Čechovi skoro rok zadržovanému v Súdánu prý trest smrti nehrozí

Případ souzeného lékaře

Čechovi skoro rok zadržovanému v Súdánu prý trest smrti nehrozíNOVÉ
Petr Jašek. Foto: FOTO: Archiv
3
Domov
Michaela Cápová
Sdílet:

Na 350 tisíc lidí podepsalo petici žádající propuštění Petra Jaška ze súdánského vězení. Českému lékaři a misionáři, který je v Súdánu obviněn mimo jiné z protistátní špionáže, totiž hrozí trest smrti. Takový trest ale ministerstvo zahraničí vylučuje a současně vyvrací informace humanitárních organizací o velmi špatném stavu vězněného Čecha. Dokonce kvůli tomu vznikla roztržka mezi ministrem Lubomírem Zaorálkem a europoslancem Tomášem Zdechovským.

Na základě informací od některých humanitárních organizací tvrdil europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), že se stav Jaška, který byl v Súdánu zadržen v loňském prosinci, výrazně zhoršil. Zdechovský pro server Blesk.cz uvedl, že si myslel, že se případ vězněného Čecha vyřeší daleko rychleji. Podle jeho slov „se v něm ale moc nepohnulo“.

Proti Zdechovskému vystoupil nebývale ostře ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), když na svém Twitteru napsal, že europoslanec vytváří paniku a vypouští do médií lživé informace. „Ohrozí tím veškerou naší (roční) snahu dostat ho domů. Honit na tomto případu politické body a své PR je nehorázné,” dodal Zaorálek.

Na to Zdechovský pro Echo24.cz uvedl, že se se Zaorálkem domluvili. „Nebudeme spolu soutěžit, kdo dá peprnější vyjádření do médií. Osobně jsem od začátku českou diplomacii chválil, proto mě jeho slova zaskočila,” řekl europoslanec.

‚Není v ohrožení života‘

V reakci na výtky Zdechovského mluvčí ministerstva Michaela Lagronová ujistila, že ministr podniká v případu veškeré možné kroky. „Kromě standartních diplomatických kanálů pan ministr dvakrát mluvil se svým súdánským protějškem – jednou telefonicky, podruhé osobně na záříjovém Valném shromáždění OSN,” dodala Lagronová pro Echo24.cz.

Ministerstvo také ujistilo, že zdravotní stav Jaška je vzhledem k situaci dobrý. „Jeho stav je paradoxně, navzdory vyjádření lidí, kteří o případu nic neví, uspokojivý. Dokonce lepší než po zadržení,“ uvedla Lagronová. To potvrdil také novinář Daniel Raus, který je rodinným přítelem Jaškových a v případu se angažuje. „Není v ohrožení života, netrpí žádnou vážnou nemocí, občas dokonce dostane léky,“ uvedl Raus pro Echo24.cz.

Ministerstvo dále ujistilo, že vězněného Čecha pravidelně navštěvují pracovníci ambasády v Káhiře, českého honorárního konzulátu v Chartúmu i švýcarský velvyslanec, který se do případu zapojuje a účastní se také soudních stání. „Další stání je naplánováno na 28. listopadu. Podle tamních zvyklostí ale neočekáváme, že padne rozsudek. Můžeme ale vyloučit, že by byl pan Jašek odsouzen k trestu smrti,” řekla mluvčí ministerstva navzdory tomu, že pro Čecha žalobce žádá co nejvyšší trest. Lagronová upřesnila, že právním zástupcem Jaška je místní právník znalý súdánského právního systému.

To, že by byl Jašek odsouzen k trestu smrti, si nemyslí ani Daniel Raus. Upozorňuje ale, že soudní proces nelze posuzovat podle evropských měřítek. „Vážná věc je, že jsou všechna ta obvinění zcela vykonstruovaná,“ uvedl Raus s odkazem na sedm bodů obžaloby. Mezi nimi je třeba vedení války proti státu, protistátní špionáž, vstup do vojenských prostor a jejich fotografování, vyprovokování nenávisti vůči sektám nebo zveřejňování lživých informací.

Prostřednictvím médií se k případu vyjádřil také arabista a muslim Petr Pelikán, který Petra Jaška označil za „náboženského fanatika“. „To bylo nešťastné vyjádření. Petr je křesťan a humanitární pracovník. Řediteloval nemocnici v Počátcích u Pelhřimova, odkud odešel, aby se mohl naplno věnovat práci pro Hlas mučedníků. U nás je tato organizace, která sleduje případy pronásledovaných křesťanů, sice málo známá, ale třeba v USA má renomé,“ zdůraznil Raus.

Čtěte také: Zapomenut v Súdánu. Příběh Čecha, kterému hrozí trest smrti

Petr Jašek byl 10. prosince 2015 zatčen na letišti v Chartúmu. Do Súdánu odjel s platnými turistickými vízy, aby zde zabezpečil finance na léčbu studenta, který utrpěl vážné popáleniny během demonstrace v roce 2013. Jašek byl zatčen spolu se dvěma súdánskými reverendy a studentským aktivistou z Dárfúru. I proti těmto mužům jsou vznesena závažná obvinění.

Do začátku soudního procesu se v případu Petra Jaška uplatňovala strategie tiché diplomacie v naději, že se podaří docílit vyhoštění Čecha ještě před vznesením obvinění. 21. srpna však začal soud.

Čtěte také:

Europoslanci vyzvali k propuštění Čecha vězněného v Súdánu

Verdikt nad Čechem v Súdánu odložili. Hrozí mu až trest smrti

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články