Favorit Oscarů Americký sniper prý vyvolává nenávist k muslimům

Kritizovaný i chválený film

Favorit Oscarů Americký sniper prý vyvolává nenávist k muslimůmNOVÉ 1
Panorama
Echo24
Sdílet:

Clint Eastwood natočil Amerického snipera podle knižní předlohy odstřelovače Chrise Kyla, veterána z Iráku s největším počtem oficiálně uznaných zásahů. Týden od uvedení filmu pro veřejnost snímek láme rekordy, získal také šest nominací na Oscara, mnozí ho ale kritizují pro vyvolávání nenávisti vůči muslimům stejně tak jako údajně patrné propagandistické rysy. 

Debatu nad nejnovějším válečným filmem s Bradley Cooperem v hlavní roli rozvířil po jeho uvedení na Twitteru herec Seth Rogen a režisér Michael Moore. Oba nezávisle na sobě glosovali film, který zobrazuje „nejúspěšnějšího“ odstřelovače v americké historii s oficiálně uznaným počtem 160 zásahů.

Zatímco Seth Rogen ho přirovnal k nacistickému propagandistickému snímku tak, jak byl zachycen na konci filmu Hanební pancharti, provokatér Michael Moore šel skrze osobní linku. „Mého strýce zabil v druhé světové válce odstřelovač. Nejsou hrdinové, jsou to srabi,“ napsal na svůj Twitter Moore. 

Rogen se Následně podle CBS od svých vyjádření distancoval. „Můj děda byl veterán, nic proti tomu filmu nemám,“ řekl na svou obranu jeden z tvůrců The Interview. Moorovu kritiku následně doplnily rozhořčené reakce těch, kteří nesouhlasili s vlnou „přehnaného patriotismu“, která se od uvedení Amerického snipera začala vyskytovat na sociálních sítích.

Výkřiky typu „Pryč s Araby“ nebo „Po tomhle filmu chci nakopat čmoudy do hlavy“ se začaly šířit zejména mezi americkými uživateli sociálních sítí. Aktivizaci těchto „patriotů“ odsoudily desítky lidí. Záměr Clinta Eastwooda nebyl přitom natočit film, který by rozdmýchal politickou debatu.

„Tento film byl vždy v první řadě studií charakteru a o tom, jaký má na vojáka dopad tento jeho hrozný úděl. Není to politická diskuze o válce,“ uvedl pro Daily Beast po premiéře představitel Chrise Kyla Bradley Cooper.

Armádní experti se shodují, že film docela přesně ukazuje reálie bojů. „Od mé služby v Iráku to bylo nejvěrnější podání tamní reality a toho, jaké má dopady na člověka,“ řekl pro CBS bývalý odstřelovač Jeff Crenshaw. Americký sniper získal celkem šest nominací na Oscara včetně té za nejlepší film, scénář i nejlepšího herce v hlavní roli. Slavnostní ceremoniál udílení 87. cen akademie proběhne 22. února v Los Angeles. 

Čtěte také: Psychopat Kim budí lítost. Film reálně ohrožuje KLDR

Zápas Babovřesky vs. Oscaři

Sdílet:

Hlavní zprávy

panorama