Gorily čeká stěhování. Pražská zoo narazila na odpor radnice

Ochrana před povodněmi

Gorily čeká stěhování. Pražská zoo narazila na odpor radniceFOTOGALERIE
Nový pavilon goril bude situován pod Sklenářkou, za výběhy Afrického domu. "Stavba byla důsledně navržena tak, aby nenarušovala krajinný ráz. Naopak. Při pohledu na horizont je možné, že celý pavilon goril přehlédnete," píše zoo. K neviditelnosti pomáhají i zatravněné střechy. Foto: Foto: Facebook / Zoo Praha
4
Domov

Radnice pražské Troji blokuje výstavbu nového pavilonu goril v pražské zoo, kam se mají zvířata přestěhovat ze záplavové oblasti. Podle starosty městské části Tomáše Bryknara je pavilon příliš velký a ptá se: „Až kam se vůbec chce ta zoo rozšiřovat?“ Kvůli problémům s parkováním podle něj trpí tisíc Trojanů. Ředitel zahrady Miroslav Bobek veškeré námitky radnice odmítá, podle něj se tamní vedení staví „proti všemu“.

Radnice v Troji spolu se dvěma občanskými sdruženími podala odvolání proti výstavbě nového pavilonu. Ten má přitom ochránit vzácné gorily nížinné před povodněmi. Starostovi Tomáši Bryknarovi se nelíbí velikost, umístění ani dopravní řešení projektu. Podle ředitele pražské zoo Miroslava Bobka se jedná o zástupné argumenty, s radnicí jsou prý problémy dlouhodobě.

„S tou městskou částí to je takhle dlouhodobě. To už i Petr Fejk, můj předchůdce měl s nimi spory. S tou Trojou je tam problém od té doby, co je tam toto vedení. Řešili jsme spoustu problémů a mnohokrát jsme ustupovali jejich námitkám, i když šlo o stavby v našem areálu. Je to otázka posledních deseti let, kdy s Trojou má problém nejen zoo, ale i ostatní,“ uvedl Bobek pro server ECHO24.cz, „léta blokovali záchranku, mají problémy s botanickou zahradou. Tady snad není nic, proti čemu by oni nebyli. Já jsem z toho až konsternovaný, co je všechno možné.“

Stavba kvůli odvolání radnice nemůže začít. „Musíme vyčkat, jak dopadne to odvolání. Myslím si, že je natolik nedůvodné, že bude zamítnuto. Ale pokud to poženou k soudu, tak se to může táhnout velmi dlouho. Já jsem přesvědčený, že to nakonec vyhrajeme, a doufám, že se mezitím naše gorily neutopí. Pak by jaksi ta zodpovědnost byla úplně jednoznačná,“ míní Bobek, který má podle svých slov velkou podporu veřejnosti.

Starosta Bryknar však odmítá, že by proti zoo podnikala radnice nějaké tažení. „Já v žádném případě nejsem proti zoologické zahradě, nejsem proti pavilonu goril. Já to nevnímám jako boj. My si jen myslíme, jestli je nutné stavět dvakrát až třikrát větší pavilon než je ten původní, jestli je nutné ho stavět do tohoto místa,“ řekl pro server ECHO24.cz. Spolu s radnicí podala odvolání i dvě občanská sdružení – Podhoří je v Troji a Troja Trojou. Předsedkyně Troji Trojou Květoslava Čadská zdůraznila, že rozhodně není proti zoo ani zvířatům. Jako argument uvedla pro ECHO24.cz, že je pavilon „nepřiměřeně velký“.

