Falešný Babiš o tom pravém: Místy zní jako parodie sebe sama

Falešný Babiš

Falešný Babiš o tom pravém: Místy zní jako parodie sebe samaROZHOVOR
Imitátor Andreje Babiše Adam Vrbas Foto:

FOTO: Echo24

4
Domov

Renáta Bohuslavová

Zatímco pravého Andreje Babiše (ANO) aktuálně pohlcuje vládní krize, ten falešný na jeho účet baví občany. Imitátor Andreje Babiše Adam Vrbas z Brna na internetové televizi Stream.cz minulý týden publikoval první video pořadu Babišových dobrot a okamžitě vzbudil zájem desítek tisíc lidí. Zúčastnil se například demonstrací minulý týden v Brně, kde rozdával koblihy. Včera v Praze zase vykřikoval, že z pódia prostě neodejde, protože je to proti němu účelovka, kampaň a lidé na něj mají zadání. V rozhovoru pro Echo24 mimo jiné přiznal, že už trénuje i premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) a Miroslava Kalouska (TOP 09).

Co vás vedlo k imitaci Andreje Babiše?

Téma mi přišlo hodně aktuální. Andrej Babiš je výrazný ve svých projevech a gestech. Vůbec to, jak komunikuje s médii, mi přišlo, že si o tu parodii říká. Místy to podle mě dokonce zní i jako parodie sebe sama. Říkal jsem si, že je zvláštní, že si z toho ještě nikdo neudělal legraci.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Jak dlouho jste o napodobování předsedy hnutí ANO uvažoval?

Měl jsem to v plánu již půl roku. Ale to, co se událo poslední dobou, mě k tomu tak nějak přesvědčilo. Vždy, když jsem zaslechl, jak se z něčeho vykrucuje, tak jsem si řekl, že si to o tu parodii říká.

Přemýšlíte o tom, že byste zkusil napodobit i někoho jiného z českých politiků?

Lidé mi psali, proč třeba nedělám i Sobotku a Kalouska. Tak jsem i to teď zkoušel a zjistil jsem, že Sobotku umím taky. Takže možná v příštím díle bude i Sobotka.

Proč jste se do imitace politiků vůbec pustil? Bylo to spontánní rozhodnutí ovlivněné aktuální politickou situací?

Tyto věci dělám celý život. Původně to byla legrace pro kamarády a pak z toho vylezlo to video. Na veřejnost jsem přišel proto, že jsem původně chtěl dělat stand-up vystoupení. Doufám, že příští téma třeba nebude úplně politické. Ale teď je to aktuální a lidi to zajímá, tak je dobré se nějak zpropagovat.

Berete to tedy i jako vlastní propagaci?

Tak jistě. Jinak bych to vůbec nepouštěl ven, ale točil to doma v pokoji. Byla to prostě dobrá příležitost, tak jsem ji využil. Vždy jsem chtěl dělat stand-up. Napadlo mě, že by to byla dobrá satira, a říkal jsem si, že by byla škoda z toho něco neudělat.

Máte již nějaké odezvy od politiků?

Myslím, že si toho ani nevšimli a že to ani nesledují. Babiš má teď svých starostí dost s něčím jiným. Já to beru jako legraci a myslím si, že je to věc, která kolem něj jen prolítne a určitě se tím nebude nějak zabývat.

A jak na to reagují lidí na sociálních sítích nebo na demonstracích?

Záleží, jaké mají preference. Mně to přišlo, že to dělám mírně a nevulgárně a že jen zveličuji jeho projev. Myslel jsem si, že by se nad tím mohli zasmát i jeho příznivci, ale v komentářích bývá i hodně negativních příspěvků.

Poprvé jste na veřejnosti vystoupil na demonstraci minulý týden v Brně. Bylo to plánované?

V Brně to bylo úplně spontánní. Já jsem vůbec nevěděl, že se tam dostanu na pódium. A vůbec to nebylo v plánu. Často reaguji na to, co někdo řekne, více mi sedí improvizace, než že bych si něco připravoval.

Uvědomujete si, že vaše vystoupení mohou mít dopad na širokou společnost? A že můžete mít jistý vliv i na to, jak lidé Andreje Babiše mohou vnímat?

Samozřejmě, že vím, že to určité poselství mít může, ale je to až vedlejší produkt. Primárně mi jde o to, bavit lidi. Spíš jsem to ale bral tak, aby se lidé zamysleli nad tím, jak politici obecně reagují. Aby se zamysleli nad tím, co vlastně jim jsou schopni ještě věřit. Nemyslím si, že to může mít velký společenský dopad, ale myslím si, že to může třeba někoho trknout nebo to může něčí pohled trošku změnit. Možná to někomu otevře oči.

Čtěte více: Pryč s Babišem a Zemanem. Demonstranty povede i falešný Babiš

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.