Biopaliva. Ministr financí v argumentační tísni

Biopaliva. Ministr financí v argumentační tísni 1
Komentáře
Daniel Kaiser
Sdílet:

První čtení pozorně sledovaného zákona o spotřební dani, jímž se prodlužuje podpora biopaliv, se zatím odložilo. Sociální demokracie sice chce počkat na názor Evropské komise, nicméně ústy premiéra Sobotky už avizovala, že zákon pustí do druhého čtení. Prý aby se s (oprávněnou) kritikou střetu zájmů ministra financí a velkovýrobce biopaliv Babiše nesvezli i další čeští zemědělci.

Vypadá to, že odpůrci biopalivového byznysu a odpůrci toho, aby si člen vlády přihrával miliardy korun ze státního, prohrají. Už teď prohrává veřejná diskuse. V zásadních momentech ta diskuse může úplně selhat. Celkový tón zpravodajství, samozřejmě i po započtení čestných výjimek (k těm poněkud překvapivě patří i veřejnoprávní televize a rozhlas), se odehrává v žánru parlamentního skeče. Kalousek napadl Babiše, Babiš o něm řekl, že je jak Goebbels atd.

Po dobu jednoho měsíce, kdy bývalý ministr financí a poslanec TOP 09 Kalousek nastoluje otázku biopaliv, kudy chodí, se ministru financí Babišovi podařilo neodpovědět ani na jednu z Kalouskových připomínek (a ovšem v podobném duchu se vyjadřujících poslanců ODS). Zpravodajství pořád zůstává na startovní čáře: Kalousek říká to, Babiš odpovídá, že to není pravda. V raných dobách tiskové svobody v 90. letech říkal v takové chvíli moderátor politických diskusí v televizi Ota Černý památnou větu: Tady se pánové neshodnete, jdeme dál.

Není asi překvapení, že nejdál v oboru parlamentní skeč docházejí ve většině textů na toto téma v Babišových listech (ne, že by těch textů bylo moc). Z toho, co jsem viděl, zaslouží za referování o biopalivech cenu Emanuela Moravce redaktor Radek Bartoníček ve čtvrtečním vydání deníku. Opomene uvést Kalouskovu cifru, že daňové slevy za biopaliva nás do roku 2020 přijdou na devět miliard korun (je to oficiální číslo ministerstva financí), zbytek jeho souvětí cituje: „‘Jestliže má Agrofert téměř 60 procent…, tak pět miliard je velmi zdrženlivý, nikoli nadnesený odhad,‘ dodal exministr financí. Jak k této částce došel, však už blíže nevysvětlil,“ dodává redaktor AGF Dnes.

Toto předsevzetí nepustit otázku biopaliv do úrovně věcného rozboru pak demonstroval ministr Babiš tím, že v celé několikahodinové debatě odmítl vystoupit, a svou reakci na poměrně věcného Kalouska poskytl České televizi. Připomněl jeho staré, nespecifikované hříchy, doporučil mu, aby místo kritizovaní jeho dnešní práce chodil kanály. Nebude se vyjadřovat, protože uznává, že je ve střetu zájmů, nebude pro zákon ani hlasovat. V televizi pak dokonce svou mečiarovskou dialektiku dovedl tak daleko, že slíbil hlasovat proti zákonu.

Kdyby si debata ze strany vlády udržovala aspoň elementární logiku, byla by Babišova slova velký pokrok: předseda uznává, že mu tady vyvstal neoddiskutovatelný střet zájmů, a poněvadž Babiš rovná se Agrofert a Babiš/Agrofert je hlavním sponzorem hnutí ANO, má střet zájmů celý poslanecký klub ANO a žádný z jeho členů by pro zákon neměl hlasovat – jak je marně vyzval šéf ODS Petr Fiala. Marně, neboť v takovém případ by zákon asi neprošel.

Po prvním čtení biopaliv je jasné, že stačí tak málo, aby se ministr financí ocitl v naprosté argumentační tísni. Už se s tím na stránkách Echa asi trochu opakujeme, nicméně za normálních podmínek, tedy než rozjel oligarchizaci a s ní postupné ochočení českých redakcí, by už byl ministr financí s takhle rozstřílenou obranou předmětem posměchu. A každého politika stačí zesměšnit několikrát, pak končí.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz