Víno, vodka, becherovka. Poslance zachrání sněmovní trafika
Víno, vodka nebo becherovka. Nic z toho si poslanci nemusí upřít ani po dnešní 14. hodině, kdy začne sněmovní schůze a s ní i zákaz prodeje alkoholu v restauračních zařízeních dolní komory. Nařízení totiž nedosáhlo na trafiku uvnitř sněmovny, ověřil na místě reportér serveru ECHO24.cz.
„Nespadáme pod sněmovnu, takže nás se tento zákaz netýká. Máme v nabídce vína a tvrdý alkohol,“ uvedla pro ECHO24.cz trafikantka, která má provozovnu jen pár kroků od novinářského atria. Poslancům na cestě k ní stačí sejít několik schodů nebo sjet od jednacího sálu jedno patro výtahem. Politici, kteří si chtějí koupit některou z lihovin, budou muset ale místo sklenic a panáků sáhnout rovnou po celé lahvi. V nabídce tu také úplně chybí pivo.
S návrhem zakázat prodej alkoholu ve sněmovně přišla její místopředsedkyně Jaroslava Jermanová (ANO). Začátkem března dokonce hrozila, že bude poslance osobně obcházet s detektorem, kdo kolik nadýchá promile. Šéf sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) krátce po jejím vystoupení přišel s nařízením, kterým zakazuje prodej alkoholu ve všech sněmovních restauračních zařízeních po dobu jednacího dne poslanců.
Ten v úterý začíná ve 14 hodin, od středy do pátku běží jednání většinou už od devíti. Standardně by jednací den neměl trvat déle než do sedmi večer, prakticky se ale může protáhnout i do noci.
Iniciativa Jermanové sklidila tvrdou kritiku od některých jejích sněmovních kolegů. „Morálku chce diktovat osoba, která řídila jednání sněmovny v teplákové mikině. To se tam ještě nestalo,“ pustil se do ní například František Laudát z TOP 09. „Kdo se bude chtít napít, zajde si do nějaké malostranské hospody nebo si donese alkohol z domova,“ upozorňoval Marek Benda z ODS. Některým zákonodárcům vadilo, že skleničku nebudou moci nabídnout ani zahraničním delegacím. Hamáčkovo nařízení ale umožňuje v takovém případě udělat výjimku.
„Slabé kusy“, kterým se zákaz alkoholu nelíbí, přiznával původně šéf ANO Andrej Babiš i uvnitř svého hnutí. Podle předsedy ANO Jaroslava Faltýnka ale o věci na úterním jednání klubu nepadlo ani slovo. „V práci se prostě nechlastá a to je celé,“ podotkl Faltýnek pro ECHO24.cz.
Sněmovní bufety a restaurace, kterých je v malostranských palácích dolní komory osm, byly přitom proslulé nabídkou levného alkoholu všeho druhu. Prohibice, které tehdy neunikla ani trafika u novinářského atria, tu na několik dní zavládla na podzim před rokem a půl. Tehdy kvůli metanolové aféře platila po celém Česku.