VIDEO: Na Bagdád! Islámští radikálové obsazují irácká města
V Iráku se rozhořelo násilí
Islámští ozbrojenci zaútočili na irácká města Mosul a Tikrit. Více než půl milionu obyvatel bylo nuceno opustit svoje domovy po sérii útoků radikálů ze skupiny ISIL (Islámský stát v Iráku a Levantě). Podle OSN umírali civilisté, ozbrojené skupiny mezitím pokračují v postupu. Jejich cílem je Bagdád, jsou od něj už jen několik desítek kilometrů. Současné násilí je podle USA největší od roku 2007.
Mosul, druhé největší město v Iráku, stejně jako Tikrit jsou už v rukou ISIL. Skupina patřící na seznam teroristických organizací dnes v ranních hodinách navíc zveřejnila audio nahrávku, kde vyhrožuje, že těmito městy útoky nekončí. Radikální islamisté mají prý v plánu i útok na hlavní město Bagdád. OSN útoky odsoudila a informovala, že v uplynulých dnech si vyžádaly desítky obětí na životech z řad civilistů.
Dnes již podle policejního zdroje AFP ovládají také město Dhulujá, z něhož je od Bagdádu dělí pouhých 90 kilometrů. Jeden z místních obyvatel agentuře řekl, že ozbrojenci prošli ulicemi města a nesetkali se s odporem, po vládních silách prý nebylo ani vidu.
„Pokračujte v postupu, bitva ještě naplno nezuří,“ řekl mluvčí ISIL Abu Mohammed al-Adnani ve zprávě zveřejněné na stránkách skupiny. „Naplno propukne až v Bagdádu a Karbale. Buďte připraveni.“
USA, vraťte se!
Podle CNN není jistá autenticita nahrávky, stejně tak jako čas, kdy měla být nahrána. Delší dobu trvající postup islámských radikálů je zničující pro celý region a je zároveň symbolem největšího iráckého problému – podobně jako v sousední Sýrii, kde se zvyšuje napětí v politice, zatímco zuří konflikt rozměrů občanské války.
Nebylo tak překvapením, když irácká vláda požádala Spojené státy o vzdušný zásah proti těmto ozbrojencům. USA vynaložily už 15 miliard dolarů na trénink a vybavení irácké armády, několik amerických zástupců vlády se ale vyjádřilo ve smyslu další podpory regionu, protože je situace podle nich velmi urgentní. Jedna z možných pomocí může podle CNN být poskytnutí nutných informací z vnitřku ISIL k rozbití celé skupiny.
Když militantní islamisté zaútočili na Mosul a Tikrit, irácká armáda se stáhla, nechala po sobě dokonce zbraně a ostatní vybavení. Podle nejmenovaných zdrojů CNN z Washingtonu to mohl být dopad toho, že jsou bezpečnostní složky země už delší dobu oslabeny vytrvalými boji s příslušníky ISIL v provincii Ankbaru, kde radikálové získali velký vliv.
Nepřátelé Iráku a Bašára Asada
V současnosti kontrolují radikálové celý Mosul a téměř celý Tikrit, rodiště bývalého diktátora Saddáma Husajna. Podařilo se jim to tak rychle i díky těžké výzbroji a také kvůli tomu, že armáda nekladla odpor. ISIL okamžitě propustil více než tisíc vězňů a převzal místní mezinárodní letiště. Útoku na Mosul předcházelo vniknutí do tureckého konzulátu ve městě, kde útočníci zajali 48 lidí včetně velvyslanců. „Pokud dojde ke zranění našeho občana, nezůstane to bez odpovědi,“ prohlásil turecký ministr zahraničí Davutoglu.
Pokud se irácká armáda rozhodne pro ofensivu, bude muset projet menším městem Baiji, které taktéž kontroluje ISIL. V Baiji se nachází největší ropná rafinerie Iráku. Zábleskem naděje mohou být kurdští bojovníci ze skupiny Peshmerga, kteří se zavázali k boji proti ISIL.
„Tohle není konec, jsme přesvědčeni, že se vrátíme na cestu a překonáme chyby,“ prohlásil irácký ministr obrany na svých stránkách. CNN dále uvádí, že během americké přítomnosti v zemi se bojovníci ISIL stáhli do Sýrie. Po předání vlády do rukou iráckých představitelů se ale ISIL do země vrátil silnější než kdy před tím a rozpoutal novou vlnu násilí.
ISIL chce napříč celým regionem vytvořit islámský stát a je zodpovědný kromě nepokojů v Iráku za boje proti syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi, stejně tak jako často proti sobě samým. Ministerstvo zahraničí USA ve středu varovalo před odcestováním do země s tím, že současné násilí je největší od roku 2007.