5 Na kožešinové farmě

VIDEO: Týrání lišek a norků. České farmy na kožichy

UVNITŘ VIDEO

Obránci zvířat zveřejnili nové záběry z českých kožešinových farem, a zahájili tím kampaň za jejich úplný zákaz. Tyto záběry ukazují lišky a norky v zuboženém stavu. Zvířata jsou na farmách držena v klecích, kde pro sebe nemají ani metr čtvereční, což způsobuje vzájemnou agresivitu a celkový zanedbaný stav zvířat.

„Lišky a norci jsou divoká zvířata a život v holých drátěných klecích je pro ně doslova šílenstvím. Proto trpí různými poruchami chování, od stereotypních pohybů po sebepoškozování a kanibalismus,“ řekl Marek Voršilka, předseda spolku OBRAZ – obránci zvířat. 

„V takových podmínkách jsou mláďata nucena žít od jara do podzimu, než poprvé získají hustou zimní srst. Poté jsou norci zplynováni a lišky zavěšeny za ocas a zabity elektrickým proudem. To vše jen kvůli výrobě zbytečných módních doplňků,“ doplnil Voršilka.

V České republice je v současnosti registrováno 12 kožešinových farem a každým rokem je na nich zabito přes deset tisíc zvířat. Zveřejněné záběry pocházejí z osmi z nich a byly tajně pořízeny v průběhu posledních dvou let. Oproti roku 2012, kdy byly videozáznamy z českých farem publikovány naposledy, nedošlo podle spolku OBRAZ k žádnému zlepšení. Podle aktivistů má utrpení zvířat na kožešinových farmách systémové příčiny a jediným řešením je úplný zákaz těchto chovů.

„Zveřejněné záběry dokazují obrovské utrpení zvířat na českých kožešinových farmách. Nejde přitom o individuální excesy chovatelů, ale o přímý důsledek držení divokých zvířat v malých drátěných klecích, které je bohužel v České republice zcela legální. Již 11 evropských zemí z těchto důvodů kožešinové farmy zcela zakázalo, naposledy to bylo Holandsko a Slovinsko. V České republice se pro takový zákaz vyslovilo 68 % českých občanů,“ řekl dále Marek Voršilka.

Aktivisté proto zahájili novou kampaň za zákaz kožešinových farem v České republice a napsali ministru zemědělství Marianu Jurečkovi otevřený dopis, ve kterém jej vyzvali k jednání o podpoře tohoto zákazu.

Čtěte také: Rukavice ze psů? Made in China. Kůži jim stahují zaživa

Je libo soté z tygra či medvěda? nabízí restaurace v Laosu


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.