VIDEO: Týrání lišek a norků. České farmy na kožichy
Na kožešinové farmě
Obránci zvířat zveřejnili nové záběry z českých kožešinových farem, a zahájili tím kampaň za jejich úplný zákaz. Tyto záběry ukazují lišky a norky v zuboženém stavu. Zvířata jsou na farmách držena v klecích, kde pro sebe nemají ani metr čtvereční, což způsobuje vzájemnou agresivitu a celkový zanedbaný stav zvířat.
„Lišky a norci jsou divoká zvířata a život v holých drátěných klecích je pro ně doslova šílenstvím. Proto trpí různými poruchami chování, od stereotypních pohybů po sebepoškozování a kanibalismus,“ řekl Marek Voršilka, předseda spolku OBRAZ – obránci zvířat.
„V takových podmínkách jsou mláďata nucena žít od jara do podzimu, než poprvé získají hustou zimní srst. Poté jsou norci zplynováni a lišky zavěšeny za ocas a zabity elektrickým proudem. To vše jen kvůli výrobě zbytečných módních doplňků,“ doplnil Voršilka.
V České republice je v současnosti registrováno 12 kožešinových farem a každým rokem je na nich zabito přes deset tisíc zvířat. Zveřejněné záběry pocházejí z osmi z nich a byly tajně pořízeny v průběhu posledních dvou let. Oproti roku 2012, kdy byly videozáznamy z českých farem publikovány naposledy, nedošlo podle spolku OBRAZ k žádnému zlepšení. Podle aktivistů má utrpení zvířat na kožešinových farmách systémové příčiny a jediným řešením je úplný zákaz těchto chovů.
„Zveřejněné záběry dokazují obrovské utrpení zvířat na českých kožešinových farmách. Nejde přitom o individuální excesy chovatelů, ale o přímý důsledek držení divokých zvířat v malých drátěných klecích, které je bohužel v České republice zcela legální. Již 11 evropských zemí z těchto důvodů kožešinové farmy zcela zakázalo, naposledy to bylo Holandsko a Slovinsko. V České republice se pro takový zákaz vyslovilo 68 % českých občanů,“ řekl dále Marek Voršilka.
Aktivisté proto zahájili novou kampaň za zákaz kožešinových farem v České republice a napsali ministru zemědělství Marianu Jurečkovi otevřený dopis, ve kterém jej vyzvali k jednání o podpoře tohoto zákazu.