2 Případ souzeného lékaře

Diplomatický tlak se vyplatil. Obviněný Čech v Súdánu byl konečně vyslechnut

, , NOVÉ

Témata: , , , ,

Soud v súdánské metropoli Chartúmu tento týden vyslechl obhajobu českého občana Petra Jaška, který v zemi čelí obvinění z protistátní činnosti a dalších zločinů. Výrazný vliv na to, že byl výslech vůbec uskutečněn, měl podle informací organizace Human rights mezinárodní tlak ze strany diplomatů a neziskových organizací. Konečný verdikt by měl padnout 23. ledna. Ve středu o tom informovala mluvčí europoslance Tomáše Zdechovského, který se v případu angažuje.

„Neziskové organizace i diplomaté působící v Súdánu potvrzují pozitivní dopad obrovského mezinárodního zájmu o spravedlivý proces v případu Petra Jaška a jeho tří spoluvězňů. Jednoho z obviněných už dokonce pro nedostatek důkazů propustili, a to vnímáme jako pozitivní signál,“ uvedl v prohlášení, které má Echo24 k dispozici europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Přizvaní svědci uvedli, že Jašek pouze předal šek na léčbu zraněného studenta Alího Umara a nesnažil se financovat rebelská hnutí, jak tvrdí obžaloba.

Organizace Release International na svém webu napsala, že celkově jsou stíháni 4 lidé za financování protivládních hnutí v Dárfúru a v Jižním Kordofánu. Ve skutečnosti ale podle této organizace pouze chtěli pomoci studentovi z Dárfúru, který utrpěl popáleniny při demonstraci. Podle tohoto zdroje policie u Jaška na chartúmském letišti našla stvrzenku o předání 5000 dolarů na léčebné výdaje pro popáleného studenta. Český občan byl okamžitě zatčen.

Jašek byl v Súdánu zadržen v roce 2015, podle české diplomacie byl na misionářské výpravě a jeho cílem bylo pomáhat místním křesťanům. Súdánské úřady proti Jaškovi a třem Afričanům vznesly obvinění ze sedmi přečinů, mezi nimiž je také činnost proti státu.

Za Jaška se v říjnu postavil společnou rezolucí Evropský parlament. V prosinci sledovali soudní stání s Jaškem v Chartúmu i zástupci ambasády Evropské unie. „Neziskové organizace i diplomaté působící v Súdánu potvrzují pozitivní dopad obrovského mezinárodního zájmu o spravedlivý proces v případu Petra Jaška a jeho tří spoluvězňů. Jednoho z obviněných už dokonce pro nedostatek důkazů propustili, a to vnímáme jako pozitivní signál,“ uvedl europoslanec Zdechovský, který je v dlouhodobém úzkém kontaktu jak s mezinárodními organizacemi, tak s mnoha zahraničními diplomaty.

Propuštění je ale stále nejisté

V celém incidentu se podle informací kanceláře Tomáše Zdechovského angažovala i šéfka evropské diplomacie Frederika Mogheriniová. Evropští diplomaté případ bedlivě sledují a navštěvují veškerá soudní jednání.

K okamžitému a bezpodmínečnému propuštění neprávem obviněných vyzývá súdánskou vládu i ředitel organizace Christian Solidarity Worldwide Mervyn Thomas. „Ti nevinní muži se nedopustili žádného zločinu a jsou neprávem už více než rok zadržováni pro pouhý akt laskavosti,“ řekl Thomas. Dále žádá prošetření kompetencí místních bezpečnostních složek (NISS) a ukončení cíleného pronásledování různých náboženských a etnických menšin v zemi.

„Výsledek je stále nejistý, ale pevně věřím, že vše nakonec dobře dopadne a Petr Jašek se brzo vrátí do České republiky,“ uzavírá optimisticky Zdechovský.

Čtěte více: Čechovi skoro rok zadržovanému v Súdánu prý trest smrti nehrozí

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.