‚Totálně mě poblili.‘ Babiš chce žalovat americký časopis

Babiš začíná být šílený

‚Totálně mě poblili.‘ Babiš chce žalovat americký časopisNOVÉ 1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) dopálil kritický text, který o něm publikoval americký magazín FP (Foreign Policy). „Je to snůška lží a podrazů a budu se soudit, pokud se neomluví,“ ulevil si Babiš během cesty po USA pro Aktuálně.cz. Článek podle něj vznikl na objednávku, stojí za ním Češi a vicepremiér je prý připravený najmout si tým amerických právníků na svoji obranu.

„Vzestup Andreje Babiše představuje v české politice novou éru, která se více soustředí na obchodní zájmy, než aby chránila demokracii. Praha byla kdysi centrem změn ve střední Evropě a měla i nejsilnější disidentské tradice z celého východního bloku. Ale v roce 2015 se hlavní město České republiky ocitlo úplně jinde než předpokládali ti, kteří demonstrovali v listopadu 1989 na Václavském náměstí,“ napsal minulý týden FP.

Pod článkem je podepsaná dvojice autorů Ola Cichowlas a Andrew Foxall. Věnují se Babišovu politickému úspěchu, podnikání i jeho údajné spolupráci s StB a dokonce KGB. Text zmiňuje Babiše také ve spojením s nepodařenou privatizací Unipetrolu a dnes už zesnulým premiérem Stanislavem Grossem. A připomíná, že si koupil vydavatelství v MAFRA.

Podívejte se: Článek, který Babiš označil za snůšku lží

Český problém má jméno Babišconi, píší v USA

Babiš se k textu poprvé vyjádřil během právě probíhající cesty po Spojených státech v rozhovoru pro Aktuálně.cz. „My fungujeme na to, že se nemáme rádi. Od Bílé hory. To je naše atmosféra. Stále někoho nakopnout, stále nějaký rozpor, krev, poškodit, zloba, závist a nenávist. To je vono, to potřebujeme,“ zmiňuje vicepremiér nejdřív zvesela a přikusuje k tomu arašídy.

Pak si ale utře ruce a rozhněvá se. „Minulý týden v pátek mě totálně poblili. To je podraz. Kdo to udělal? No Češi, kdo jiný by to udělal,“ tvrdí vicepremiér, který článek v FP označil za pamflet. Přirovnává se přitom ke skandalizovanému trenérovi hokejistů Vladimíru Růžičkovi. „To je taková náhodička, že to vyšlo dva dny předtím, než jsem přišel. To je systém Růžička,“ zlobí se Babiš.

„Ta novinářka, která má 25 let, která neví vůbec nic, to napsala na objednávku. A já se budu soudit. Vyzval jsem je, aby se omluvili. A pokud se neomluví, tak si ve Spojených státech najdu advokáty. Garantuji vám, že je donutím, aby se omluvili. Je to snůška lží a výmyslů,“ pokračuje ministr financí.

„Stojí za tím parchanti, jako je Šafr“

Konkrétní nepravdy v článku rozebírat nechce, pár výjimek ale přeci jen udělá. „Oni říkají, že mě v Čechách říkají Babisconi. A to je jedna z těch lží, která tam je,“ tvrdí Babiš. „Kdy jste slyšel, že mě někdo nazývá Babisconi, v Čechách? Proč to píšou?“ ptá se reportéra Milana Šímy. A ten mu přikyvuje, že takto o Babišovi opravdu mluvit neslyšel. Vicepremiéra naštvalo také spojení s komunistickou tajnou policií. „KGB, co to je za nesmysl? Co to je za sprostou lež? Je to hnusné svinstvo a budu se soudit, pokud se neomluví,“ připojuje.

Andrej Babiš navíc „identifikoval“, kdo text v prestižním americkém titulu pomohl nachystat. „Jsem přesvědčen, že za tím stojí takoví parchanti, jako je Šafr,“ odkáže na bývalého šéfredaktora MF Dnes, Lidových novin, exředitele skupiny Blesk a někdejšího úspěšného šéfredakora týdeníku Reflex, který nyní vede web Svobodné fórum.

Na internetu se v pátek objevilo navíc ještě další video s Babišem. Nabídl ho web hnutí ANO a jde fakticky o vicepremiérovu pohlednici z cest. Vypočítává tu, že jeho cesta je plně koordinovaná s ministerstvem zahraničí, ale že hordu úředníků se rozhodl nechat doma. Stačí mu totiž servis českých diplomatů, kteří působí v USA. Mezi zmínkami o programu Babiš vypočte také to, jak ho nadšeně vítali krajané a jak dobře si ve Spojených státech vede.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články