1 Problém jménem Babišconi

Český problém má jméno Babišconi, píší v USA

NOVÉ

Témata:

Americký magazín pro zahraniční politiku FP (Foreign Policy) varuje před nebezpečným politickým vývojem v České republice. Uvádí, že politický vzestup mocného podnikatele Andreje Babiš může podkopat základy demokratických institucí v srdci Evropy.

Magazín FP představuje Andreje Babiše jako druhého nejbohatšího muže Česka, jehož ambice nekončí u postu ministra financí. Vzestup Babiše, o němž se mluví po vzoru bývalého italského podnikatele a politika Silvia Berlusconiho jako o Babišconim, pak znamená obrat v postkomunistické historii Česka. Liberální demokracie v České republice je podle magazínu v posledních letech oslabena, za což může nejenom globální finanční krize, ale i to, že je  mnoho Čechů rozčarováno z Evropské unie. 

Magazín přibližuje čtenářům politickou cestu Andreje Babiše, který před čtyřmi lety založil ANO po sérii skandálů politických stran. ANO se pak dostalo k moci pomocí protikorupčních a antisytémových sloganů a někdy si dokonce vypomáhalo hesly o zkrachovalém státu. A na to voliči slyšeli. Stejně tak podlehli i jistému osobnímu kouzlu miliardáře, který sám sebe označuje za nepolitika a outsidera, mluví neomaleně a jeho tvář se na Čechy dívá z billboardů i novinových stránek.

Čtěte také: VIDEO: Už zase ‚Kalouskovy miliardy‘. Babiš se rozzuřil

Magazín připomíná i Babišův spor se slovenským Ústavem paměti národa, který ho označil za agenta StB s krycím jménem Bureš,  Babišovu komunistickou minulost i jeho obchodní úspěchy, které jsou často přičítány ke kontaktům, které Babiš získal před pádem komunistického režimu. 

FP upozorňuje i na fakt, že Babiš získal nejprodávanější české noviny Mladá fronta DNES a koupil i nejposlouchanější rozhlasovou stanici Radio Impuls, což mu pomáhá kritizovat své politické protivníky. 

„Vzestup Andreje Babiše představuje v české politice novou éru, která se více soustředí na obchodní zájmy, než aby chránila demokracii. Praha byla kdysi centrem změn ve střední Evropě a měla i nejsilnější disidentské tradice z celého východního bloku. Ale v roce 2015 se hlavní město České republiky ocitlo úplně jinde než předpokládali ti, kteří demonstrovali v listopadu 1989 na Václavském náměstí,“ píše FP.

Čtěte také: Biopaliva. Ministr financí v argumentační tísni


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.