7

A zase ty chemtrails. Český konspirační evergreen, který se stále vrací

Témata: , , , , ,

Málokterý hoax má takovou životnost, aby se i po 15 letech stále šířil a strhával na sebe pozornost. Fenomén zvaný chemtrails takový potenciál i přes všechen podiv má dodnes a je až neuvěřitelné, že byť s malými obměnami se tento mýtus na internetu pořád vyskytuje. Zapřisáhlí fanatici si nic nenechají vymluvit ani po stém vysvětlení a důkazu, že celoplošná vakcinace obyvatelstva pomocí letadel je jen jedna z nejoblíbenějších konspiračních teorií.

Zase ty chemtrails, pomyslí si až překvapivě velká část veřejnosti při pohledu na oblohu posetou kondezačními stopami po letadlech. Běžných fyzikálních jevů znalý jedinec se minimálně zarazí s otázkou, co tyto lidi vede k tomu, že jsou schopní popírat zjevné skutečnosti. A to i přesto, že je na jejich oblíbeném zdroji – internetu během pár vteřin k nalezení správná verze příběhu.

Přitom nebýt právě internetu chemtrails by nejspíš takové slávy nikdy nedostál. Kde jinde lze beztrestně psát ničím nepodložené lži, opřené o mylné vysvětlení situace a zavádějící fotografie bez jakéhokoliv zdroje či solidního důkazu. Ne nadarmo se tak zaručené zprávy o chemtrails objevují nejčastěji na konspiračních a obecně nedůvěryhodných webech.

Stačilo přitom poměrně málo – vzít neměnnou skutečnost plynoucí z kondenzování horkých zplodin motorů letadel ve studeném vzduchu, pár fotografií z testování letadel pomocí sudů s vodou a hlavně ochotu lidí uvěřit ve vládní spiknutí. Výsledkem je podle „odborníků na chemtrails (doslova chemické stopy, odvozeno od anglické zkráceniny pro kondezační stopy contrails, pozn. red.)“ desítky let trvající celosvětový plán na kontrolu populace, její vakcinaci i systematické trávení uvolňovanými jedy.

Pálení na průduškách po přeletu letadel

Již od svých prvních výskytů na stránkách vědecko-fantastických časopisů a uvnitř prvních online článků na konci 90. let se okamžitě zvedla vlna kritika zejména expertů na letectví včetně samotných pilotů. Používané důkazy jsou rozneseny profesionálními argumenty a městská legenda by tak měla postupně vymizet. I přesto se ale i dnes najdou zarytí zastánci, kteří činnost vládních konspirátorů monitorují focením kondezačních čar za proudovými motory letadel.

„Po krásném dnešku jsem si myslela, že i noc bude klidná a nechala jsem otevřená okna. V 00:30 zas jsem cítila těžkou chemii ve vzduchu, zase pálení hrozné až na průdušky. Podívám se z okna a nad barákem visí závěsa z chem oblaků, vzduch odporný nedýchatelný. Bohužel vůbec to není vidět na fotkách. Ale abysme moc neprotestovali, tak nás budou trávit v noci během spánku. A v 23-30 bylo čisto a jenom hvězdy,“ popisuje na facebookových stránkách Chemtrails Czech Republic paní Taťána.

Slovák Peter mluví rovnou o genocidě. „Takto v 19:30 dnes ještě slunce nezapadlo a klima teroristi dál pokračují v genocidě! Včera po vydatném přelétávání letadel a práškování i vydatně pršelo a tak se očekávají plicní obtíže, alergie včetně depresí,“ varuje před leteckými výpary s přiloženou fotografií zamračené oblohy.

Vyvažovací sudy plné chemikálií?