Proč stěhovat gorily

Pražské gorily musely již dvakrát přečkat velkou vodu. Při povodních v roce 2002 se dokonce utopil sameček Pong. Jejich pavilon se totiž nachází ve spodní části zahrady, která není před rozbouřenou Vltavou dostatečně chráněná. Při povodních v roce 2013 se gorily schovávaly v povodňové věži, která však nemusí příště stačit. „Není myslitelné je v případě velké povodně evakuovat z té věže. Nyní se totiž jedná o velkou skupinu goril se samcem a s mláďaty. Ve chvíli, kdy je začnete uspávat, tak vznikne takový chaos, že tam dojde k úhynu goril už při začátku pokusu o evakuaci,“ řekl pro ECHO24.cz Bobek.

Bylo tak nutné přemýšlet o stavbě a umístění nového pavilonu. „Pochopitelně to nemůže být ve spodní části zoo, nemůže to být ani na severním nebo západním svahu, protože tam by bylo chladno. Nakonec jsme proto vybrali pozemek pod Sklenářkou. Ten pozemek patří zoologické zahradě a v územním plánu je určený pro rozvoj zoo,“ uvedl Bobek. Zahrada měla schválený architektonicky návrh i peníze na stavbu. Pak však přišel zádrhel.

Městské části se především nelíbí, jak je navržený pavilon veliký. Má mít 2500 metrů a je dvakrát až třikrát větší než ten stávající. „Myslíme si, že to naruší krajinný ráz,“ uvedl pro ECHO24.cz starosta Bryknar. Podle Bobka je však pavilon projektovaný tak, aby nebyl vidět. Je totiž zapuštěný do terénu a má travnatou střechu. Právě nenarušení krajinného rázu bylo součástí požadavků při zadávání architektonické soutěže. Na vizualizaci nového pavilonu se můžete podívat ve fotogalerii. Pavilon je podle Bobka větší kvůli zajištění pohodlí goril i návštěvníků, může případně sloužit i pro druhou oddělenou samčí skupinu.

Tramvají do zoo?

Jedním z největších problémů je dlouhodobě doprava, na což upozorňuje i Bryknar. U pavilonu goril by totiž měl vzniknout nový vchod, který bude přístupný městskou hromadnou dopravou. „Chceme, aby město řeklo, že doprava v zoo bude řešena tak a tak. Aby se tam návštěvníci mohli pohodlně dostat a mohli zaparkovat své vozy,“ řekl Bryknar pro ECHO24.cz. „Netrpí jen tisíc obyvatel v Troji, ale trpí 1,3 milionu návštěvníků, kteří v současné době ročně zoo navštíví,“ uvedl starosta.

Podle Bobka se na řešení dopravy pracuje. Od října mají návštěvníci k dispozici parkoviště u výjezdu z tunelového komplexu Blanka, odkud je zavedena kyvadlová doprava do zoo. Řeší se také způsob dopravy z Dejvic, které jsou na druhé straně řeky. Jeden z návrhů podle Bobka dokonce počítá s tím, že by z Prahy 6 jela do zoo tramvaj. „Existují nyní první studie, jak tam lidi dovézt tramvají. Z ulice Jugoslávských partyzánů by jela na druhou stranu Vltavy a vozila by tak lidi do zoo z této strany. To by Troji mohlo opravdu pomoci,“ uvedl Bobek.

Podle starosty Troji Bryknara také není jasné, kam až chce zoo expandovat, a žádá o vytvoření generelu, což je podklad pro územní rozvoj. Bobek oponuje, že magistrát v srpnu schválil podrobný plán rozvoje pražské zoo na dalších pět let. „My ten koncept rozvoje máme schválený, tady se jedná o zástupný argument. Je tam detailně popsáno, kde co bude, je tam mapka. Ten koncept je velmi detailní, včetně rozpočtu, je to i podrobnější než generel,“ odmítá Bryknarův argument Bobek. Koncepce rozvoje počítá s investicemi až 838 milionu korun a pavilon goril má podle plánu klíčový význam. Na nový pavilon, na který město uvolnilo 121 milionu korun, přispívala podle zoo i veřejnost, od 17 659 dárců se sešlo 31 milionů korun.

Čtěte také: Pražská Zoo se raduje z nečekaného narození gorilího mláděte