Babiš je pro znovuzavedení trestu smrti. Kvůli vraždě holčičky
Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) zvedl téma, které měli politici tradičních stran roky za nedotknutelné. Znovuzavedení trestu smrti do českého právního řádu.
Babiš úvahu nadnesl v rozhovoru pro Rádio Impuls v souvislosti s násilnou smrtí holčičky z Klášterce nad Ohří. Podle policie devítiletou školačku zavraždil její příbuzný.
Vicepremiér a šéf ANO řekl, že když se nad vraždou zamyslí, byl by pro zavedení trestu smrti. „Určitě ano, protože kdybych se vžil do role jejího otce, tak bych ho (vraha) taky asi chtěl zabít,“ řekl na dotaz rádia, které vlastní.
Kalousek: Je to plk neodpovědného populisty
„Je to plk neodpovědného populisty – i s ohledem na závažnost celého případu,“ řekl serveru ECHO24.cz v reakci šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. „Neodpovědný populista neváhá vždycky říct to, co si myslí, že jeho posluchači chtějí slyšet. A přitom si snad ani neuvědomuje, že jsme členy Evropské unie, jejíž hodnotový systém neumožňuje zavést trest smrti,“ dodal.
Na Babišův výrok se okamžitě začaly objevovat reakce na sociálních sítích. Mezi nimi třeba parafráze jeho hlášky na Twitteru den před nákupem vydavatelství Mafra („Zítra asi něco koupím“). Tentokrát se slovy: „Zítra si asi někoho popravím.“
“@scalex_cz: @Simindr "Zítra si asi někoho popravím."” !!!
— Ján Simkanič (@Simindr)
September 16, 2014
Na internetu se už také objevila koláž s Babišem z volebního billboardu. Ke stranickému logu Ano, bude líp tu přibyla úvodní samohláska. Vše navíc se sloganem vycházejícím ze stylu aktuální kampaně hnutí.
Trest smrti? Prostě ho obnovíme! pic.twitter.com/R6JV2LPoZd
— Miroslav Hlavička (@scalex_cz)
September 16, 2014
Z českého právního řádu vymizel trest smrti spolu s pádem komunistického režimu. Pokusy o jeho obnovu se pak přicházely především z řad krajní pravice, neúspěšně se o to pokoušeli například Republikáni Miroslava Sládka.
Poslední poprava v českých zemích? 2. února 1989
Dodnes existuje trest smrti jak v totalitních, tak některých demokratických státech. Nejtěžší zločinci se tak můžou setkat se smrtící injekcí například v několika státech USA, popravit je může i režim v Severní Koreji.
ČTK připomněla, že poslední poprava se v českých zemích konala 2. února 1989. V Praze byl tehdy oběšen pětinásobný vrah Vladimír Lulek, který ubodal svou manželku a děti. Zákaz trestu smrti zakotvuje v českém právním řádu Listina základních práv a svobod, znovuzavedení trestu smrti by si tedy vyžádalo i změnu ústavy. Trest smrti navíc zakazuje Charta základních práv Evropské unie.
Čtěte také: Dívka z Klášterce zemřela násilnou smrtí, prokázala pitva