Hašek, Zimola a další se chovají jak komunističtí soudruzi, tvrdí kardinál Vlk

Dědictví komunismu

Hašek, Zimola a další se chovají jak komunističtí soudruzi, tvrdí kardinál VlkNOVÉ
Kardinál Miloslav Vlk. Foto: Foto: Wikimedia Commons / Richenza
2
Domov
Echo24
Sdílet:

Někteří politici mají stále „normalizační“ způsob myšlení a pošlapávají ústavu, napsal kardinál Miloslav Vlk. Ve svém článku na kardinal.cz přirovnal některé současné politiky ke komunistickým soudruhům a varuje před netečností společnosti. Vlk se například tvrdě opřel do jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly či komunistické poslankyně Marty Semelové.

V článku nazvaném Naše současná normalizace, na který upozornily lidovky.cz, se kardinál zamýšlí nad myšlením některých současných politiků, které podle něj stále ukazuje známky komunistického dědictví. „Mnozí politici tak ,normálně‘ ,vychovávají‘ svým ,příkladem‘ občany této společnosti. A společnost k tomu mlčí,“ píše kardinál Vlk.

Ve svém textu některé politiky i jmenuje. Poslankyni Semelovou nazval stalinistkou, jejího stranického šéfa Vojtěcha Filipa obvinil ve svých dřívějších článcích ze lživé, nepravdivé a propagandistické rétoriky.

Kardinál také kritizuje způsob argumentace sociálnědemokratického Michala Haška, jehož způsob myšlení je podle Vlka ubohý. Vlk se dostal před několika týdny do sporu s Haškem kvůli kauze neocenění Jiřího Bradyho, jak rozebral kardinál v článku Umíme myslet?.

Jihočeského hejtmana Jiřího Zimolu také nepovažuje za kompetentního politika. „Příkladem normalizace v oblasti práva je hejtman Zimola se svým návrhem zdanit finanční náhrady církve. To je ukázka, jak v současnosti někteří politici bezostyšně komunisticky „normalizovaně“ myslí a pošlapávají ústavu i dnes, tak jak to soudruzi dělali za totality,“ napsal Vlk.

Vlk se zamýšlí nad tím, jestli v Česku nehrozí nějaká nová podoba normalizace. „Jsem přesvědčen, že jsme si tuto otázku měli klást už před 25 lety,“ dodává kardinál, který doufá, že dnešní studenti rozumí pojmu „normalizace“, nebo si to aspoň umí najít.

Češi se podle Vlka nedokázali zcela s minulostí vypořádat. „Po pádu komunismu jsme se s tímto totalitním kriminálním systémem nevypořádali. Po všech těch zločinech jsme je nechali dále „působit“. Nenazývali jsme pravým jménem to, co nám představovali jako „normální“. A ono z toho mnoho zůstalo. Například deformovat pravdu, bezostyšně lhát, nenávidět, krást atd., jak to často i dnes zakoušíme,“ myslí si Vlk.  

Čtěte také: Vlk: Zeman si zaslouží protest zdravě uvažujících občanů

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články