Hacker za spravedlnost. Vláda ho dohnala k sebevraždě

Zázračné dítě internetu: příběh Aarona Swartze

Hacker za spravedlnost. Vláda ho dohnala k sebevražděJeden svět 2015 1
Jeden svět 2015
Kristýna Novotná
Sdílet:

„Mladý počítačový génius Aaron Swartz byl nalezen mrtev. Spáchal sebevraždu v pouhých šestadvaceti letech. Rodina, online komunity i aktivisté za svobodu a volný přístup k informacím truchlí za jeho ztrátu. Za jeho smrt může americká vláda a systém. Měl být exemplární případ. Za stahování dat mu hrozilo 35 let vězení a pokuta jeden milion dolarů,“ ozývá se v úvodu životopisného dokumentu, který je inspirativní výpovědí o klukovi, který chtěl udělat svět lepším. Snímek Zázračné dítě internetu: příběh Aarona Swartze uvádí festival Jeden svět.

„Během dospívání jsem si pomalu začal uvědomovat, že když lidé říkali, že věci kolem jsou přirozené, protože takové mají být a vždy i budou. Přirozené ale nebyly. Byly to věci, které se daly změnit, ba co víc, byly špatně a měly by se změnit. Jakmile jsem si to uvědomil, nebylo cesty zpět,“ popisuje Aaron Swartz v prvních minutách dokumentu směr, kterým se v životě ubíral.

Mladá internetová hvězda Aaron Swartz se dostal do programátorské online komunity už ve svých čtrnácti letech poté, co vyhrál cenu za své stránky theinfo.org a začal se podílet na vzniku RSS protokolu. „Stránka byla takovou otevřenou encyklopedií, každý tam mohl psát, co věděl. Když pak vznikla Wikipedie, jen jsme říkali, že to je nuda, to jsme měli doma už před pěti lety. A to vymyslel dvanáctiletý kluk doma ve sklepě,“ popisuje Aaronům starší bratr Noah.

„Asi po roce spolupráce na RSS a XML jsem mu psal, proč nechodí na naše pracovní schůzky,“ popisuje ve snímku Cory Doctorow, blogger a novinář. „‚Nevím, jestli by mě máma pustila. Je mi totiž 14,‘ odepsal mi tehdy. Neuvěřitelné, netušil jsem, že pracujeme s takhle mladým klukem. Byl bojovný, ale měl spoustu dobrých nápadů. Jeho práce spočívala ve vytvoření základů moderního hypertextu,“ dodává Doctorow.

Aaron později spoluzaložil sociální, zábavní a zpravodajskou síť Reddit, kterou ve svých dvaceti letech prodal prestižnímu nakladatelství Condé Nast, vydavateli časopisů The New Yorker, Wired nebo Vogue. Vydělal si tak svůj první milion dolarů.

„Informace jsou moc. Ale jako s každou mocí jsou zde i takoví, kteří ji chtějí jen pro sebe,“ píše Aaron na Guerilla Open Acces Manifesto.

Zastáncovi tzv. Open Access, tedy otevřeného přístupu k informacím, ale nešlo o peníze. Už od mlada se zabýval vymezením autorského práva – pracoval na projektu Open Library nebo se angažoval v organizaci Creative Commons, jejíž autorské licence umožňují čtenářům díla sdílet. Její úspěch byl obrovský, jen na Flickru se ke službě připojilo přes 200 milionů uživatelů.

Informace jsou zneužitelná moc

Postupem času začal být Aaron stále více politicky aktivní. V roce 2008 založil stránku watchdog.net, kam mohli lidé psát různé informace o politicích. Ten samý rok také vyšel Guerilla Open Access Manifesto, který se v online komunitě rozšířil nebývalou rychlostí. Napsal ho spolu s dalšími čtyřmi lidmi, podepsán pod ním byl ale pouze on. Při jeho následném vyšetřování se tento manifest stal zásadním důkazem proti němu.

