Rozsáhlé čistky v Turecku: po zatýkání vláda propouští tisíce učitelů
15 200 UČITELŮ DOSTALO VÝPOVĚĎ
Turecké ministerstvo školství v souvislosti s nedávným neúspěšným pokusem o vojenský puč v zemi propustilo 15 200 svých zaměstnanců a odebralo licence 21 000 učitelů pracujícím v soukromých institucích. Informovala o tom turecká televize NTV. Již dříve tiskové agentury uvedly, že své funkce v úterý muselo opustit 257 zaměstnanců úřadu premiéra a 492 pracovníků úřadu pro dohled nad náboženskými záležitostmi.
„Licence 21 000 učitelů, kteří pracují v soukromých institucích, byly zrušeny. Vzali jsme v úvahu informace z důvěrných zdrojů, že většina těchto lidí je spojena s teroristickými aktivitami,“ uvedl podle agentury Reuters úředník ministerstva školství.
Krátce předtím turecká státní televize TRT oznámila, že rada pro vysoké školy nařídila rezignaci 1577 vysokým představitelům státních i soukromých univerzit v zemi. Státní agentura Anadolu uvedla, že propuštěno bylo také 399 zaměstnanců ministerstva pro rodinu a sociální záležitosti.
V Turecku již čtvrtým dnem pokračují rozsáhlé čistky ve státní správě, během nichž byly od soboty propuštěny tisíce lidí z armády, policie, justice, rozvědky, ministerstva financí či úřadu premiéra. Podle předchozích zpráv se propouštění týkalo více než 9000 lidí, které vláda podezírá z vazeb na pučisty.
Ze zosnování puče, který byl nakonec neúspěšný, ale vyžádal si životy 232 osob, obvinil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan duchovního Fethullaha Gülena. Ten žije dlouhodobě v USA, ale podle Erdogana vybudoval v Turecku „paralelní stát“. Gülen obvinění ze zorganizování puče odmítl a naznačil, že Erdogan mohl převrat zinscenovat, aby si upevnil svou moc.
Ve vzabě skončili i vojáci, kteří sestřelili ruský bombardér
Mezi několika tisíci vojáků, kteří po pátečním pokusu o převrat v Turecku skončili ve vazbě, jsou i dva piloti, kteří loni v listopadu sestřelili nad turecko-syrskou hranicí ruský bombardér. Informaci podle ruské tiskové agentury TASS potvrdil turecký ministr spravedlnosti Bekir Bozdag. Podle TASS již dříve starosta Ankary Melih Gökçek uvedl, že jeden z pilotů, kteří sestřelili ruský bombardér, byl členem hnutí Fethullaha Gülena a puče se účastnil.
Loňské sestřelení ruského bombardéru negativně ovlivnilo rusko-turecké vztahy a Moskva reagovala zavedením protitureckých sankcí. Minulý měsíc se ale Ankara za incident omluvila a Moskva pak oznámila postupné rušení sankcí.