Diplomatický tlak se vyplatil. Obviněný Čech v Súdánu byl konečně vyslechnut

Případ souzeného lékaře

Diplomatický tlak se vyplatil. Obviněný Čech v Súdánu byl konečně vyslechnutNOVÉ
Český občan v Súdánu Petr Jašek Foto: FOTO: Archiv / Petr Jašek
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Soud v súdánské metropoli Chartúmu tento týden vyslechl obhajobu českého občana Petra Jaška, který v zemi čelí obvinění z protistátní činnosti a dalších zločinů. Výrazný vliv na to, že byl výslech vůbec uskutečněn, měl podle informací organizace Human rights mezinárodní tlak ze strany diplomatů a neziskových organizací. Konečný verdikt by měl padnout 23. ledna. Ve středu o tom informovala mluvčí europoslance Tomáše Zdechovského, který se v případu angažuje.

„Neziskové organizace i diplomaté působící v Súdánu potvrzují pozitivní dopad obrovského mezinárodního zájmu o spravedlivý proces v případu Petra Jaška a jeho tří spoluvězňů. Jednoho z obviněných už dokonce pro nedostatek důkazů propustili, a to vnímáme jako pozitivní signál,“ uvedl v prohlášení, které má Echo24 k dispozici europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Přizvaní svědci uvedli, že Jašek pouze předal šek na léčbu zraněného studenta Alího Umara a nesnažil se financovat rebelská hnutí, jak tvrdí obžaloba.

Organizace Release International na svém webu napsala, že celkově jsou stíháni 4 lidé za financování protivládních hnutí v Dárfúru a v Jižním Kordofánu. Ve skutečnosti ale podle této organizace pouze chtěli pomoci studentovi z Dárfúru, který utrpěl popáleniny při demonstraci. Podle tohoto zdroje policie u Jaška na chartúmském letišti našla stvrzenku o předání 5000 dolarů na léčebné výdaje pro popáleného studenta. Český občan byl okamžitě zatčen.

Jašek byl v Súdánu zadržen v roce 2015, podle české diplomacie byl na misionářské výpravě a jeho cílem bylo pomáhat místním křesťanům. Súdánské úřady proti Jaškovi a třem Afričanům vznesly obvinění ze sedmi přečinů, mezi nimiž je také činnost proti státu.

Za Jaška se v říjnu postavil společnou rezolucí Evropský parlament. V prosinci sledovali soudní stání s Jaškem v Chartúmu i zástupci ambasády Evropské unie. „Neziskové organizace i diplomaté působící v Súdánu potvrzují pozitivní dopad obrovského mezinárodního zájmu o spravedlivý proces v případu Petra Jaška a jeho tří spoluvězňů. Jednoho z obviněných už dokonce pro nedostatek důkazů propustili, a to vnímáme jako pozitivní signál,“ uvedl europoslanec Zdechovský, který je v dlouhodobém úzkém kontaktu jak s mezinárodními organizacemi, tak s mnoha zahraničními diplomaty.

Propuštění je ale stále nejisté

V celém incidentu se podle informací kanceláře Tomáše Zdechovského angažovala i šéfka evropské diplomacie Frederika Mogheriniová. Evropští diplomaté případ bedlivě sledují a navštěvují veškerá soudní jednání.

K okamžitému a bezpodmínečnému propuštění neprávem obviněných vyzývá súdánskou vládu i ředitel organizace Christian Solidarity Worldwide Mervyn Thomas. „Ti nevinní muži se nedopustili žádného zločinu a jsou neprávem už více než rok zadržováni pro pouhý akt laskavosti,“ řekl Thomas. Dále žádá prošetření kompetencí místních bezpečnostních složek (NISS) a ukončení cíleného pronásledování různých náboženských a etnických menšin v zemi.

„Výsledek je stále nejistý, ale pevně věřím, že vše nakonec dobře dopadne a Petr Jašek se brzo vrátí do České republiky,“ uzavírá optimisticky Zdechovský.

Čtěte více: Čechovi skoro rok zadržovanému v Súdánu prý trest smrti nehrozí

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články