Migrační krize bude v Evropě nejméně jednu generaci, zní z Bruselu
Uprchlická krize
První místopředseda Evropské komise Frans Timmermans prohlásil, že současná uprchlická krize je dlouhodobým problémem, bude trvat ještě nejméně jednu generaci. Již dříve řekl, že dopady krize pocítí prý všichni Evropané. Informoval o tom The Daily Mail.
Nizozemec Timmermans upozornil, že krize ovlivní demografický, politický a ekonomický vývoj Evropy a jejího blízkého okolí. Řekl to při příležitosti své návštěvy Stockholmu, kde debatoval s občany o Evropské unii a setkal se se švédskými státníky.
Švédsko je jedno z evropských zemí, kam míří nejvíce uprchlíků. Země ve středu oznámila, že prodlouží až do listopadu pohraniční kontroly, které byly zavedeny s cílem omezit počet migrantů vstupujících na její území. Krize bude podle Timmermanse trvat nejméně ještě jednu celou generaci.
Pětapadesátiletý eurokomisař se už dříve několikrát k uprchlíkům vyjadřoval. Podle nizozemských Dutch News řekl Timmermans, že více než polovina uprchlíků neutíká před válkou. Především lidé ze severní Afriky prý utíkají především z ekonomických důvodů.
Podle Timmermanse by se ekonomičtí migranti měli vracet zpět do zemí jejich původu. Upozornil však, že je třeba plně podporovat ty, kteří opravdu utíkají před válkou.
Timmermans momentálně hraje důležitou roli při vyjednávání s Tureckem. „Turecko a Evropská unie intenzivně pracují na tom, aby překonaly rozdílné názory ohledně podmínek pro zavedení bezvízového styku,“ napsal na Twitter Timmermans po jednání v Ankaře minulý týden. Podle něj rozhovory s tureckými představiteli probíhaly „konstruktivně“.
Timmermans svým smířlivým vyjádřením kontrastoval s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, který naopak pohrozil, že pokud EU neumožní Turkům cestování bez víz, zablokuje parlament dohodu o vracení migrantů.