Boris Johnson: Poloviční Keňan Obama cítí ‚rodový odpor‘
Kontroverzní Johnsonův článek
V době, kdy americký prezident Barack Obama přijel do Velké Británie, londýnský starosta Boris Johnson uveřejnil v bulvárním deníku The Sun článek, v němž o Obamovi mluví jako o polovičním Keňanovi, jenž cítí vůči britskému impériu ‚rodový odpor‘. Obama zase publikoval text, v němž podporuje britské setrvání v Evropské unii.
Starosta Londýna Boris Johnson, který je nejviditelnějším zastáncem britského vystoupení z EU a o kterém se uvažuje jako o nástupci britského premiéra Davida Camerona, zveřejnil v pátek v bulvárním deníku The Sun kontroverzní článek. V něm líčí příběh busty Winstona Churchilla v Bílém domě. Ta měla být podle Johnsona odstěhována. „Stalo se něco zvláštního, když Barack Obama v roce 2009 vstoupil do Oval Office (oficiální kancelář prezidenta USA – pozn. redakce),“ napsal Johnson. „Léta zde byla busta Winstona Churchilla, největšího britského válečného vůdce. Jednoho dne byla přesunuta, bez ceremonií, na britskou ambasádu ve Washingtonu,“ pokračuje Johnsonův text. „Někteří řeknou, že to byl výsměch Británii. Někteří řeknou, že je to symbol rodové nechuti napůl keňského prezidenta vůči britskému impériu, jehož horlivým obráncem Churchill byl,“ zní nejkritizovanější pasáž článku.
Že by byla Churchillova busta opravdu odstraněna, vyloučil mluvčí Bílého domu. „Je to stoprocentní lež. Busta je stále v Bílém domě,“ řekl. Zprávě o možném stěhování busty neuvěřil ani konzervativní poslanec a vnuk Churchilla Nicholas Soames. „Otřesný článek Borise Johnsona v deníku The Sun je absolutně mylný úplně ve všem,“ prohlásil Soames. Johnsonova slova kritizovala i labouristická poslankyně Ivette Cooper. „Je to jako vždy špatný úsudek Borise Johnsona. Je možné, aby člověk, který chce být premiérem, takto mluvil o prezidentovi Spojených států?“ divila se Cooper.
Johnsonovu tezi naopak podpořil předseda pravicové strany UKIP Nigel Farage v rozhovoru pro BBC. „Myslím, že Obama kvůli svému dědečkovi a Keni a kolonizaci cítí zášť vůči této zemi,“ řek Farage.
‚Spojeným státům na výsledku britského reference velmi záleží‘
Na amerického prezidenta Boris Johnson zaútočil především kvůli Obamově podpoře britského setrvání v EU. Navíc Obama vzbudil nevoli zastánců brexitu článkem uveřejněném v deníku Daily Telegraph krátce po svém čtvrtečním příletu do Británie, v němž setrvání země v EU podpořil. Obama v textu sice hájil Británii jako součást EU, ale zároveň dodal, že rozhodnutí je věcí britských voličů. Americký prezident také zdůraznil, že na výsledku referenda 23. června Spojeným státům velmi záleží. Boris Johnson obvinil Obamu z pokrytectví. V deníku The Sun Johnson napsal, že Američané by ve svém regionu o něčem jako je EU ani neuvažovali. „Proč si tedy myslí, že pro nás je to správné,“ uvedl Johnson. Do poměrně vyhrocené debaty zároveň poprvé zasáhl bývalý labouristický předseda vlády Gordon Brown. Kampaň současné konzervativní vlády za setrvání označil za příliš negativní.
Barack Obama se v pátek setkal s britským premiérem Davidem Cameronem a také s královnou Alžbětou II. a s rodinou prince Williama. Očekává se, že Obama na tiskové konferenci s Cameronem vyzve Brity, aby v červnovém referendu hlasovali pro setrvání své země v Evropské unii.