Inspektoři ČOI jako tajní agenti? Vládní návrh zatím prochází

Prokazování identity

Inspektoři ČOI jako tajní agenti? Vládní návrh zatím procházíNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Sněmovna navzdory opoziční kritice neodmítla snahu vlády, aby kontroloři České obchodní inspekce (ČOI) mohli při některých kontrolách používat skrytou identitu. Podle oponentů včetně některých koaličních poslanců by se tím inspektoři dostali na úroveň bezpečnostních složek. Opoziční návrhy na zamítnutí či přepracování novely o ČOI ale Sněmovna nepodpořila.

Dolní komora nevyhověla ani požadavku ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD), aby její hospodářský výbor dostal na projednání předlohy 30 místo obvyklých 60 dnů.

Právo používat skrytou identitu chce Mládek získat pro inspektory kvůli kontrolám autobazarů nebo předváděcích akcí. Vychází z toho, že se často musejí prokázat občanským průkazem třeba při sjednávání smluv. Z toho pro ně může plynout nepřiměřené riziko.

„Na předváděcích akcích žádají před vstupem organizátoři běžně občanský průkaz, znají pravou identitu inspektorů a vytvoří si seznam, který si případně rozešlou. A podruhé již inspektora dovnitř nevpustí, protože jejich identita je jim známá,“ uvedl již dříve k návrhu mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Inspektoři by podle novely nově mohli také vstupovat do uzamčených prostor podnikatele při podezření, že prodává nebezpečné zboží nebo padělky. Při kontrolách na tržnicích se podle inspekce běžně stává, že při kontrole prvního stánkaře kontrolovaná osoba ostatní stánkaře varuje, a ti pak zamykají zboží do kontejnerů.

ČOI by mohla podle návrhu jednodušeji zjišťovat informace o provozovatelích e-shopů, které nelze běžnou cestou zjistit a nelze je tedy kontaktovat. Nově by o ně mohla žádat například majitele webhostingových služeb, který by měl ze zákona povinnost jí je poskytnout.

Čtěte také: Babiš se zlobí na ČOI kvůli EET: To je nějaká socanská záležitost

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články