1 ANTIEKOLOGICKÁ CENA

‚Ten výbor je nějak cinklej.‘ Mládek dostal anticenu Ropák

, , NOVÁ

Témata: , , ,

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) se ostře ohradil proti udělení antiekologické ceny Ropák. Mládek spekuluje, že výbor, který o udělení ceny rozhoduje, může být „nějak cinklej“. Ministr, který letos cenu dostal už podruhé, si antiekologickou cenu Ropák vysloužil kvůli prolomení těžebních limitů v severních Čechách.

„Letos jsem dostal Ropáka za limity jako loni, má to dvě vysvětlení: buď naše země nemá jiné problémy anebo jen ten výbor nějak ‚cinklej‘,“ uvedl Mládek v reakci na udělení Ropáka na svém twitterovém účtu.

Organizátoři antiekologických cen Mládkovi vyčítají, že se mu podařilo prosadit prolomení územních limitů těžby hnědého uhlí v lomu Bílina. Vadí jim také to, že prosadil státní energetickou koncepci, jež stojí na jaderné energii, na těžbě hnědého uhlí a je v ní malý důraz na obnovitelné zdroje,

Letos je to přitom již podruhé, co Mládek Ropáka dostal. Vzhledem k tomu, že se jedná o první případ za 24 let, kdy se někomu podařilo antiekologickou cenu obhájit, si Mládek podle organizátora ankety Miroslava Patrika vysloužil titul „veleropák“.

‚Porušily se polistopadové dohody‘

Díky Mládkově snaze padly limity, které odhlasovala vláda v roce 1991, aby se zastavila devastace přírody v severních Čechách. „Porušily se celospolečenské polistopadové dohody o dlouhodobé ochraně krajiny a přírody na Ústecku,“ řekl Patrik a poukázal na to, že těžba za limity ohrozí existenci dalších obcí.

Cenu Zelená perla 2015 za antiekologický výrok získal prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý za komentář ke studii o jaderné elektrárně Dukovany.

Dlouhý uspěl s výrokem, kterým hodnotil studii o dopadech ukončení provozu dukovanské elektrárny, v němž popřel sám sebe. „Vždycky je to poměrně složité interpretovat podobné studie a výsledky, ale tato skutečně ukazuje, že Třebíčsko a celá jižní část Vysočiny by velmi významně ekonomicky a dlouhodobě utrpěla, pokud by se Dukovany měly odstavovat nebo nerozšiřovat. Jakkoli jsou ta současná čísla na vodě, což autoři přiznávají, tak jejich závěr je nezpochybnitelný,“ prohlásil Dlouhý.

Čtěte také: Mládek: Šance, že se stát dohodne s majitelem OKD, klesla

Mládek: Babiš ohrozil 900 pracovních míst. Šéf ANO: Je to lež a podraz

, ,