Po Erdoganovi se slehla zem. Turci mu stopují čas
Kde je turecký prezident?
Turecký prezident Erdogan se po víkendových volbách už více než tři dny neobjevil na veřejnosti. Turci mu tak na internetu speciálně vytvořili časové měřidlo, která má stopnout délku jeho nepřítomnosti v médiích a veřejném životě.
„Turecko si užívá to ticho,“ napsal na titulní straně deník Cumhuriyet, který patří k předním médiím kritickým vůči Erdoganovi. Zatímco před volbami, ve kterých jeho vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) přišla o parlamentní většinu, vystupoval prezident v televizi až třikrát denně. Zatím naposledy se ale na veřejnosti objevil v neděli odpoledne.
Od té doby o něm Turci vědí jen díky písemným prohlášení. V úterý se v médiích objevily informace, že prezident přijal demisi premiéra Ahmeta Davutoglua a zároveň ho pověřil řízením kabinetu do sestavení nové vlády.
Slabý výsledek je pro prezidenta i premiéra ranou, neboť pomýšleli na to, že získají dokonce ústavní většinu a vytvoří z Turecka prezidentskou republiku. Hlasování prezentovali jako volbu mezi „novým Tureckem“ a návratem do historie, poznamenané krátkodobými koaličními vládami, ekonomickou nestabilitou a vojenskými puči.
Čtěte více: Turecký prezident ztrácí většinu, Kurdové jdou do parlamentu
AKP nyní čeká úkol pokusit se zformovat vládní koalici. Spekuluje se, že nejblíže konzervativní islámské straně by mohli být nacionalisté ze Strany národní akce (MHP), kteří ale odmítají usmiřování s menšinovými Kurdy a také Erdoganovy ambice na posílení prezidentských pravomocí. V případě, že ke vzniku vlády nedojde do 45 dnů, musely by se volby v Turecku opakovat.
Do parlamentu se ještě dostali sociální demokraté a prokurdská Demokratická strana lidu (HDP). Obě tyto strany s AKP také nechtějí spolupracovat. Nepravděpodobná je i koalice všech tří opozičních stran vzhledem k vzájemné nevraživosti mezi nacionalisty a Kurdy. Hovoří se také o menšinovém kabinetu AKP, což ale výhledově podle místních pozorovatelů nejspíše povede nakonec k předčasným volbám.