Čtěte také: Starcraft. Milionové šílenství ovládlo Koreu. Nic není víc

„Informace jsou moc. Ale jako s každou mocí jsou zde i takoví, kteří je chtějí jen pro sebe. Vědecké a kulturní dědictví celého světa publikované po staletí v knihách a denících se čím dál častěji digitalizuje a odpírají se veřejnosti hrstkou soukromých korporací. Mezitím ti, kteří jsou odříznuti, jen tak nestojí v koutě. Snaží se najít skuliny a překonávat překážky při osvobozování informací znepřístupněných vydavatelstvími a sdílet je s přáteli,“ píše Aaron v Guerilla Open Acces Manifesto.

V červenci 2011 byl Aaron Swartz zatčen FBI za nelegální stahování dokumentů. S vírou, že není spravedlivé upírat vědecké poznání lidem, kteří nemají přístup do databází, se napíchl přes počítač Massachusettského technologického institutu (MIT) do digitální knihovny JSTOR a stáhl přes 4 miliony vědeckých článků.

„Neexistuje žádná spravedlnost v nespravedlivých zákonech. Je čas vyjít na světlo a podle velkolepé tradice lidské neposlušnosti, tyto zákony změnit,“ prohlásil Aaron v roce 2010.

V hledáčku FBI byl ovšem už dříve. V roce 2008 se podílel na stažení více než 20 milionů stran soudních dokumentů z placené státní databáze PACER a veřejně dokumenty zpřístupnil. Nejenom, že tento projekt měl nevídaný úspěch, stahování ale také odhalilo obrovské porušování soukromí v dokumentech. FBI tehdy nikoho neobvinila.

Aaron, odstrašující případ

V době Aaronova zatčení, v roce 2011, došlo k výraznému nárůstu hackerských aktivit. Začala být velmi vidět skupina Anonymous. Bradley Manning (dnes Chelsea Manningová) byl za únik informací na WikiLeaks ještě zadržován americkou vládou. Podle Aaronova blízkého okolí se tak měl mladík stát exemplárním případem. O rok později jeho obvinění byla ještě rozšířena a hrozilo mu, kromě pokuty jeden milion dolarů, 35 let vězení.

Aaron byl od té doby pod velkým tlakem a trpěl zřejmě depresemi. V lednu 2013 byl nalezen oběšený ve svém bytě v Brooklynu.

„Ale všechny tyto skutky jsou v temnotě skryty pod zemí. Je to nazýváno krádeží nebo pirátstvím, jako by sdílení vědomostí bylo morálním ekvivalentem vyplenění lodi a povraždění posádky. Sdílení ale není nemorální, je to morální nezbytnost. Neexistuje žádná spravedlnost v nespravedlivých zákonech. Je čas vyjít na světlo a podle velkolepé tradice lidské neposlušnosti, tyto zákony změnit,“ prohlásil Aaron v roce 2010.

Stominutový snímek Zázračné dítě internetu: příběh Aarona Swartze shrnuje veškeré Aaronovo životní počínání. Je naplněn výpovědmi jeho blízkého okolí i jeho samotného skrze různá videa. Objevují se v něm i záběry z domácí kamery z jeho dětství a fotografie. Dokument tak představuje pestrou a vystihující mozaikou nejenom jeho života, ale hlavně jeho idejí, za které bojoval.

Čtěte také: Legendy 3D tisku. Jak se rodí nový Apple

Zázračné dítě internetu: příběh Aarona Swartze (The Internet‘s Own Boy: The Story of Aaron Swartz). Režie:
Brian Knappenberger / USA / 2014 / 105 min. Uvádí festival Jeden svět 2015.

Zajímá vás, co se děje kolem vás? Zajímají vás dokumenty? Čtěte speciál JEDEN SVĚT 2015

 

Sdílet:

Hlavní zprávy