Bláhová cesta zvyšování věku odchodu do důchodu

BLOG

Poslední várka doporučení Evropské komise dopadla jako ty předchozí – každý politik si z ní vzal to, co se mu hodí. A každý si ji přesně tak přečetl, než ji odložil ad acta. Není vůbec od věci být ke všem centrálním prohlášením podobného typu kritický. V nejhorším případě se nic nestane, v tom lepším se vyhneme zbytečnému přizpůsobování něčemu, co může být příští čtvrtletí klidně naopak.

Ale k věci: jedním z doporučení je zvážení rychlejšího zvyšování věku odchodu do penze, máme-li se vyhnout rozevírání nůžek mezi zdroji a výdaji penzijního systému. To zní hezky, asi i očekávatelně, pěkně úsporně a pohledem české konstelace politických sil vlastně i konzervativně. Nikoli náhodou přesně podle toho reagovala domácí politická scéna, odmítnutím na levici a opatrným přitakáním nebo taktním mlčením na pravici. Přitom by to mělo být přesně naopak – a to není pouze řečnická figura a mírná nadsázka. Proč?

Fakt, že se v české společnosti podařilo vytvořit takové rozložení názorů, že ti zodpovědní na podobné návrhy kývou, protože prostě šetřit se musí, co na to naše děti a podobné floskule, tak to je sice obrovský propagandistický úspěch představitelů tzv. pravice, ale nic víc. A zcela určitě se to jednou obrátí proti nim. Podobně to je s nemocničními poplatky, zvažovaným školným a řadou dalších návrhů rozdělujících společnost na nominálně levicovou a pravicovou část.

Proč pokračujeme ve špatném systému?

Zpátky k penzijnímu systému. Posunutí odchodu věku do důchodu při zachování stávajícího systému vyhovuje čistě a pouze stávající politické elitě a části stávajících důchodců, nikomu jinému. Jestliže vyvolá v obyvatelstvu přesvědčení, že podobný krok je potřeba, tak jde jen o to, že na jejich bedra, a to doslova, přesune svou zodpovědnost a neschopnost dohodnout se na dlouhodobě funkčním důchodovém systému. Odborníci z našeho  předního ekonomického pracoviště před nedávnem spočítali, o kolik přišel ten který budoucí český důchodce opatřeními na výdajové stránce českého důchodového systému.

Všichni, kteří kývají na nutnost dalšího posunu zákonných výplat, dělají, že na částky v řádu set tisíc (spodní hranice) až milionů zapomněli. A všichni, kteří ve snaze nezadlužit budoucí generace úkorně přijímají nutnost uskromnit se a déle „povinně“ pracovat, dělají svým potomkům medvědí službu; právě pro ně totiž každý den trvání současného systému znamená budoucí vyšší náklady. Nebudou možná muset platit tolik na stávající a budoucí důchodce, ale tím víc si budou muset našetřit bokem sami pro sebe – protože dnes zároveň vyjadřují srozumění s tím, že oni sami dostanou jen zlomek toho, s čím bude možné vystačit.

Zeptáme-li se, proč není možné, aby se v rámci penzijního systému plně přešlo na soukromý, fondový systém, vždy obratem slyšíme o riziku špatného hospodaření důchodových fondů a možného prodělku; na zmizelé miliony z našich imaginárních účtů jako bychom vědomě zapomínali. Můžeme to také chápat tak, že to je v současné situaci jediná možnost, jak si uchovat duševní rovnováhu – protože jinak bychom se nutně museli ocitnout v situaci vědoucího, který nemá žádnou možnost pro nápravu situaci cokoliv dělat.

Dnes je to totiž tak, že 28 % našeho výdělku odchází definitivně pryč a my z něho jednou možná dostaneme část, přičemž jediné, co víme, je, že bude podstatně nižší. A to není vůbec malé procento, obzvlášť tehdy, když k němu připočteme ta ostatní, která ze zákona musíme v rámci solidarity odvádět, aniž bychom se mohli rozhodnout kam a pro koho. Na tomhle systému se prakticky nezměnilo nic, pokus Nečasovy administrativy byl tak marginální, až byl směšný – a jak dopadl, víme všichni.

Je to možná absurdní, ale jestliže bruselské doporučení má nějaký smysl, pak ten, že mohlo na chvilku vzkřísit diskusi o tom, co s naším penzijním systémem. To je ale všechno.


/
Autor je ekonom

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.