1 Aktualizováno

Do eurovoleb jdou i Šmicer a Zounar. Ex-véčkaři to nevzdávají

Fotbalový internacionál, známý herec a televizní kuchař nebo zkušení ústavní činitelé. Také oni budou soupeřit o hlasy voličů v květnových evropských volbách. Nová strana VIZE 2014 získala na soupisku Vladimíra Šmicra a Martina Zounara, ještě novější uskupení Republika dnes představilo kandidátku i se dvěma senátory.

„Je nám ctí, že tito dva pánové, kteří jsou mediálně hodně známí, s námi budou spolupracovat. Jsou jim blízké naše cíle a myšlenky,“ libuje si bývalá poslankyně Dagmar Navrátilová na adresu Šmicra se Zounarem. V minulém volebním období byla Navrátilová jednou z těch, kdo společně s tehdejší vicepremiérkou Karolínou Peake po odchodu z Věcí veřejných založily stranu LIDEM. Ta na začátku roku změnila své jméno i vedení a nyní kandiduje pod názvem VIZE 2014.

„Chceme se hodně zabývat otázkou sportu, proto jsme oslovili pana Šmicra,“ uvedla Navrátilová pro ECHO24.cz. Novopečený zástupce trenéra fotbalové Slavie je jedním z vicemistrů Evropy z roku 1996, na kandidátce má číslo pět. O jeden post před ním je Zounar. „Jde nám také o kvalitu potravin. A pan Zounar je kromě své herecké profese spojený s pořady o vaření,“ připojila exposlankyně.

Zvýšení mediální zájmu je pro novou stranu nutnost, přiznává Babák

Na zavedená jména sází i strana Republika, kterou buduje bývalý místopředseda Věcí veřejných Michal Babák. Na kandidátce jsou tu dva stávající členové horní komory: Miroslav Krejča a Pavel Lebeda. Jde o nezávislé zákonodárce, kteří byli v roce 2008 zvoleni za ČSSD.

Známé tváře na voliče zafungovaly především v prvních eurovolbách s českou účastí. V roce 2004 poslali voliči do Bruselu dlouholetého ředitele Novy Vladimíra Železného a moderátorku Janu Bobošíkovou. Nyní by byl úspěch známých jmen na kandidátkách malých stran spíš překvapením.

„Slibujeme si od toho větší mediální zájem. Pro nově vzniklou stranu je to víc než nutné,“ přiznal Babák. Zájem novinářů může pomoci nabudit i jméno tiskové mluvčí Republiky, je jí někdejší televizní moderátorka Novy Eva Jurinová. Bývalý prominent Věcí veřejných ale odmítá, že mu jde při nasazení senátorů jenom o mediální kalkul. „Chceme využít jejich zkušeností z Evropské rady a evropských témat, kterým se tyto senátoři věnují. Spolupracujeme spolu už delší dobu – například ve věci církevních restitucí,“ uzavřel.

Známé tváře na voliče zafungovaly především v prvních eurovolbách s českou účastí. V roce 2004 poslali voliči do Bruselu dlouholetého ředitele Novy Vladimíra Železného a moderátorku Janu Bobošíkovou. Nyní by byl úspěch známých jmen na kandidátkách malých stran spíš překvapením. Češi budou v květnu vybírat 21 svých zástupců v Evropském parlamentu.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.