Němci tuší problémy. ‚Pravá ruka Merkelové‘ žádá dohled nad mešitami

'NĚMECKO JE SEKULÁRNÍ STÁT'

Němci tuší problémy. ‚Pravá ruka Merkelové‘ žádá dohled nad mešitami
Mešita v německých Drážďanech. Foto: Foto: Shutterstock.com
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Spolková republika Německo je sekulární země, a proto by měla kontrolovat, co se odehrává v muslimských modlitebnách. Myslí si to aspoň předseda poslaneckého klubu CDU v německém Bundestagu Volker Kauder, který bývá někdy označován jako „pravá ruka Merkelové“. Hlasy po důslednějších kontrolách mešit ale zaznívají i od dalších politiků.

„Musíme začít více hovořit o tom, že v některých mešitách probíhají kázání, která nejsou v souladu s naším pojetím role státu,“ uvedl Kauder v nedávném rozhovoru pro německý list Berliner Zeitung. „Je povinností státu, aby na to dohlížel,“ upřesnil německý politik.

Kauder svá slova podle serveru The Local zdůvodnil také tím, že Německo je sekulární země, „v níž náboženství nemá přednost před státem, ale naopak“. „Tím se musí všichni řídit a všichni zástupci a příznivci náboženství to musí akceptovat,“ dodal k věci Kauder.

‚Gott ist am größten‘?

Poslanec za CDU Kauder přitom není první, kdo v Německu otevřel otázku lepší kontroly nad mešitami. Například před nedávnem se v rozhovoru pro německý deník Die Welt na toto téma rozhovořil generální tajemník bavorské CSU Andreas Scheuer.

„Financování mešit nebo islámských školek ze zahraničí, například z Turecka nebo Saúdské Arábie musí skončit,“ řekl Schauer. Podle něj je také třeba, aby všichni imámové byli vzděláni v Německu, což by podle něj přispělo k tomu, aby neprosazovali hodnoty „importované“ ze zahraničí. V neposlední řadě navrhl zavést opatření, podle nějž by museli imámové kázat výhradně v němčině.

„Pravá ruka Merkelové“ Kauder nicméně uvedl, že i když by si přál zlepšit dohled nad mešitami, s Scheuerovými názory nesouhlasí. „Italové také provozují bohoslužby v italštině. V synagogách se zase modlí hebrejsky. To bychom měli akceptovat,“ uvedl k Scheuerovým návrhům. Žádnou vlastní alternativu však Kauder podle serveru The Local nenavrhl.

Otázka většího státního dohledu nad mešitami se v poslední době stala aktuální v řadě evropských zemí. Například rakouský parlament podle agentury APA koncem února schválil zákon, který zakazuje mimo jiné financování mešit a muslimských spolků ze zahraničí.

Čtěte také: Otevřeme se muslimům! Bavorská TV vysílala z mešity

Rozhodčí zastavil fotbalový zápas, účes hráčů odporoval islámu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články