Lže více Kalousek, nebo Babiš? Rozbor ukázal na šéfa ANO
Dozvuk televizního duelu
Internetový server Demagog.cz si dal práci s rozborem vypjatého nedělního vystoupení ministra financí Andreje Babiše a bývalého ministra Miroslava Kalouska v Otázkách Václava Moravce. V televizním duelu se střetli tito pánové teprve podruhé, a tak jejich vystoupení upoutalo obrovskou pozornost. Především místopředseda vlády Andrej Babiš pak sklízel na sociálních sítích kritiku za své agresivní chování. Svého soka osočil hned několikrát ze lži, sám přitom podle rozboru výroků lhal víckrát než on.
Zajímavý rozbor nyní přinesl internetový server Demagog.cz, který je na rozbory politických diskuzí zaměřen. Z jeho analýzy je na první pohled evidentní, kdo si vzal v debatě více prostoru. Babiš měl pronést dohromady 33 faktických výroků, zatímco Kalousek 16.
Přestože za lháře označoval Babiš místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska, sám se dopustil nepravdivého výroku hned jedenáctkrát. Asi nejevidentnější lež Andreje Babiše, kterou mohl zachytit kdokoli bez dlouhého ověřování faktů byla, že stát má nyní vyšší příjmy než výdaje. Tímto výrokem reagoval na údajnou lež Miroslava Kalouska, že každý rok má vláda vyšší výdaje než příjmy. Český stát má přitom dlouhodobě deficitní rozpočet, čehož si ministr financí musí být vědom.
Další lží Andreje Babiše je, že v letošním roce státu vydělal už 240 milionů korun pomocí státních dluhopisů se záporným výnosem. Ministerstvo financí na svých webových stránkách však informuje o 89,2 milionech korun, což je podstatně nižší částka, než uvedl Babiš.
Předseda hnutí ANO také pronesl, že minulý týden ve sněmovně neudělali kvůli Kalouskovi nic, což je ale přehnané tvrzení. V minulém týdnu proběhly tři schůze, z nichž dvě byly mimořádné. Pravdou je, že Miroslav Kalousek svým projevem blokoval sněmovnu 30. září při projednávání zákona o hazardu, jinak ale poslanci schválili 7 vládních zákonů, mezi nimi novelu zákona o azylu a pobytu cizinců. V prvním a druhém čtení se navíc projednalo dalších 7 zákonů.
Druhá mimořádná schůze byla svolána na žádost hnutí ANO, ale byla přerušena pro nedostatečný počet přítomných poslanců. „Nutno dodat, že jednání bylo poněkud chaotické a vyvolání této schůze nekritizovala pouze opozice, ale např. i poslanec ČSSD Koskuba,“ píše Demagog.cz.
Jak dopadl Kalousek?
Miroslav Kalousek prokazatelně nemluvil pravdu v sedmi případech. Například jeho výrok, že díky politice pana ministra předběhly platy v nepodnikatelské sféře platy v podnikatelské sféře, je zavádějící, protože takový stav je v české ekonomice běžný. Výjimku tvoří roky krize mezi lety 2010 a 2013. Platy v nepodnikatelské sféře taky byly vyšší i v době, kdy sám Kalousek byl ministrem financí ve druhé Topolánkově vládě (2007 až 2009).
Ani Kalouskovo tvrzení, že před poslancem Volným předložili opoziční poslanci 31 návrhů zákonů a koalice je přehlíží, čímž obhajoval své obstrukce na schůzi ze 30. září, není pravdivé. Opoziční poslanci předložili před Volného návrhem novely zákona o loteriích dohromady 20 návrhů a to včetně členů poslaneckého klubu KSČM, které Kalousek podle veřejných projevů nepovažuje za opozici. Je nicméně pravdou, že v tomto případě dala sněmovna přednost Volného návrhu před dvaceti dřívějšími návrhy opozičních poslanců.
Místopředseda strany TOP 09 také upozornil na to, že si ministr financí měl odpustit 1,5 miliardy na daních. Je pravda, že firmám patřících do skupiny Agrofert Andreje Babiše bylo uděleno několik investičních pobídek formou slevy na dani prostřednictvím státní agentury CzechInvest. Ta ale spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu. O udělení pobídek podle zákona rozhodují ministerstva práce a sociálních věcí, financí, zemědělství a životního prostředí i dotčené obce a kraje. „Ministerstvo financí má tedy v řízení o udělení podpory svůj hlas, není však v tomto rozhodování zdaleka suverénem,“ píše Demagog.cz.
Celý rozbor výroků Andreje Babiše a Miroslava Kalouska v nedělních Otázkách Václava Moravce můžete shlédnout zde.