Z Mafry odchází Jiří Kubík a šéfredaktor Metra Josef Rubeš

NOVINÁŘSKÉ ODCHODY

Z Mafry odchází Jiří Kubík a šéfredaktor Metra Josef RubešAKTUALIZUJEME 2
Domov

Echo24

Po šéfredaktorce MF Dnes Sabině Slonkové odchází z Mafry další vysoce postavení novináři. Z MF Dnes je to ředitel redakce Jiří Kubík a šéf reportérského oddělení Václav Dolejší, z bezplatného deníku Metro jeho šéfredaktor Josef Rubeš. Mafra patří od loňského června předsedovi hnutí ANO a ministrovi financí Andreji Babišovi, který Sabinu Slonkovou do čela MF Dnes postavil v lednu a z Jiřího Kubíka udělal druhého nejdůležitějšího šéfa deníku.

Informaci získal server Echo24.cz ze zdroje obeznámeného se situací, sám Kubík o svém konci v MF Dnes příliš hovořit nechtěl. „Vzhledem k dohodě se Štěpánem Košíkem (předsedou představenstva Mafry) to nemůžu komentovat,“ řekl a nechtěl dále nic rozvádět.

Šéfredaktor Metra Josef Rubeš svůj odchod připustil. „V tuto chvíli jednáme o mé další spolupráci, nebo odchodu,“ řekl Rubeš. Na dotaz, zda za jeho odchodem nejsou politické tlaky z hnutí ANO, odpověděl: „O tom nic nevím.“

Redakci MF Dnes opustí brzy i další významný novinář Václav Dolejší, nynější šéf reportérského oddělení, který odchází do Hospodářských novin. Ani o důvodech odchodu mluvit nechtěl. „V tuto chvíli to nemohu blíže komentovat,“ prohlásil Dolejší.

Všichni tři jsou dlouholetí zaměstnanci Mafry, Kubík začínal v Lidových novinách v roce 1991, v MF Dnes byl od roku 1994 a postupně se vypracoval na pozici zástupce šéfredaktora a ředitele redakce. Získal novinářská ocenění Křepelka (1999) a Cenu Ferdinanda Peroutky (2000).

Na kauzách pravidelně spolupracoval se Sabinou Slonkovou, psali například o kauzách Olovo či Bamberk. Dlouhodobě se věnovali také aktivitám šéfa poradců tehdejšího premiéra Miloše Zemana Miroslava Šloufa či generálního sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srby. Slonková se letos v lednu stala šéfredaktorkou MF Dnes a v červnu na pozici skončila. Odchod nevysvětlila, vydavatelství podle tiskové zprávy opustila na vlastní žádost. Ve funkci ji nahradil Jaroslav Plesl, který do té doby byl šéfredaktorem Týdne.

Josef Rubeš patřil mezi přední editory deníku MF Dnes a poté se stal šéfredaktorem deníku Metro. Václav Dolejší začínal jako krajský redaktor v Jižních Čechách, reportérské oddělení MF Dnes vedl od roku 2012.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš koupil vydavatelství Mafra loni v červnu. Krok vyvolal kritiku kvůli případnému střetu zájmů a po převzetí firmy odešla z Lidových novin i MF Dnes řada novinářů.

Čtěte také:

Slonková skončila v Babišově MF DNES, nahradí ji Plesl

Proč skončila Sabina Slonková