co redaktor serveru ECHO24.cz upozornil na rasistický profil přímo ředitelku Facebooku pro strategii za střední a východní Evropu Gabriellu Csehovou.

Čtěte také: Mazání rasistických stránek? Děláme chyby, přiznává Facebook

Přestože Csehová v rozhovoru pro ECHO24.cz tvrdila, že komunikace Facebooku se stěžovateli se zlepšuje, setkali se uživatelé sítě v poslední době spíše s opakem. Ještě minulý měsíc bylo možné na zamítavou žádost o smazání nenávistných profilů rovnou reagovat. Facebook nabízel další komunikaci a žádal o podrobnosti. Nyní to už možné není. Je třeba napsat zcela nové oznámení, na které ovšem přijde prakticky vždy zamítavá odpověď.

Řešení problému bude muset přijít zřejmě spíše na celoevropské úrovni, která už je i pro Facebook relevantní platformou, míní právní experti. Příležitost pro takovou iniciativu budou mít například nově zvolení poslanci v Evropském parlamentu. Ale zatímco například bezpečnost potravin má v programu každá druhá strana, kartu vymahatelnosti práva na internetu politici zatím příliš nezvedají.

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit