Zeman na tripartitě: Zrušte podporu zelené energii. Odbory: To odmítáme

ZEMAN PROTI ZELENÝM DOTACÍM

Zeman na tripartitě: Zrušte podporu zelené energii. Odbory: To odmítámeNOVÉ
Miloš Zeman na tripartitě. Foto: FOTO: Twitter / Úřad vlády ČR
Domov

Echo24

Prezident Miloš Zeman navrhl na pondělním zasedání tripartity zrušení podpory výrobcům energie z obnovitelných zdrojů. Zaměstnavatelé výzvu prezidenta na omezení podpory odmítli. Prezident kritizuje dotace pro takzvanou zelenou energii dlouhodobě, naposledy se proti ním vymezil po srpnové schůzce s předsedkyní Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenou Vitáskovou.

V loňském roce odmítal ERÚ řadu měsíců podporu většině obnovitelných zdrojů pro letošní rok vypsat. Argumentoval chybějícím schválením Evropské komise (EK). Podporu vypsal až na základě nařízení vlády těsně před koncem roku. S postupem úřadu tehdy vedle výrobců ostře nesouhlasil také Jan Mládek (ČSSD). Dnes uvedl, že i on by příspěvky rád zrušil. „Bohužel závazky platit vznikly před rokem 2010 a ručí za ně stát,“ podotkl ministr.

Postoj Zemana dnes naopak odmítl Svaz průmyslu a dopravy ČR. „Neobhajujeme nekalý solární byznys, ale špatně nastavený systém z minulosti nesmí být přenášen na průmysl. Bez podpory obnovitelných zdrojů energie (OZE) bychom však podsekli jeho konkurenceschopnost. Již několik let hledáme, jak situaci vyřešit co nejlépe, proto dotace na OZE podporujeme,“ uvedl viceprezident svazu Jan Rafaj.

Na podporu obnovitelných zdrojů jde ročně v Česku více než 40 miliard korun. Celkem tak bylo na podporu OZE od roku 2006 do konce loňského roku vyplaceno již více než 205 miliard korun.

U výplaty podpory OZE pro příští rok bude záležet na tom, zda EK vydá potvrzení pro takzvané staré obnovitelné zdroje, které byly uvedeny do provozu v letech 2006 až 2012. Mládek v srpnu uvedl, že EK si je vědoma potřeby ČR mít rozhodnutí do konce září. Vitásková totiž už dříve uvedla, že ERÚ podporu OZE pro příští rok vypíše pouze v případě, že zdroje budou schválení mít.

Cenové rozhodnutí úřad plánuje vydat právě do konce září. Již v srpnu EK schválila České republice dva programy na podporu výroby elektřiny z vodní energie a produkce tepla z bioplynu.

Čtěte také: Zeman se sešel s Vitáskovou. Kritizují dotace pro zelenou energii

‚Ten výbor je nějak cinklej.‘ Mládek dostal anticenu Ropák