Právě podobně pochybné skupiny se sdílením stále těch stejných „šokujících“ fotografií a videí zasazují o přežívání tohoto retro hoaxu. Kromě údajně „prostě nenormálních“ mraků a kombinací leteckých stop z různých míst planety používají nejčastěji fotografie interiérů letounů, které dle nich mají k práškování obyvatelstva sloužit. Na nich jsou většinou shodně zobrazeny systémy nádrží vedle sebe rozmístěných, jako by z nich snad doopravdy chtěl někdo něco rozprašovat.

Pravda ale je, že tyto záběry pocházejí z naprosté většiny z testovacích letů daných strojů před jejich komerčním uvedením do provozu. Již od 20. století se do budoucích dopravních letounů montovaly propojené sudy se stovkami litrů vody, které se postupně přečerpávaly přes trubky po letadle, aby simulovaly pohyb pasažérů za letu.

Můžete tak narazit na černobílé fotografie z konce 60. let, na kterých jsou na palubě Boeingu 747 sudům na pivo podobné nádoby jedna vedle druhé. Server Metadebunk pak jako příklad této vyvažovací testovací technologie předkládá fotografii z pařížského aerosalonu z roku 2011, kdy veřejnost mohla v útrobách nové 747 vidět zapojenou moderní verzi tohoto systému.

V neposlední řadě se konspirátoři odvolávají na několik po tematických skupinách kolujících videí s údajně věrohodnými výpověďmi skutečných expertů z oborů letectví či biologického výzkumu. Pomineme-li fakt, že se většinou nejedná o jedince, kteří by ve svém odvětví excelovali, nesolidně působí i tvrzení, o kterých mluví jako o faktech.

Hledá se operátor chemtrails

Na jedné straně zmiňují těžké kovy, gely a plísně jako součásti vražedného mixu, kterým vlády údajně manipulují s lidmi, na straně druhé nejsou schopni doložit pevné důkazy o přítomnosti uvedených látek v ovzduší či následně v půdě. Odvolávají se sice na různé výzkumy složení deště, ve kterém se má vyskytovat vysoké množství hliníku, nebo například na studii vědců z univerzity ve Wisconsinu, která proběhla ve vzácném třídenním období bez leteckého provozu po útocích na Světové obchodní centrum 11. září 2001.

Výzkumníci zjistili, že bez nebe protkaného kondezačními pruhy se průměrně o jeden stupeň změní teplotní výkyvy, a to jak nahoru, tak dolů. Jelikož se ale jednalo o velmi malou dobu zkoumání, větší výstupy z něho dělat nemohli dle svých slov i proto, že zatím neví, jako přesnou roli vzhledem k povětrnostním a klimatickým podmínkám kondezační stopy mají – o velký vliv se ale nejedná. Do diskuze přispěly i vládní programy typu amerického HAARPu zkoumajícího komunikaci a přenosy jevů v ionosféře. Schopnost vyvolávat podnebné jevy se tomuto před dvěma lety ukončenému projektu nikdy neprokázala.

Z chemtrails se postupem času stal internetový fenomén. Trollové v přestrojení za skutečné zastánce této teorie rozdmýchávají další a další bláznivá tvrzení o této vzdušné kontrole a dávno tak pro pozorovatele z venčí splynuli s těmi, kdo tomuto nesmyslu skutečně věří. A dle poměrně početné a aktivní české skupiny jich minimálně u nás je několik tisíc. Nic na tom nezměnil ani aprílový žert Czech Aviation Training Centre, které do svých řad zvalo piloty se zájmem o sprejování chemikálií.

„Závěrem nezbývá než apelovat na zdravý rozum a v kondenzačních stopách nehledat, co tam není,“ hodí se uzavřít dovětkem společného tiskového prohlášení k chemtrails Českého hydrometeorologického ústavu, Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR, Katedry meteorologie a ochrany prostředí Matematicko‐fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a České meteorologické společnosti z února 2010.

Čtěte také: Internetem se šíří hoax. Pomeranče nakažené virem HIV

Policie vyvrací hoaxy o hrozícím teroristickém útoku v Česku


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.