2 ODVETA ZA CHEMICKÝ ÚTOK

Američané útočili na Asada s velkou opatrností, ukazuje nákres

, MAPA UVNITŘ

Témata: , ,

Americký nálet nad pátečním ránem, který zasáhl syrskou vojenskou základnu Šajrát, byl velmi opatrný. Americký prezident Donald Trump nařídil vybrat cíle tak, aby rakety Tomahawk zlikvidovaly především zbraně a techniku. Zároveň měly způsobit co nejmenší ztráty na životech. Dokazovat to má mapa, ve které je útok na vládní základnu zdokumentovaný. Na sociálních sítích ji sdílel například editor z německého deníku Bild Julian Röpcke.

Na nákresu vojenské základy, kterou kontroluje vláda syrského prezidenta Bašára Asada, je zakreslených celkem 44 zásahů. Mezi nimi je 15 zásahů hangárů pro letadla, 10 zásahů muničních skladů, 7 na sklady paliva, 7 na dílny a 5 na centra protivzdušné obrany. Na Twitteru ji sdílel vojenský analytik Qalaat Al Mudiq, který se zabývá situaci v Sýrii.

Podle Juliana Röpckeo, který pracuje pro německý Bild, se jedná o jednoznačný důkaz, že prezident Trump tím úmyslně dal dost času přítomným na základně, aby stihli místo včas opustit. „Potvrzení, že Trump nařídil nezasahovat přistávací dráhy,“ okomentoval Röpcke mapu na svém Twitteru.

Podle dalších zdrojů byl americký nálet tak opatrný, že vojenská základna je i tak provozu schopná. Syrský novinář Alaa Ebrahim uvedl, že Šajrát je „stále funkční“. Řekl to pro americkou televizi CNN.

Americká armáda na základnu Šajrát vypálila ve 3:40 SELČ ze dvou lodí ve východním Středomoří 59 střel s plochou dráhou letu typu Tomahawk a podle zatím dostupných zpráv 58 z nich dosáhlo cíle, jedna zřejmě nefungovala. Jednalo se o reakci na chemický útok ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib. Cílený útok nařídil prezident Donald Trump, který v projevu vyzval k ukončení krveprolití v blízkovýchodní zemi. Syrská státní televize útok potvrdila a označila jej za „americkou agresi“, která si vyžádala ztráty na životech.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Rusko zavírá horkou linku s USA. Jsme na hraně střetu, řekl Medveděv

Z nového čísla Nakonec zvýší daně. Babišovi došly zdroje, přesto občanům dál slibuje miliardy

Echo týdne: Trump, Petříček a sníh ● Komentář: Vysoké mzdy zastavily průmysl ● Svět: Pekelný festival v Karibiku ● Recenze: Z časů, kdy to měli rádi horké

Rozpadají se nám těla i duše Neumíme lidi vracet do života, říká Pavel Kolář
Zelená školačka Kdo podnítil mezinárodní hnutí záškoláků?
,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.