1 HOAX: POMERANČE S VIREM HIV

Internetem se šíří hoax. Pomeranče nakažené virem HIV

, NOVÉ

Témata: ,

Internetem se v posledních dnech šíří zpráva o infikovaných pomerančích z Libye, které jsou údajně nakažené virem HIV, informoval o tom server Hoax.cz. Jde o poplašnou zprávu, která internetem kolovala již v roce 2015.

„Pomeranče z Libye jsou postříkané HIV krví, celní služba v Chorvatsku to zjistila. Posílejte dál hlavně ti, kdo máte malé děti,“ jsou slova, která se společně s fotografií šíří českým internetem. Jedná se o Hoax neboli tzv. poplašnou zprávu, která nekontrolovatelně zahlcuje internet. Podobné zprávy se na Facebooku objevily již počátkem roku 2015 a způsobily velké pozdvižení především ve Španělsku a Portugalsku.

Obdrželi jste email s informací o pomerančích z Libye s krví infikovanou HIV?!Jde o typický HOAX, neboli záměrně šíř...

Zveřejnil(a) Potraviny na pranýři dne 16. březen 2016

Pravdivost informace o nakažených pomerančích virem HIV vyvrátily postupně na Facebooku skupina Potraviny na pranýři a servery Hatefree.cz a Hoax.cz. „Je to fáma. Není možné se nakazit virem HIV tímto způsobem, protože vir HIV nepřežije dlouho mimo lidské tělo,takže možnost infikovat se tímto způsobem není možná,“ uvádí pro server Hoax.cz Jiří Stupka ze Státního zdravotního ústavu.

„Jde o typický HOAX, neboli záměrně šířenu dezinformaci po internetu! Státní zemědělská a potravinářská inspekce ani jiný dozorový orgán v ČR žádný takový případ nezaznamenal ani v současnosti ani historicky,“ píše na Facebooku skupina Potraviny na pranýři.

Bez ohledu na to, zda by pomeranče z Libye byly nebezpečným virem HIV nakažené, není přenos skrze potraviny možný. Virus nežije dlouho mimo tělo. Vzduch, tepelné zpracování či žaludeční kyseliny virus ničí,“ popisuje fungování nebezpečného viru mimo lidské tělo server Snopes.com

Podobné případy nakažených potravin se internetem šířily již v minulosti. Jednalo se například o kečup či banány.

A jeden trochu starší bizár, který v posledních dnech opět lavinovitě koluje jak na Facebooku, tak v diskusních fórech....

Zveřejnil(a) HateFree Culture dne 16. březen 2016

Čtěte dále: V Česku loni přibylo 266 lidí s HIV, nejvíce za posledních 30 let

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.